Ostatnia aktualizacja: 10 października 2024
Jak się diagnozuje chłoniaki agresywne?
Wiesz już jakie objawy dają chłoniaki agresywne, więc jeśli Twoje objawy mogą wskazywać na chłoniaka, pierwsze kroki skieruj do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz przeprowadzi wywiad, zbada Twoje obwodowe węzły chłonne, oceni wielkość wątroby i śledziony i zleci Ci wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych i obrazowych. Jeśli wystąpią w nich nieprawidłowości, wyda Ci skierowanie na dalszą diagnostykę. Co ważne, obecnie w Polsce, w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej, lekarz POZ może Ci wystawić kartę DiLO (tzw. zieloną kartę).
Aby postawić rozpoznanie chłoniaka agresywnego, konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego pobranego przez chirurga węzła chłonnego lub wycinka zmiany stwierdzonej w badaniach obrazowych. W zakresie badań podstawowych można wykonać: morfologię krwi obwodowej z rozmazem mikroskopowym, aktywność LDH, stężenie kwasu moczowego, stężenie kreatyniny, stężenie potasu, stężenie bilirubiny oraz aktywność enzymów wątrobowych (AST i ALT). Szczegółowe opisy wszystkich badań znajdziesz poniżej.
Pierwsze podejrzenie chłoniaka agresywnego można wysunąć na podstawie morfologii krwi z rozmazem. Następne kroki to wykonanie badania histopatologicznego i badań obrazowych.
Poniżej znajdziesz badania, które może zlecić lekarz pod kątem diagnozy nowotworów mieloproliferacyjnych.
Pamiętaj, że badania dobierane są do indywidualnych potrzeb i sytuacji pacjenta. Nie wszystkie z nich muszą zostać wykonane w każdym przypadku.
Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z naszej INFOLINII – tel. 22 105 55 30
Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj. W naszej infolinii dla pacjentek i pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin pracują osoby z odpowiednim przygotowanym psychologicznym i merytorycznym – pomogą Ci rozwiązać różne problemy. Możesz skorzystać z porad psychologa, interwentki kryzysowej, dietetyczki i koordynatora onkologicznego.
Jak się przygotować do wizyty u lekarza?
Aby Twoja wizyta u lekarza przebiegła sprawnie, ważne abyś był/a odpowiednio przygotowany/a. Ułóż, najlepiej w porządku chronologicznym, całą dostępną dokumentację. Nawet, gdy może Ci się wydawać, że niektóre badania nie są potrzebne, weź je ze sobą; lekarz zadecyduje, czy weźmie pod uwagę informacje w nich zawarte. Do dokumentacji należą, m.in. wypisy ze szpitala, badania laboratoryjne i obrazowe, konsultacje innych lekarzy specjalistów oraz Twoja grupa krwi.
Możesz założyć sobie specjalny segregator, w którym będziesz zbierać wyniki i informacje. Dokumentację najlepiej umieszczać w koszulkach w segregatorze, a każdą koszulkę osobno oznaczyć.
Ważne jest, aby przemyśleć dotychczasowy przebieg choroby, tj., kiedy zaczęły się objawy; co spowodowało, że zgłosiłaś się do specjalisty; choroby onkologiczne występujące w rodzinie. Zbierz także informacje na temat: Twoich innych chorób; leków, które przyjmujesz (w dawkach); przebytych zabiegów operacyjnych oraz informacje o szczepieniach ochronnych. Na pierwszą wizytę zabierz też ze sobą WSZYSTKIE badania laboratoryjne jakie znajdziesz w domu oraz w swojej dokumentacji medycznej u lekarz rodzinnego.
Pacjent/tka, która współpracuje z lekarzem, mówi o swoich problemach, zapisuje sobie wcześniej pytania, które ją nurtują – to pacjentka dobrze przygotowana. Wtedy, w trakcie wizyty, jesteśmy w stanie maksymalnie spożytkować czas, który mamy.
Pamiętaj, że możesz pójść na wizytę w towarzystwie bliskiej osoby, która może zapamiętać przekazane przez lekarza informacje i wesprzeć Cię.
Przed rozpoczęciem leczenia możesz zabezpieczyć płodność!
Po otrzymaniu diagnozy, ale przed rozpoczęciem leczenia, warto porozmawiać z lekarzem o możliwościach zabezpieczenia płodności. Leczenie onkologiczne i sama choroba mają negatywny wpływ na układ rozrodczy, ale nie muszą przekreślać Twoich szans na rodzicielstwo. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: MamRakaChceDziecko.pl i na stronach Ministerstwa Zdrowia.