Masz pytania?

Pragniemy jak najprościej przekazać Ci wszystkie ważne informacje, by ułatwić proces leczenia i oswoić się ze świadomością pojawienia choroby.

Potrójnie ujemny rak piersi

  • Co oznacza, że mam potrójnie ujemnego raka piersi? Czym charakteryzuje się ten podtyp?

  • Jak wygląda ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna kobiet z potrójnie ujemnym raku piersi?

  • Co daje pacjentce z potrójnie ujemnym rakiem piersi zastosowanie nowoczesnych metod leczenia?

  • Dlaczego warto wiedzieć jaki ma się podtyp nowotworu?

  • Czy potrójnie ujemny rak piersi to choroba jednorodna czy występują jakieś różnice genetyczne?

  • Jak wygląda diagnostyka w potrójnie ujemnym raku piersi?

  • Jakie są standardy leczenia potrójnie ujemnego raka piersi?

  • Jakie są stopnie zaawansowania potrójnie ujemnego raka piersi?

  • Co daje pacjentce z potrójnie ujemnym rakiem piersi zastosowanie nowoczesnych metod leczenia?

  • Tu znajdziesz najnowszy poradnik na temat leczenia raka potrójnie ujemnego.

    Rak potrójnie ujemny, to nie jeden nowotwór, a cała grupa nowotworów pozbawionych receptorów hormonalnych i nadekspresji HER2.
    Mogą się charakteryzować różną biologią i różnym przebiegiem klinicznym. Większość z tych nowotworów charakteryzuje się agresywnym przebiegiem klinicznym.

    To choroba poważna i pacjentki z tym typem nowotworu wymagają szczególnego zaopiekowania. Właśnie dla Was powstał poradnik, który uwzględnia pozytywne zmiany związane z diagnostyką i leczeniem tego typu nowotworu. W przystępny sposób zostały tu opisane m.in. schematy lekowe i nowe opcje leczenia, także w przypadku nawrotów. Warto abyś o nich wiedziała!

    Rzetelna, sprawdzona i aktualna wiedza to duże wsparcie w chorobie. Pozwoli ci zaplanować działania, przygotować się do terapii i oswoić lęk. Dzięki niej także Twoi bliscy będą mogli poczuć się bezpieczniej i zadbać o to, by terapia przebiegała jak najskuteczniej. Pamiętaj – im bardziej świadoma jesteś, tym lepiej możesz o siebie zadbać.

    Poradnik przygotowała dr hab. n. med. Elżbieta Senkus-Konefka. Możesz go pobrać, klikając tutaj.

Leczenie

  • Od czego zależy powodzenie terapii?

  • Jaka jest różnica między podaniem leku podskórnie a we wlewie?

  • Czy są różnice w badaniach, które muszą być wykonane przed podaniem leku podskórnie i dożylnie?

  • Jakie jest ryzyko wystąpienia wznowy po leczeniu pierwotnym w zależności od podtypu raka piersi?

Ogólne

  • Czy antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi?

  • Czym jest całkowita odpowiedź patomorfologiczna (pCR)?

    Wiele osób słysząc diagnozę „rak piersi” chce od razu poddać się operacji wycięcia guza, aby jak najszybciej pozbyć się choroby i mieć pewność, że nowotwór nie nawróci. Tymczasem to dość często powtarzany mit. Niestety, operacja nie gwarantuje, że nowotwór zniknie lub nie wróci po jakimś czasie. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o operacji, porozmawiaj z lekarzem o możliwości zastosowania u Ciebie terapii przedoperacyjnej (tzw. neoadjuwantowej). W leczeniu przedoperacyjnym raka piersi chodzi o to, aby pacjentka osiągnęła całkowitą odpowiedź patomorfologiczną, która daje lepsze rokowania, a więc zwiększa szansę na wyleczenie. Czym jest i dlaczego jest taka ważna? 

     

    Całkowita odpowiedź patomorfologiczna (tzw. pCR – z ang. Pathologic Complete Response) to czynnik, który mówi o rokowaniu (ocena przypuszczalnego przebiegu choroby). Oznacza, że w usuniętym, fragmencie piersi (z miejsca, w którym znajdował się rak) nie ma komórek nowotworowych. To samo dotyczy węzła chłonnego – jeśli w jego usuniętym fragmencie nie ma komórek nowotworowych, wówczas mówimy, że pacjentka osiągnęła całkowitą odpowiedź patomorfologiczną. 

    pCR oznacza się po operacji, która była poprzedzona leczeniem przedoperacyjnym – chemioterapią połączoną z terapią anty-HER2 (w przypadku raka HER2+). Usunięta przez chirurga onkologa tkanka (fragment piersi z miejsca, w którym znajdował się guz) jest przekazana patomorfologowi (więcej o patomorfologu przeczytasz tu), który bada ją pod kątem obecności komórek nowotworowych.

  • Co oznacza osiągnięcie całkowitej odpowiedzi patomorfologicznej?

    To znakomita wiadomość, która oznacza, że jesteś w remisji (czyli w badanym materiale pooperacyjnym brak jest komórek nowotworowych)! Po osiągnięciu całkowitej odpowiedzi patomorfologicznej zwiększają się Twoje szanse na życie bez nawrotu. Dlatego warto jest zabiegać o osiągnięcie całkowitej odpowiedzi patomorfologicznej, co jest możliwe dzięki leczeniu przedoperacyjnemu. Takie leczenie zwiększa Twoje szanse na całkowite wyleczenie! 

     

    Osoba, u której wykryto całkowitą odpowiedź patomorfologiczną, zostaje skierowana na leczenie uzupełniające, które ma utrzymać stan remisji (czyli braku objawów choroby).

  • Co to jest znacznik, który wykorzystywany jest w leczeniu raka piersi?

  • Co to jest choroba resztkowa?

  • Jakie są podtypy raka piersi?

Operacja

  • Czy mastektomia to jedyna skuteczna metoda leczenia raka piersi?

    Wśród pacjentek funkcjonuje przekonanie, że skoro mają raka piersi, który szybko się rozwija i daje przerzuty, to dzięki mastektomii nie tylko pozbędą się nowotworu, ale także zagwarantują sobie, że już nigdy nie powróci. Tymczasem optymalne leczenie to zabieg chirurgiczny, bardzo często w skojarzeniu z leczeniem systemowym (przed i/lub po operacji), a w zależności od sytuacji indywidulanej – uzupełnienie terapii o radioterapię. Często – szczególnie u chorych z rakiem HER2-dodatnim lub tzw. potrójnie ujemnym – stosuje się przedoperacyjne leczenie systemowe, czyli chemioterapię (plus leczenie celowane w podtypie HER2-dodatnim), a dopiero potem zabieg operacyjny. Taki schemat leczenia raka piersi może pozwolić zachować kobiecie pierś, co ma ogromne znaczenie dla jej poczucia kobiecości i pewności siebie, dlatego nie należy się bać tej drogi leczenia. Obecnie w większości przypadków nie stosuje się samego leczenia operacyjnego bez terapii systemowej (hormonoterapii lub chemioterapii często kojarzonej z innymi grupami leków).

  • Czy profilaktyczna mastektomia chroni w 100% kobiety w grupie ryzyka przed zachorowaniem na raka piersi?

    Profilaktyczną mastektomię rozważa się w przypadku kobiet obciążonych mutacją genów znacznie zwiększających ryzyko zachorowania na raka piersi, tj. BRCA1 i BRCA2 i innych, rzadszych mutacji. Obustronna profilaktyczna amputacja piersi zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi o ponad 90% w grupie kobiet, które są nosicielkami mutacji BRCA1/2. Podczas zabiegu chirurgicznego nigdy nie ma pewności, że tkanka gruczołowa została usunięta w 100%. Zawsze pozostaje po operacji tych kilka % tkanki gruczołowej, z której może rozwinąć się nowotwór. Czyli profilaktyczna mastektomia jest mastektomią zmniejszającą ryzyko zachorowania, a nie całkowicie je eliminującą. Dlatego tak ważna jest edukacja kobiet po profilaktycznej mastektomii – że każdą zmianę w obszarze piersi lub dołu pachowego powinny zgłosić lekarzowi do konsultacji w ośrodku onkologicznym. W Polsce osoby ze zidentyfikowanym nosicielstwem tych genów podlegają obserwacji w specjalnie opracowanym i prowadzonym w ośrodkach onkologicznych programie opieki nad nosicielami patogennych mutacji zwiększających ryzyko zachorowania na nowotwory. Dlatego ważna jest wiedza o zachorowaniach na nowotwory w rodzinie. Możliwości leczenia chirurgicznego raka piersi u nosicielek mutacji BRCA obejmują: leczenie oszczędzające, amputację piersi, ewentualnie ze zmniejszającą ryzyko zachorowania amputacją drugiej piersi. Wybór jednej z tych metod zależy od ryzyka miejscowego nawrotu, ryzyka zachorowania na raka drugiej piersi, potencjalnych korzyści z profilaktycznej amputacji piersi oraz czynników modyfikujących ryzyko nawrotu i raka drugiej piersi. Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do operacji oszczędzającej u nosicielek mutacji BRCA. Chore te powinny być jednak poinformowane o większym ryzyku zachorowania na nie­zależnego raka tej samej piersi oraz raka drugiej piersi. Ryzyko to jest większe u młodszych kobiet. Profilaktyczna amputacja drugiej piersi zmniejsza ryzyko nawrotu i zacho­rowania na drugi niezależny nowotwór, a dowody naukowe wskazują, że może ona korzystnie wpływać na całkowity czas przeżycia. Należy jednak pamiętać, że operacje te mogą być źródłem powikłań i znacząco pogorszyć jakość życia. Dlatego decyzja w kwestii wykonania mastektomii jest indywidualna i niezależnie od wykonania zabiegu lub nie – pacjentka musi być objęta programem obserwacji. Każda z nosicielek tych mutacji musi również rozważyć przeprowadzenie zmniejszającej ryzyko zachorowania na raka jajnika operacji usunięcia jajników i jajowodów. Ta operacja ma wprawdzie udowodnioną skuteczność, ale ponieważ również może prowadzić do powikłań, decyzja o jej wykonaniu podejmowana jest zawsze indywidualnie.

  • Po jakim czasie po mastektomii można wykonać rekonstrukcję piersi?

  • Czy można wykonać rekonstrukcję obustronną piersi w tym samym czasie?

  • Co wolno, a czego nie wolno robić po rekonstrukcji piersi?

Przekaż nam 1.5% podatku

Jeśli masz ochotę nam pomóc, możesz przekazać nam 1,5% z podatku.
Przekaż 1.5% podatku

Infolinia 22 105 55 30

(pon. - pt, 17.00 - 19.00)