wprowadzenie

Ostatnia aktualizacja: 13 listopada 2023

Gdzie rozpocząć leczenie raka endometrium (trzonu macicy)?

W przypadku każdego nowotworu, także raka endometrium, bardzo ważne jest by wybrać taki ośrodek, który może kompleksowo diagnozować, leczyć i rehabilitować.

Kryteria wyboru ośrodków

W naszej wyszukiwarce znajdują się ośrodki, które leczą w ramach programów lekowych, dzięki którym pacjenci mają zapewniony dostęp do nowoczesnych terapii. 

Ścieżkę pacjenta przygotowała

Specjalista ginekologii onkologicznej. Obecnie w trakcie specjalizacji z chirurgii onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie.

dr n. med. Katarzyna Jalinik Ginekolog onkolog

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka onkologicznego?

Podstawową metoda leczenia raka endometrium jest leczenie operacyjne, chociaż często leczenie składa się z kilku elementów. Takie leczenie nazywamy leczeniem skojarzonym. Łączy ono chirurgię, radioterapię, chemioterapię, od niedawna także immunoterapię i hormonoterapię. Możliwość zastosowania wszystkich tych metod razem jest bardzo ważna. Ośrodki leczące kompleksowo, czyli dysponujące tymi wszystkimi możliwościami terapii, zdecydowanie dają większą szansę na skuteczne i efektywne oraz dobrze zorganizowane czasowo leczenie. Kluczowym elementem przy wyborze ośrodka jest także możliwość zapewnienia rehabilitacji.

Pamiętaj!
 1. W Polsce onkolog przyjmuje bez skierowania. Aby zapisać się na konsultację u specjalisty z zakresu onkologii nie potrzebujesz specjalnego druku. Możesz skorzystać z tzw. drugiej opinii i zapisać się na konsultację do drugiego ośrodka onkologicznego.
 2. Znajomość przysługujących Ci praw działa na Twoją korzyść. Dowiedz się więcej na https://pacjent.gov.pl/poznaj-swoje-prawa
Filtruj i sortuj ośrodki
  Kryterium wyboru ośrodka:

  Lista dostępnych poradni genetycznych znajdziesz tutaj:

  Przejdź do listy poradni genetycznych

  Brak wyników wyszukiwania

  Zmień kryteria lub usuń filtr.

  Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z naszej INFOLINII – tel. 22 105 55 30

  W naszej infolinii dla pacjentek i pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin, pracują osoby z odpowiednim przygotowanym psychologicznym i merytorycznym – pomogą Ci rozwiązać różne problemy. W środy możesz skorzystać z porad coacha kryzysowego, we czwartki i w piątki – również dietetyczki. Dzwoń od poniedziałku do piątku w godz. 17:00 – 19:00, tel. 22 105 55 30

  Jak przygotować się do wizyty i pobytu w ośrodku onkologicznym?

  Każdy pobyt poza domem, a tym bardziej pobyt w szpitalu, może być stresujący. Już sam planowany zabieg czy operacja mogą powodować niepokój, dochodzi do niego stres związany ze zmianą miejsca pobytu i dotychczasowych przyzwyczajeń. Możesz jednak spróbować oswoić tę nową sytuację prawidłowo przygotowując się do pobytu w szpitalu.

  Po pierwsze: zadbaj o dokumenty. Weź ze sobą skierowanie do szpitala wystawione przez lekarza rodzinnego lub lekarza specjalistę, a także dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL potwierdzający tożsamość. Przydatne mogą się również okazać dane zakładu pracy.

  Po drugie: zabierz dokumentację medyczną. Warto mieć ze sobą karty informacyjne z wcześniejszego leczenia szpitalnego, jak również historię choroby. Konieczna jest także lista przyjmowanych długotrwale leków wraz ze sposobem ich dawkowania. Należy również zabrać ze sobą wyniki wykonanych wcześniej podstawowych badań (np. morfologia, EKG, grupa krwi, INR, APTT, elektrolity), a także zaświadczenie o szczepieniu przeciw WZW typu B. W szczególnych przypadkach może być również wymagane RTG klatki piersiowej oraz inne, dodatkowe badania wskazane przez lekarza prowadzącego.

  Koniecznie zapakuj do torby rzeczy osobiste: piżamę lub koszulę nocną, ręcznik, bieliznę, buty na zmianę – kapcie lub klapki oraz wygodne ubranie i szlafrok. Niezbędne będą również środki higieny osobistej: mydło lub żel pod prysznic, szampon, szczoteczka i pasta do zębów oraz inne przybory toaletowe. Zapakuj też ciepły sweter lub bluzę, na wypadek, gdyby temperatura na oddziale była niższa, niż ta w Twoim domu.

  Jeśli bierzesz ze sobą telefon komórkowy i komputer, pamiętaj o ładowarkach.

  Zaopatrz się w coś, co sprawia Ci przyjemność, np. dobrą książkę lub słuchawki do słuchania muzyki.

  Prawidłowe przygotowanie się do pobytu w szpitalu na pewno zmniejszy stres związany z tą niecodzienną sytuacją. Skompletowana wcześniej dokumentacja medyczna i prawidłowo przygotowane dokumenty zapewnią, że pobyt w placówce nie będzie się niepotrzebnie przedłużał.

  Leczenie raka endometrium – podsumowanie
  • Aby dobrze leczyć raka endometrium w ośrodku potrzebni są lekarze z dużym doświadczeniem. Konieczna jest także możliwość dogłębnej diagnostyki, dostęp do wszystkich metod leczenia oraz niezbędna infrastruktura. Dlatego wybierz ośrodek, który może kompleksowo diagnozować, leczyć i rehabilitować. To zwiększa znacząco Twoje szanse na skuteczne leczenie!
  • Kieruj się liczbą wykonywanych operacji i dostępem do programów lekowych w danym ośrodku, a nie tylko bliskością od Twojego miejsca zamieszkania.
  • Możesz skorzystać z tzw. drugiej opinii i zapisać się na konsultację do drugiego ośrodka onkologicznego. Nie potrzebujesz skierowania do lekarza onkologa. Dowiedz się więcej na temat przysługujących Ci praw https://pacjent.gov.pl/poznaj-swoje-prawa
  • Przygotuj się do pobytu w ośrodku, zapytaj o kwestie, które budzą Twoje wątpliwości, możliwie zadbaj o swój komfort. Zmniejszy to Twoje poczucie stresu.

  Przekaż nam 1.5% podatku

  Jeśli masz ochotę nam pomóc, możesz przekazać nam 1,5% z podatku.
  Przekaż 1.5% podatku

  Infolinia 22 105 55 30

  (pon. - pt, 17.00 - 19.00)