Znajdziesz tu ścieżkę pacjenta, która zawiera informacje na temat diagnostyki i leczenia.

Treści, które znajdują się na stronie zostały opracowane zgodnie z najnowszymi obowiązującymi standardami medycznymi. Pamiętaj, jednak że każdy przypadek jest inny, dlatego o wszystko dopytuj swojego lekarza. Trzymamy za Ciebie kciuki!

wprowadzenie

Ostatnia aktualizacja: 28 lutego 2024

Jakie objawy może dać rak nerki?

Rak nerki stanowi około 2-3% wszystkich nowotworów u osób dorosłych. Występuje więc dość rzadko. Niestety obserwujemy stały wzrost częstości i liczby nowych zachorowań na ten nowotwór, najczęściej w 6. i 7. dekadzie życia. Mężczyźni chorują 1,5 razy częściej niż kobiety. 

Wiadomo, że częstość występowania raka nerki zwiększa się o około 2-3% rocznie i jest to wynikiem wielu różnych przyczyn. Szacuje się, że w roku 2027 na ten nowotwór zachorować może nawet 7 tysięcy Polaków.

Rak nerki, czyli rak nerkowokomórkowy (RCC- renal cell cancer), podobnie jak większość nowotworów złośliwych, we wstępnej fazie rozwija się bezobjawowo i często wykrywany jest przypadkowo. Objawy zaliczane do tzw. triady Virchoffa (patrz ramka poniżej) u ponad 50% chorych połączone są z obecnością przerzutów odległych. Dlatego im wcześniej odkryjesz guz i rozpoczniesz leczenie, tym lepsze będą Twoje rokowania i wyniki terapeutyczne.

Ścieżkę pacjenta przygotował

Pracuje w Klinice Ginekologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie, na oddziale zachowawczym.

dr n. med. Magdalena Kowalska specjalista ginekologii onkologicznej

Zareaguj, jeśli masz podobne objawy

Rak nerki we wstępnej fazie rozwija się bezobjawowo i często wykrywany jest przypadkowo.

Typowymi objawami tej choroby jest tzw. triada Virchoffa, czyli:

 • obecność wyczuwalnego w badaniu palpacyjnym guza;
 • ból w tej okolicy;
 • krwiomocz;

Jeśli obserwujesz u siebie lub u kogoś bliskiego któryś z tych objawów, lekarz powinien zlecić wykonanie badań diagnostycznych.

Do innych, ale raczej mało charakterystycznych objawów powiązanych z rakiem nerki, możemy zaliczyć:

 • wysoką wartość OB (>100);
 • anemię;
 • postępujące osłabienie
 • utratę wagi bez istotnej przyczyny.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka nerki

Podobnie jak w przypadku w innych nowotworów do czynników zwiększających ryzyko rozwoju raka nerki można zaliczyć:

 • palenie tytoniu (aktywne i bierne)
 • picie alkoholu (zwłaszcza piwa)
 • nadwagę i otyłość
 • ekspozycję na niektóre substancje chemiczne
 • zażywanie środków przeciwbólowych z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych. Jeśli stosowane są przewlekle (szczególnie takie preparaty jak ibuprofen, naproksen czy celekoksyb), zwiększają ryzyko zachorowania nawet o 50%
 • czynniki środowiskowe, takie jak spożywanie pokarmów z dużą zawartością różnych sztucznych dodatków, mogą mieć wpływ na zwiększające się występowanie raka nerki

U ok. 1-2% chorych rak nerki ma podłoże genetyczne i jest chorobą dziedziczną.

Pamiętaj!

U ponad połowy chorych guz nerki jest rozpoznany w badaniu USG jamy brzusznej wykonanym z różnych i najczęściej niecharakterystycznych powodów czy objawów bez wstępnego podejrzenia raka nerki. Takie badanie nie wymaga zlecenia przez lekarza i może być wykonane na podstawie własnej decyzji każdego z nas i co również ważne, nie należy do badań kosztownych. Powtarzanie USG jamy brzusznej w rytmie rocznym, na przykład od 40 roku życia, powinno pozwolić na wykrycie choroby ograniczonej do nerki, czyli możliwej do pełnego wyleczenia.

Badania profilaktyczne w raku nerki

Nie ma obecnie żadnych badań, pozwalających na wczesne wykrywanie tego nowotworu. Badania obrazowe nie są rekomendowane w populacji ogólnej bez podejrzenia nowotworu. Najważniejsze metody zapobiegania rakowi nerki to:

 • unikanie palenia papierosów
 • unikanie nadużywania alkoholu
 • utrzymywanie prawidłowej masy ciała
 • regularna aktywność ruchowa

W przypadku osób, u których występuje jeden z dziedzicznych zespołów związanych z większym ryzykiem tej choroby, warto wykonywać badania USG, najlepiej u doświadczonych w tej dziedzinie lekarzy. Takie badanie jest bezpieczne, czułe w wykrywaniu zmian patologicznych w nerce i pozwala na prawidłową ich identyfikację.

Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów w roku 2019 na raka nerkowo komórkowego zachorowało w Polsce 5234 osoby, w tym 3144 mężczyzn i 2088 kobiet. W tym samym roku z tego powodu zmarły 2464 osoby, odpowiednio 1525 i 938 mężczyzn i kobiet. W około 30% przypadków już w momencie wykrycia raka nerki obecne są przerzuty odlegle. Przerzuty powstają również u chorych z nowotworem ograniczonym początkowo do nerki, którzy zostali poddani radykalnemu leczeniu operacyjnemu. Szacuje się, że taki rozwój choroby ma miejsce u 30-40% chorych z tej grupy. 

Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z naszej INFOLINII – tel. 22 105 55 30 od poniedziałku do piątku w godz. 17:00-19:00

W naszej infolinii dla pacjentek i pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin pracują osoby z odpowiednim przygotowanym psychologicznym i merytorycznym – pomogą Ci rozwiązać różne problemy. W środy możesz skorzystać z porad interwentki kryzysowej, w czwartki i w piątki – również dietetyczki. Od wtorku do czwartku (w godz. 17:00-20:00) dyżuruje także koordynator onkologiczny.

Przekaż nam 1.5% podatku

Jeśli masz ochotę nam pomóc, możesz przekazać nam 1,5% z podatku.
Przekaż 1.5% podatku

Infolinia 22 105 55 30

(pon. - pt, 17.00 - 19.00)