wprowadzenie

Ostatnia aktualizacja: 7 września 2023

Gdzie rozpocząć leczenie szpiczaka?

Możliwości medycyny wzrastają, dlatego poszukując ośrodka zwróć uwagę na te, które mają dostęp do nowoczesnego leczenia (programów lekowych) i badań klinicznych.

Kryteria wyboru ośrodków

W naszej wyszukiwarce znajdują się ośrodki, które leczą w ramach programu lekowego, dzięki któremu pacjenci mają zapewniony dostęp do nowoczesnych terapii. Bardzo ważne jest też, aby ośrodek brał udział w badaniach klinicznych – obraz leczenia bardzo szybko się zmienia, a dzięki temu ośrodek może mieć dostęp do najnowszych leków.

Ważne!

Hematologia jest rzadką specjalizacją, więc możesz napotkać problemy z dostaniem się na pierwszą wizytę lub długim czasem oczekiwania na przyjęcie na oddział. Warto zwrócić się do lekarza rodzinnego z prośbą o pomoc przy ocenie pilności skierowania. Na wielu oddziałach hematologii lekarze chętnie odpowiadają na pytania zaniepokojonych pacjentów – napisz email lub zadzwoń.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka leczącego?

Leczenie chorych na szpiczaka plazmocytowego odbywa się zgodnie z rekomendacjami Polskiej Grupy Szpiczakowej, które są skierowane do lekarzy, ale znajdziesz je tutaj. Stosowane schematy leczenia w dużej mierze uzależnione są od aktualnie finansowanych schematów lekowych w ramach programów lekowych NFZ. Dostępność do nich jest jednakowa we wszystkich ośrodkach hematologicznych. Wydaje się, że najważniejszym w leczeniu szpiczaka jest korzystanie z terapii w ośrodku najbliższym miejscu zamieszkania z uwagi, iż leczenie i opieka nad chorym trwa latami. Stosowane schematy chemioterapii wymagają częstych wizyt w ośrodku leczącym w celu badań kontrolnych i podań leków.

ścieżkę pacjenta współtworzyła

Starszy asystent na Oddziale Hematologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera w Toruniu.

lek. med. Maria Czyżewska Specjalista hematologii, medycyny paliatywnej i chorób wewnętrznych
Autoryzowane przez Radę Naukową
ŚCIEŻKĘ AUTORA WSPÓŁTWORZYŁ

Koordynator oddziału hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.

Autoryzowane przez Radę Naukową
Pamiętaj!
 1. W Polsce możesz skorzystać z tzw. drugiej opinii i zapisać się na konsultację do drugiego ośrodka.
 2. Znajomość przysługujących Ci praw działa na Twoją korzyść. Dowiedz się więcej na https://pacjent.gov.pl/poznaj-swoje-prawa
Filtruj i sortuj ośrodki
  Kryterium wyboru ośrodka:

  Lista dostępnych poradni genetycznych znajdziesz tutaj:

  Przejdź do listy poradni genetycznych

  Brak wyników wyszukiwania

  Zmień kryteria lub usuń filtr.

  Jak przygotować się do ewentualnej wizyty i pobytu w szpitalu? Zwiń Rozwiń

  Każdy pobyt poza domem, a tym bardziej pobyt w szpitalu, może być stresujący. Już sam planowany zabieg czy operacja mogą powodować niepokój. Do tego dochodzi stres związany ze zmianą miejsca pobytu i dotychczasowych przyzwyczajeń. Możesz jednak spróbować oswoić tę nową sytuację, prawidłowo przygotowując się do pobytu w szpitalu!

  Po pierwsze: zadbaj o dokumenty. Weź ze sobą skierowanie do szpitala wystawione przez lekarza rodzinnego lub lekarza specjalistę, a także dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL potwierdzający tożsamość. Przydatne mogą się również okazać dane zakładu pracy.

  Po drugie: zabierz dokumentację medyczną. Warto mieć ze sobą karty informacyjne z wcześniejszego leczenia szpitalnego, jak również historię choroby. Konieczna jest także lista przyjmowanych długotrwale leków wraz ze sposobem ich dawkowania. Należy również zabrać ze sobą wyniki wykonanych wcześniej podstawowych badań (np. morfologia, EKG, grupa krwi, INR, APTT, elektrolity), a także zaświadczenie o szczepieniu przeciw WZW typu B. W szczególnych przypadkach może być również wymagane RTG klatki piersiowej oraz inne, dodatkowe badania wskazane przez lekarza prowadzącego.

  Koniecznie zapakuj do torby rzeczy osobiste: piżamę lub koszulę nocną, ręcznik, bieliznę, buty na zmianę – kapcie lub klapki oraz wygodne ubranie i szlafrok. Niezbędne będą również środki higieny osobistej: mydło lub żel pod prysznic, szampon, szczoteczka i pasta do zębów oraz inne przybory toaletowe. Zapakuj też ciepły sweter lub bluzę, na wypadek, gdyby temperatura na oddziale była niższa, niż ta w Twoim domu.

  Jeśli bierzesz ze sobą telefon komórkowy i komputer, pamiętaj o ładowarkach.

  Weź ze sobą coś, co sprawia Ci przyjemność, np. dobrą książkę lub słuchawki do słuchania muzyki.

  Prawidłowe przygotowanie się do pobytu w szpitalu na pewno zmniejszy stres związany z tą niecodzienną sytuacją. Skompletowana wcześniej dokumentacja medyczna i prawidłowo przygotowane dokumenty zapewnią, że pobyt w placówce nie będzie się niepotrzebnie przedłużał.

  Leczenie szpiczaka – podsumowanie
  • Wiedz o tym, że hematologia jest rzadką specjalizacją, a co za tym idzie, możesz mieć trudność z szybkim umówieniem się na pierwszą wizytę. Czas oczekiwania na przyjęcie na oddział też może się wydłużać. W takiej sytuacji warto zwrócić się do lekarza rodzinnego z prośbą o pomoc przy ocenie pilności skierowania. Na wielu oddziałach hematologii lekarze chętnie odpowiadają na pytania zaniepokojonych pacjentów – napisz e-mail lub zadzwoń.
  • Możesz skorzystać z tzw. drugiej opinii i zapisać się na konsultację do drugiego ośrodka. Dowiedz się więcej na temat przysługujących Ci praw https://pacjent.gov.pl/poznaj-swoje-prawa
  • Przygotuj się do pobytu w ośrodku, zapytaj o kwestie, które budzą Twoje wątpliwości, możliwie zadbaj o swój komfort. Zmniejszy to Twoje poczucie stresu.

  Przekaż nam 1.5% podatku

  Jeśli masz ochotę nam pomóc, możesz przekazać nam 1,5% z podatku.
  Przekaż 1.5% podatku

  Infolinia 22 105 55 30

  (pon. - pt, 17.00 - 19.00)