wprowadzenie

Ostatnia aktualizacja: 29 lutego 2024

Gdzie rozpocząć leczenie raka jajnika?

Bardzo ważne jest, by wybierać ośrodki, które mogą kompleksowo diagnozować, leczyć i rehabilitować.

Kryteria wyboru ośrodków

W naszej wyszukiwarce znajdują się ośrodki, które wykonują minimum 20 operacji zaawansowanego raka jajnika rocznie tzw. niezbędne minimum. Ilość przeprowadzonych operacji sprawdziliśmy w NFZ. Te informacje będą aktualizowane raz do roku. Lista ośrodków podana w wyszukiwarce została podana przez NFZ w kwietniu 2022.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka onkologicznego?

Aby dobrze leczyć raka jajnika potrzebni są lekarze z dużym doświadczeniem i stale aktualizowaną wiedzą, narzędzia do diagnostyki i leczenia oraz infrastruktura, czyli łatwy dostęp do innych specjalistów niż onkolog.

Często osoby trafiające do szpitali położniczo-ginekologicznych, trafiają do lekarzy, którzy zajmują się wieloma aspektami, zarówno położnictwem, jak i ginekologią, a ginekologia onkologiczna jest już zupełnie oddzielną specjalnością, która bardzo pędzi do przodu i trzeba na bieżąco te informacje zdobywać, śledzić i wdrażać do praktyki klinicznej.

Leczenie musi być oparte na bardzo precyzyjnej diagnozie. Dzisiaj diagnoza to nie jest tylko diagnoza histopatologiczna, ale także genetyczna. Wykorzystywane są różne metody, które pozwalają dokładnie określić, z jakim rodzajem choroby mamy do czynienia i dopiero wtedy – na podstawie dobrze przygotowanego rozpoznania – można działać w zakresie terapii.

Terapia w raku jajnika często składa się z kilku elementów – leczenie skojarzone, łączące chirurgię, chemioterapię, niekiedy radioterapię. Łączenie tych metod jest bardzo istotne, więc ośrodki kompleksowe, czyli te, które posiadają na miejscu te wszystkie metody – zdecydowanie dają większą szansę na skuteczne i efektywne oraz czasowo “nierozwleczone” leczenie. Kolejnym kluczowym elementem jest możliwość zapewnienia rehabilitacji.

REKOMENDACJA

Konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Centrum Onkologii – Instytutu im. M Skłodowskiej – Curie w Warszawie.

Pamiętaj!
 1. W Polsce onkolog przyjmuje bez skierowania. Aby zapisać się na konsultację u specjalisty z zakresu onkologii nie potrzebujesz specjalnego druku. Możesz skorzystać z tzw. drugiej opinii i zapisać się na konsultację do drugiego ośrodka onkologicznego.
 2. Znajomość przysługujących Ci praw działa na Twoją korzyść. Dowiedz się więcej na https://pacjent.gov.pl/poznaj-swoje-prawa
Filtruj i sortuj ośrodki
  Kryterium wyboru ośrodka:

  Lista dostępnych poradni genetycznych znajdziesz tutaj:

  Przejdź do listy poradni genetycznych

  Brak wyników wyszukiwania

  Zmień kryteria lub usuń filtr.

  Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z naszej INFOLINII – tel. 22 105 55 30 od poniedziałku do piątku w godz. 17:00-19:00

  W naszej infolinii dla pacjentek i pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin pracują osoby z odpowiednim przygotowanym psychologicznym i merytorycznym – pomogą Ci rozwiązać różne problemy. W środy możesz skorzystać z porad interwentki kryzysowej, w czwartki i w piątki – również dietetyczki. Od wtorku do czwartku (w godz. 17:00-20:00) dyżuruje także koordynator onkologiczny.

  Jak przygotować się do wizyty i pobytu w ośrodku onkologicznym?

  Każdy pobyt poza domem, a tym bardziej pobyt w szpitalu, może być stresujący. Już sam planowany zabieg czy operacja mogą powodować niepokój, dochodzi do niego stres związany ze zmianą miejsca pobytu i dotychczasowych przyzwyczajeń. Możesz jednak spróbować oswoić tę nową sytuację prawidłowo przygotowując się do pobytu w szpitalu.

  Po pierwsze: zadbaj o dokumenty. Weź ze sobą skierowanie do szpitala wystawione przez lekarza rodzinnego lub lekarza specjalistę, a także dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL potwierdzający tożsamość. Przydatne mogą się również okazać dane zakładu pracy.

  Po drugie: zabierz dokumentację medyczną. Warto mieć ze sobą karty informacyjne z wcześniejszego leczenia szpitalnego, jak również historię choroby. Konieczna jest także lista przyjmowanych długotrwale leków wraz ze sposobem ich dawkowania. Należy również zabrać ze sobą wyniki wykonanych wcześniej podstawowych badań (np. morfologia, EKG, grupa krwi, INR, APTT, elektrolity), a także zaświadczenie o szczepieniu przeciw WZW typu B. W szczególnych przypadkach może być również wymagane RTG klatki piersiowej oraz inne, dodatkowe badania wskazane przez lekarza prowadzącego.

  Koniecznie zapakuj do torby rzeczy osobiste: piżamę lub koszulę nocną, ręcznik, bieliznę, buty na zmianę – kapcie lub klapki oraz wygodne ubranie i szlafrok. Niezbędne będą również środki higieny osobistej: mydło lub żel pod prysznic, szampon, szczoteczka i pasta do zębów oraz inne przybory toaletowe. Zapakuj też ciepły sweter lub bluzę, na wypadek, gdyby temperatura na oddziale była niższa, niż ta w Twoim domu.

  Jeśli bierzesz ze sobą telefon komórkowy i komputer, pamiętaj o ładowarkach.

  Zaopatrz się w coś, co sprawia Ci przyjemność, np. dobrą książkę lub słuchawki do słuchania muzyki.

  Prawidłowe przygotowanie się do pobytu w szpitalu na pewno zmniejszy stres związany z tą niecodzienną sytuacją. Skompletowana wcześniej dokumentacja medyczna i prawidłowo przygotowane dokumenty zapewnią, że pobyt w placówce nie będzie się niepotrzebnie przedłużał.

  Leczenie raka jajnika – podsumowanie
  • Aby dobrze leczyć raka jajnika; w ośrodku potrzebni są lekarze z dużym doświadczeniem, możliwość dogłębnej diagnostyki, dostęp do wszystkich metod leczenia oraz niezbędna infrastruktura. Dlatego wybierz ośrodek, który może kompleksowo diagnozować, leczyć i rehabilitować. To zwiększa znacząco Twoje szanse na skuteczne leczenie!
  • Kieruj się ilością wykonywanych operacji w danym ośrodku, a nie tylko bliskością od Twojego miejsca zamieszkania. Operacja raka jajnika jest bardzo wymagającym zabiegiem, a im częściej takie operacje dany ośrodek wykonuje, tym większe ma doświadczenie!
  • Możesz skorzystać z tzw. drugiej opinii i zapisać się na konsultację do drugiego ośrodka onkologicznego. Nie potrzebujesz skierowania do lekarza onkologa. Dowiedz się więcej na temat przysługujących Ci praw https://pacjent.gov.pl/poznaj-swoje-prawa
  • Przygotuj się do pobytu w ośrodku, zapytaj o kwestie, które budzą Twoje wątpliwości, możliwie zadbaj o swój komfort. Zmniejszy to Twoje poczucie stresu.

  Infolinia 22 105 55 30

  (pon. - pt, 17.00 - 19.00)