Ostatnia aktualizacja: 10 października 2024
Jak się diagnozuje ostre białaczki?
Podstawowym badaniem, dzięki któremu możemy wysunąć podejrzenie ostrej białaczki, jest morfologia krwi z rozmazem mikroskopowym, zwanym potocznie „ręcznym”. Badanie to pozwala stwierdzić wysoki odsetek komórek blastycznych i niedobór dojrzałych form leukocytów (granulocytów, limfocytów).
Gdy Twój wynik morfologii jest niepokojący, niezwłocznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku podejrzenia ostrej białaczki, lekarz powinien w trybie pilnym wystawić Ci skierowanie do szpitala, na oddział hematologii lub na najbliższy oddział chorób wewnętrznych (jeśli wymagasz natychmiastowej hospitalizacji). Pamiętaj,wydawanie skierowania do poradni hematologicznej może opóźnić postawienie diagnozy! Czas oczekiwania na wizytę w poradni może być zbyt długi.
Na oddziale hematologii lekarz wykona Ci dalsze badania, w celu pogłębienia diagnostyki. Zleci Ci m.in. biopsję aspiracyjną szpiku kostnego, a pobrany szpik zostanie wykorzystany do wielu badań takich jak m.in.: mielogram, badanie immunofenotypowe szpiku kostnego, badań cytogenetycznych czy molekularnych (więcej przeczytasz o nich poniżej).
W przypadku ostrych białaczek nie określa się stopnia zaawansowania choroby. Samo rozpoznanie ostrej białaczki oznacza konieczność natychmiastowego rozpoczęcia leczenia w wyspecjalizowanym ośrodku!
Poniżej znajdziesz badania, które może zlecić lekarz pod kątem diagnozy ostrej białaczki.
Pamiętaj, że badania dobierane są do indywidualnych potrzeb i sytuacji pacjenta. Nie wszystkie z nich muszą zostać wykonane w każdym przypadku.
Gdy już otrzymasz ostateczną diagnozę, lekarz hematolog przedstawi Ci możliwości terapeutyczne i plan leczenia. Bardzo ważne jest poinformowanie go o wszystkich Twoich chorobach współistniejących, przebytych zabiegach operacyjnych i ewentualnych uczuleniach na leki!
W przypadku ostrych białaczek, w odróżnieniu od innych nowotworów, nie określa się stopnia zaawansowania choroby, od momentu rozpoznania jest to choroba uogólniona. Rozpoznanie ostrej białaczki wiąże się z koniecznością pilnego rozpoczęcie leczenia w wyspecjalizowanym ośrodku. Choroba ta nieleczona może prowadzić do śmierci w ciągu ciągu kilku tygodni lub miesięcy.
Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z naszej INFOLINII – tel. 22 105 55 30
Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj. W naszej infolinii dla pacjentek i pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin pracują osoby z odpowiednim przygotowanym psychologicznym i merytorycznym – pomogą Ci rozwiązać różne problemy. Możesz skorzystać z porad psychologa, interwentki kryzysowej, dietetyczki i koordynatora onkologicznego.
Jak się przygotować do wizyty u lekarza?
Aby Twoja wizyta u lekarza przebiegła sprawnie, ważne abyś był/a odpowiednio przygotowany/a. Ułóż, najlepiej w porządku chronologicznym, całą dostępną dokumentację. Nawet, gdy może Ci się wydawać, że niektóre badania nie są potrzebne, weź je ze sobą; lekarz zadecyduje, czy weźmie pod uwagę informacje w nich zawarte. Do dokumentacji należą, m.in. wypisy ze szpitala, badania laboratoryjne i obrazowe, konsultacje innych lekarzy specjalistów oraz Twoja grupa krwi.
Możesz założyć sobie specjalny segregator, w którym będziesz zbierać wyniki i informacje. Dokumentację najlepiej umieszczać w koszulkach w segregatorze, a każdą koszulkę osobno oznaczyć.
Ważne jest, aby przemyśleć dotychczasowy przebieg choroby, tj., kiedy zaczęły się objawy; co spowodowało, że zgłosiłaś się do specjalisty; choroby onkologiczne występujące w rodzinie. Zbierz także informacje na temat: Twoich innych chorób; leków, które przyjmujesz (w dawkach); przebytych zabiegów operacyjnych oraz informacje o szczepieniach ochronnych. Na pierwszą wizytę zabierz też ze sobą WSZYSTKIE badania laboratoryjne jakie znajdziesz w domu oraz w swojej dokumentacji medycznej u lekarza rodzinnego.
Pacjent/tka, która współpracuje z lekarzem, mówi o swoich problemach, zapisuje sobie wcześniej pytania, które ją nurtują – to pacjentka dobrze przygotowana. Wtedy, w trakcie wizyty, jesteśmy w stanie maksymalnie spożytkować czas, który mamy.
Pamiętaj, że możesz pójść na wizytę w towarzystwie bliskiej osoby, która może zapamiętać przekazane przez lekarza informacje i wesprzeć Cię.
Przed rozpoczęciem leczenia możesz zabezpieczyć płodność!
Po otrzymaniu diagnozy, ale przed rozpoczęciem leczenia, warto porozmawiać z lekarzem o możliwościach zabezpieczenia płodności. Leczenie onkologiczne i sama choroba mają negatywny wpływ na układ rozrodczy, ale nie muszą przekreślać Twoich szans na rodzicielstwo. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: MamRakaChceDziecko.pl i na stronach Ministerstwa Zdrowia.