Znajdziesz tu ścieżkę pacjenta, która zawiera informacje na temat diagnostyki i leczenia.

Treści, które znajdują się na stronie zostały opracowane zgodnie z najnowszymi obowiązującymi standardami medycznymi. Pamiętaj jednak, że każdy przypadek jest inny, dlatego o wszystko dopytuj swojego lekarza. Trzymamy za Ciebie kciuki!

wprowadzenie

Ostatnia aktualizacja: 7 września 2023

Jakie objawy może dać rak jajnika?

O raku jajnika często mówi się, że rozwija się podstępnie i nie daje wyraźnych objawów. Ważne jest, aby wiedzieć, że te objawy pojawiają się – jednak są mało charakterystyczne. I jest tak nie tylko na wczesnym etapie, ale jeszcze długo w okresie, kiedy nowotwór jest zaawansowany.

Objawy te są związane, przede wszystkim, z przewodem pokarmowym. Pacjentki, które chorują średnio w wieku około 50 lat, często kojarzą objawy raka jajnika albo z innymi chorobami przewodu pokarmowego, albo ze zmianą metabolizmu związaną z wiekiem okołomenopauzalnym.

Pacjentki, zanim trafią we właściwe miejsce, czyli do ginekologa-onkologa, często przechodzą wiele konsultacji u innych specjalistów. Nie znaczy to, że jeżeli boli Cię brzuch, należy od razu podejrzewać raka jajnika, jednak, jeśli ten ból się powtarza, należy udać się do ginekologa.

Ścieżkę pacjenta przygotowała

Specjalista ginekologii onkologicznej. Obecnie w trakcie specjalizacji z chirurgii onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie.

dr n. med. Katarzyna Jalinik Ginekolog onkolog
Autoryzowane przez Radę Naukową

Zareaguj, jeśli masz podobne objawy

Rak jajnika jest dosyć późno wykrywany. Aż co siódma kobieta, w momencie diagnozy, dowie się, że jej nowotwór jest już w stadium zaawansowanym.

Dlaczego? Rak jajnika nie daje specyficznych objawów. Która z kobiet nigdy nie skarżyła się na ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, uczucie sytości, niestrawność, zaburzenia oddawania moczu, parcie na pęcherz moczowy, powiększenie obwodu brzucha czy uczucie zmęczenia?

To właśnie najczęstsze, niespecyficzne objawy gastryczne, które sprawiają, że pacjentki szukają przyczyny swoich dolegliwości u innych lekarzy niż ginekolog-onkolog.

Pamiętaj!

Jeśli często w ciągu miesiąca odczuwasz dyskomfort po jedzeniu, uczucie powiększenia obwodu brzucha, wzdęcia po jedzeniu, zaparcia, objawy ze strony układu moczowego i powtarzają się one w ciągu pół roku – rośnie prawdopodobieństwo, że może być to związane z chorobą wywodzącą się z jajnika. 

Oznacza to, że należy udać się do ginekologa. Te objawy mogą, ale nie muszą być symptomami nowotworu.

Warto znać czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka jajnika! Są to:

  • Wiek powyżej 65 r.ż.
  • Wystąpienie mutacji w genach BRCA1/BRCA2, także u członków rodziny, ponieważ mutacja ta może być dziedziczona (może być to związane z zachorowaniami na raka jajnika, piersi, trzustki lub prostaty w rodzinie)
  • Na raka jajnika częściej chorują kobiety, które nie rodziły dzieci
  • Wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki lub późna menopauza
  • Otyłość

Poradnik o raku jajnika

Przygotowałyśmy dla Ciebie poradnik, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat objawów, diagnostyki i leczenia raka jajnika. Możesz go pobrać i wydrukować. W zakładce „Dodatkowe materiały” znajdziesz więcej treści do pobrania.

1.31MB

Przekaż nam 1.5% podatku

Jeśli masz ochotę nam pomóc, możesz przekazać nam 1,5% z podatku.
Przekaż 1.5% podatku

Infolinia 22 105 55 30

(pon. - pt, 17.00 - 19.00)