wprowadzenie

Ostatnia aktualizacja: 7 września 2023

Gdzie leczyć przewlekłą białaczkę limfocytową?

Możliwości medycyny wzrastają, dlatego poszukując ośrodka zwróć uwagę na te, które mają dostęp do nowoczesnego leczenia (programów lekowych) i badań klinicznych.

Kryteria wyboru ośrodków

W naszej wyszukiwarce znajdują się ośrodki, które leczą w ramach programu lekowego, dzięki któremu pacjenci mają zapewniony dostęp do nowoczesnych terapii. Bardzo ważne jest też, aby ośrodek brał udział w badaniach klinicznych – obraz leczenia bardzo szybko się zmienia, a dzięki temu ośrodek może mieć dostęp do najnowszych leków.

Ważne!

Hematologia jest rzadką specjalizacją, więc możesz spotkać się z problemami pod postacią trudności z dostaniem się na pierwszą wizytę lub długim czasem oczekiwania na przyjęcie do Oddziału. Warto zwrócić się do lekarza rodzinnego z pomocą przy ocenie pilności skierowań, w wielu Oddziałach hematologii lekarze chętnie odpowiadają na pytania zaniepokojonych pacjentów – napisz email lub zadzwoń.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka leczącego?

Rozpoznaniem PBL zajmuje się lekarz hematolog. Od niego dowiesz się, czy masz podjąć leczenie, oraz będziesz pod jego opieką w trakcie całego procesu. Do zadań hematologa należy przedstawienie Ci możliwości wyboru leków i dostępu zarówno do programów lekowych NFZ, jak i udziału w badaniach klinicznych. Okresowe wizyty związane z badaniem lekarskim oraz wykonywaniem badań kontrolnych przeprowadza się w Poradni Hematologicznej. Wybierz dla siebie taką placówkę, w której pracują osoby, do których masz pełne zaufanie. Równie ważna jednak jest jej odległość od Twojego miejsca zamieszkania.

Życie z chorobą, która nie daje objawów i często nie wymaga leczenia, może być trudne, ale wymaga akceptacji. W tym procesie na pewno pomocna będzie rozmowa z takim specjalistą jak psycholog czy ewentualna psychoterapia.

REKOMENDACJA

Ordynator Oddziału Hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.

Autoryzowane przez Radę Naukową
Pamiętaj!
  1. W Polsce możesz skorzystać z tzw. drugiej opinii i zapisać się na konsultację do drugiego ośrodka.
  2. Znajomość przysługujących Ci praw działa na Twoją korzyść. Dowiedz się więcej na https://pacjent.gov.pl/poznaj-swoje-prawa
Filtruj i sortuj ośrodki
    Kryterium wyboru ośrodka:

    Lista dostępnych poradni genetycznych znajdziesz tutaj:

    Przejdź do listy poradni genetycznych

    Brak wyników wyszukiwania

    Zmień kryteria lub usuń filtr.

    Jak przygotować się do ewentualnej wizyty i pobytu w szpitalu? Zwiń Rozwiń

    Każdy pobyt poza domem, a tym bardziej pobyt w szpitalu, może być stresujący. Już sam planowany zabieg czy operacja mogą powodować niepokój, dochodzi do niego stres związany ze zmianą miejsca pobytu i dotychczasowych przyzwyczajeń. Możesz jednak spróbować oswoić tę nową sytuację, prawidłowo przygotowując się do pobytu w szpitalu.

    Po pierwsze: zadbaj o dokumenty. Weź ze sobą skierowanie do szpitala wystawione przez lekarza rodzinnego lub lekarza specjalistę, a także dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL potwierdzający tożsamość. Przydatne mogą się również okazać dane zakładu pracy.

    Po drugie: zabierz dokumentację medyczną. Warto mieć ze sobą karty informacyjne z wcześniejszego leczenia szpitalnego, jak również historię choroby. Konieczna jest także lista przyjmowanych długotrwale leków wraz ze sposobem ich dawkowania. Należy również zabrać ze sobą wyniki wykonanych wcześniej podstawowych badań (np. morfologia, EKG, grupa krwi, INR, APTT, elektrolity), a także zaświadczenie o szczepieniu przeciw WZW typu B. W szczególnych przypadkach może być również wymagane RTG klatki piersiowej oraz inne, dodatkowe badania wskazane przez lekarza prowadzącego.

    Koniecznie zapakuj do torby rzeczy osobiste: piżamę lub koszulę nocną, ręcznik, bieliznę, buty na zmianę – kapcie lub klapki oraz wygodne ubranie i szlafrok. Niezbędne będą również środki higieny osobistej: mydło lub żel pod prysznic, szampon, szczoteczka i pasta do zębów oraz inne przybory toaletowe. Zapakuj też ciepły sweter lub bluzę, na wypadek, gdyby temperatura na oddziale była niższa, niż ta w Twoim domu.

    Jeśli bierzesz ze sobą telefon komórkowy i komputer, pamiętaj o ładowarkach.

    Zaopatrz się w coś, co sprawia Ci przyjemność, np. dobrą książkę lub słuchawki do słuchania muzyki.

    Prawidłowe przygotowanie się do pobytu w szpitalu na pewno zmniejszy stres związany z tą niecodzienną sytuacją. Skompletowana wcześniej dokumentacja medyczna i prawidłowo przygotowane dokumenty zapewnią, że pobyt w placówce nie będzie się niepotrzebnie przedłużał.

    Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej – podsumowanie
    • Wiedz o tym, że hematologia jest rzadką specjalizacją, a co za tym idzie, możesz mieć trudność z szybkim umówieniem się na pierwszą wizytę lub czas oczekiwania na przyjęcie do oddziału może się wydłużać. W takiej sytuacji warto zwrócić się do lekarza rodzinnego z prośbą o pomoc przy ocenie pilności skierowań. W wielu oddziałach hematologii lekarze chętnie odpowiadają na pytania zaniepokojonych pacjentów – napisz e-mail lub zadzwoń.
    • Możesz skorzystać z tzw. drugiej opinii i zapisać się na konsultację do drugiego ośrodka. Dowiedz się więcej na temat przysługujących Ci praw https://pacjent.gov.pl/poznaj-swoje-prawa
    • Przygotuj się do pobytu w ośrodku, zapytaj o kwestie, które budzą Twoje wątpliwości, możliwie zadbaj o swój komfort. Zmniejszy to Twoje poczucie stresu.

    Przekaż nam 1.5% podatku

    Jeśli masz ochotę nam pomóc, możesz przekazać nam 1,5% z podatku.
    Przekaż 1.5% podatku

    Infolinia 22 105 55 30

    (pon. - pt, 17.00 - 19.00)