wprowadzenie

Ostatnia aktualizacja: 11 marca 2024

Nawrót/wznowa raka nerki

Nawrót raka nerki, tak jak innych nowotworów, może przyjąć postać wznowy miejscowej, przerzutów odległych (np. w płucach, kościach, mózgu, wątrobie) lub wystąpić w obu postaciach jednocześnie. Czasami dochodzi do wznowy miejscowej (w nerce, z której wcześniej usunięto guz).

Nawrót choroby w czasie 1 roku od operacji nerki traktujemy jako wczesny i jest to jeden z czynników niekorzystnych w skali IMDC.

Skala IMDC (International Metastatic Renal Cell Carcinoma Detabase)

  1. Stan ogólnej sprawności <80% według skali Karnofskiego
  2. Czas od rozpoznania do rozsiewu choroby < 1 roku
  3. Stężenie hemoglobiny < dolnej granicy normy (<12,0 g/dl)
  4. Poziom płytek krwi > górnej granicy normy
  5. Poziom granulocytów obojętnochłonnych > górnej granicy normy
  6. Stężenie skorygowanego poziomu wapnia > 10,2 g/dl

Do grupy o dobrym rokowaniu zaliczani są chorzy z nieobecnością któregokolwiek z czynników ryzyka, do grupy o pośrednim rokowaniu pacjenci z obecnością 1-2 czynników, a chorzy z 3-6 czynnikami należą do grupy o niekorzystnym rokowaniu.

Natomiast nawrót choroby po czasie 1 roku traktowany jest jako późny i im później wystąpi, tym ma mniej niekorzystny charakter i znaczenie. Stąd chory po pierwotnej operacji powinien być poddany systematycznej kontroli w postaci powtarzanych okresowo badań obrazowych przez przynajmniej 5 lat:

  • USG jamy brzusznej
  • tomografia jamy brzusznej
  • zdjęcie klatki piersiowej lub tomografia klatki piersiowej.

Rodzaj i częstość badań kontrolnych zależą od oceny klinicznej choroby i w miarę zwiększania ryzyka nawrotu choroby przewiduje częstsze i bardziej rozbudowane badania, w tym przede wszystkim obrazowanie przy wykorzystaniu tomografii komputerowej.

Ścieżkę pacjenta przygotował

Specjalista radioterapii onkologicznej i onkologii klinicznej.

dr n. med. Piotr Tomczak Specjalista radioterapii onkologicznej i onkologii klinicznej

Schematy leczenia

Leczenie wznowy/nawrotu raka nerki ma taki sam kształt i charakter, jak w przypadku leczenia pierwszorazowego. U pacjentów, u których doszło do wznowy miejscowej, preferowane jest leczenie chirurgiczne (piszemy o nim na stronie poprzedniej). Jeśli nie ma możliwości radykalnej operacji, stosuje się leczenie systemowe. Zasady leczenia systemowego również opisaliśmy na stronie poprzedniej).

Obecnie średni czas wolny od progresji wynosi ok. 2 lat. Formy terapii celowanych, a zwłaszcza immunoterapii sprawiają, że kilkanaście procent chorych uzyskuje długotrwałą odpowiedź na leczenie, w tym również całkowitą remisję choroby, która daje nadzieję na wyleczenie.

Pamiętaj!

W przypadku wyczerpania możliwości terapeutycznych lub na każdym etapie choroby (szczególnie przy stwierdzeniu progresji choroby) dopytaj swojego lekarza o możliwość leczenia w ramach badania klinicznego.

Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z naszej INFOLINII – tel. 22 105 55 30

W naszej infolinii dla pacjentek i pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin, pracują osoby z odpowiednim przygotowanym psychologicznym i merytorycznym – pomogą Ci rozwiązać różne problemy. W środy możesz skorzystać z porad coacha kryzysowego, we czwartki i w piątki – również dietetyczki. Dzwoń od poniedziałku do piątku w godz. 17:00 – 19:00, tel. 22 105 55 30

Przekaż nam 1.5% podatku

Jeśli masz ochotę nam pomóc, możesz przekazać nam 1,5% z podatku.
Przekaż 1.5% podatku

Infolinia 22 105 55 30

(pon. - pt, 17.00 - 19.00)