Ostatnia aktualizacja: 10 marca 2023
Gdzie rozpocząć leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej?
Możliwości medycyny wzrastają, dlatego poszukując ośrodka zwróć uwagę na te, które mają dostęp do nowoczesnego leczenia (programów lekowych) i badań klinicznych.
W naszej wyszukiwarce znajdują się ośrodki, które leczą w ramach programu lekowego, dzięki któremu pacjenci mają zapewniony dostęp do nowoczesnych terapii. Bardzo ważne jest też, aby ośrodek brał udział w badaniach klinicznych – obraz leczenia bardzo szybko się zmienia, a dzięki temu ośrodek może mieć dostęp do najnowszych leków.
Hematologia jest rzadką specjalizacją, więc możesz spotkać się z problemami pod postacią trudności z dostaniem się na pierwszą wizytę lub długim czasem oczekiwania na przyjęcie do Oddziału. Warto zwrócić się do lekarza rodzinnego z pomocą przy ocenie pilności skierowań, w wielu Oddziałach hematologii lekarze chętnie odpowiadają na pytania zaniepokojonych pacjentów – napisz email lub zadzwoń.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka leczącego?
Rozpoznaniem PBL zajmuje się lekarz hematolog. Od niego dowiesz się, czy masz podjąć leczenie, oraz będziesz pod jego opieką w trakcie całego procesu. Do zadań hematologa należy przedstawienie Ci możliwości wyboru leków i dostępu zarówno do programów lekowych NFZ, jak i udziału w badaniach klinicznych. Okresowe wizyty związane z badaniem lekarskim oraz wykonywaniem badań kontrolnych przeprowadza się w Poradni Hematologicznej. Wybierz dla siebie taką placówkę, w której pracują osoby, do których masz pełne zaufanie. Równie ważna jednak jest jej odległość od Twojego miejsca zamieszkania.
Życie z chorobą, która nie daje objawów i często nie wymaga leczenia, może być trudne, ale wymaga akceptacji. W tym procesie na pewno pomocna będzie rozmowa z takim specjalistą jak psycholog czy ewentualna psychoterapia.
- W Polsce możesz skorzystać z tzw. drugiej opinii i zapisać się na konsultację do drugiego ośrodka.
- Znajomość przysługujących Ci praw działa na Twoją korzyść. Dowiedz się więcej na https://pacjent.gov.pl/poznaj-swoje-prawa
Lista dostępnych poradni genetycznych znajdziesz tutaj:
Przejdź do listy poradni genetycznychBrak wyników wyszukiwania
Zmień kryteria lub usuń filtr.
- Wiedz o tym, że hematologia jest rzadką specjalizacją, a co za tym idzie, możesz mieć trudność z szybkim umówieniem się na pierwszą wizytę lub czas oczekiwania na przyjęcie do oddziału może się wydłużać. W takiej sytuacji warto zwrócić się do lekarza rodzinnego z prośbą o pomoc przy ocenie pilności skierowań. W wielu oddziałach hematologii lekarze chętnie odpowiadają na pytania zaniepokojonych pacjentów – napisz e-mail lub zadzwoń.
- Możesz skorzystać z tzw. drugiej opinii i zapisać się na konsultację do drugiego ośrodka. Dowiedz się więcej na temat przysługujących Ci praw https://pacjent.gov.pl/poznaj-swoje-prawa
- Przygotuj się do pobytu w ośrodku, zapytaj o kwestie, które budzą Twoje wątpliwości, możliwie zadbaj o swój komfort. Zmniejszy to Twoje poczucie stresu.