Ostatnia aktualizacja: 10 października 2024
Jak dostać właściwą diagnozę raka płuca i jakie badania wykonać?
Jeśli odczuwasz objawy, które mogą sugerować raka płuca, koniecznie udaj się na wizytę lekarską.
Pierwsze kroki w diagnostyce
Pierwsze badania, jakie należy wykonać to:
- badanie podmiotowe (wywiad lekarski) oraz przedmiotowe (badanie fizykalne);
- badania laboratoryjne (morfologia, CRP, kreatynina, bilirubina, aminotransferazy);
- rtg klatki piersiowej – czyli najczęściej stosowane badanie obrazowe. Dzięki zastosowaniu promieni X w nieinwazyjny sposób zobrazowane zostaje serce, płuca, drogi oddechowe, naczynia oraz kości klatki piersiowej, a także fragmenty kręgosłupa. Wykonanie badania RTG wiąże się z ekspozycją organizmu na niewielką dawkę promieniowania jonizującego.
Skierowanie na te badania otrzymasz od lekarza POZ lub od pulmonologa, jeśli już jesteś pod jego opieką.
Jeśli wynik badania rentgenowskiego jest prawidłowy, ale utrzymują się bądź nawracają niepokojące objawy, należy poprosić o skierowanie do lekarza – specjalisty chorób płuc w celu dalszej diagnostyki (np. tomografia komputerowa klatki piersiowej).
W przypadku nieprawidłowego wyniku badania rentgenowskiego klatki piersiowej sugerującego obecność nowotworu płuc, lekarz POZ powinien skierować Cię do specjalisty chorób płuc (pulmonologa) bądź do specjalisty onkologii klinicznej (onkologa). Tam przeprowadzona będzie diagnostyka pogłębiona, która pozwoli na postawienie dokładnego rozpoznania, ocenę stopnia zaawansowania klinicznego choroby a także dobranie odpowiedniego sposobu leczenia. Lekarz POZ powinien założyć Ci kartę DILO (zielona karta szybkiej diagnostyki onkologicznej), co pozwoli na skrócenie czasu oczekiwania na konsultację specjalistyczną (u pulmonologa lub onkologa).
Specjalista (pulmonolog lub onkolog) zleci dodatkowe badania obrazowe, na podstawie których będzie mógł potwierdzić (lub wykluczyć) obecność nowotworu, a także określić stopień jego zaawansowania. W przypadku potwierdzenia obecności zmian w badaniach obrazowych, konieczne będzie pobranie materiału do badania histopatologicznego celem określenia podtypu raka płuca.
Zbieraj i przechowuj (w kolejności chronologicznej) wyniki przeprowadzonych badań. W onkologii jest niezwykle istotne porównywanie kolejnych badań ze sobą.
Badania zlecane w celu potwierdzenia obecności nowotworu i określenia stopnia zaawansowania procesu nowotworowego
Poniżej znajdziesz badania pod kątem raka płuca, które może zlecić lekarz.
Pamiętaj, że badania dobierane są do indywidualnych potrzeb i sytuacji pacjenta. Nie wszystkie z nich muszą zostać wykonane w każdym przypadku.
Jak się przygotować do wizyty u lekarza?
Aby Twoja wizyta u lekarza przebiegła sprawnie, ważne abyś był/a odpowiednio przygotowany/a. Ułóż, najlepiej w porządku chronologicznym, całą dostępną dokumentację. Nawet, gdy może Ci się wydawać, że niektóre badania nie są potrzebne, weź je ze sobą; lekarz zadecyduje, czy weźmie pod uwagę informacje w nich zawarte. Do dokumentacji należą, m.in. wypisy ze szpitala, badania laboratoryjne i obrazowe, konsultacje innych lekarzy specjalistów oraz Twoja grupa krwi.
Możesz założyć sobie specjalny segregator, w którym będziesz zbierać wyniki i informacje. Dokumentację najlepiej umieszczać w koszulkach w segregatorze, a każdą koszulkę osobno oznaczyć.
Ważne jest, aby przemyśleć dotychczasowy przebieg choroby, tj., kiedy zaczęły się objawy; co spowodowało, że zgłosiłaś się do specjalisty; choroby onkologiczne występujące w rodzinie. Zbierz także informacje na temat: Twoich innych chorób; leków, które przyjmujesz (w dawkach); przebytych zabiegów operacyjnych.
Pacjent/tka, która współpracuje z lekarzem, mówi o swoich problemach, zapisuje sobie wcześniej pytania, które ją nurtują – to pacjentka dobrze przygotowana. Wtedy, w trakcie wizyty, jesteśmy w stanie maksymalnie spożytkować czas, który mamy.
Pamiętaj, że możesz pójść na wizytę w towarzystwie bliskiej osoby, która może zapamiętać przekazane przez lekarza informacje i wesprzeć Cię.
Lekarz może założyć Ci kartę Dilo. Jest to karta diagnostyki i leczenia onkologicznego. Wydaje się ją osobie, u której padło podejrzenie nowotworu złośliwego lub przypuszczenia potwierdziła diagnoza i terapia onkologiczna jest już w toku.
Twoje wyniki okazały się niepokojące i mogą wskazywać na raka
Jeżeli twoje wyniki badań obrazowych okazały się niepokojące i stwierdzono w nich obecność zmian sugerujących nowotwór, konieczne będzie potwierdzenie nowotworu badaniem histopatologicznym lub cytologicznym.
Istnieje klika sposobów pobrania materiału do badania histopatologicznego czy cytologicznego:
Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z naszej INFOLINII – tel. 22 105 55 30
Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj. W naszej infolinii dla pacjentek i pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin pracują osoby z odpowiednim przygotowanym psychologicznym i merytorycznym – pomogą Ci rozwiązać różne problemy. Możesz skorzystać z porad psychologa, interwentki kryzysowej, dietetyczki i koordynatora onkologicznego.
Rak płuca jest chorobą niejednorodną, różnić się może podtypem histologicznym, agresywnością (stopniem zróżnicowania) oraz obecnością predykcyjnych czynników molekularnych (obecność mutacji w genie EGFR, rearanżacja w genach ALK, ROS1, ekspresja białka PD-L1 na powierzchni komórek nowotworowych). Jednym z najistotniejszych elementów diagnostyki jest rozpoznanie histologiczne.
Jeśli postawiono rozpoznanie raka płuca, pulmonolog lub onkolog może poprosić o dostarczenie bloczka parafinowego w celu dalszych badań (procedura praktykowana w większości przypadków). Bloczek parafinowy jest kluczowym elementem w diagnostyce molekularnej i w poszukiwaniu czynników predykcyjnych (w doborze najlepszej i najbardziej skutecznej terapii).
Komórki nowotworowe mogą być także pobrane na tzw. cytoblok. Są wtedy oceniane pod mikroskopem. Wykonuje się wówczas dodatkowe badania (tzw. barwienia czy badania immunohistochemiczne) w celu określenia typu nowotworu. Wykonanie cytobloku umożliwia przeprowadzenie większej ilości badań niż sam preparat cytologiczny na szkiełku.
Istnieje wiele typów raka płuca
Raka płuca ze względu na rodzaj komórek, którego budują dzielimy na:
- drobnokomórkowy DRP (ok. 15% nowotworów płuca) – typ nowotworu, który szybko się̨ rozprzestrzenia i szybko daje przerzuty drogą naczyń krwionośnych. Jest bardzo podatny na chemioterapię i radioterapię.
- niedrobnokomórkowy NDRP (ok. 85% nowotworów płuca) – rozprzestrzenia się̨ dużo wolniej. Wśród NDRP wyróżniamy kilka podtypów.
Określenia podtypu histologicznego oraz badania molekularne
Najważniejsze jest precyzyjne określenie podtypu histologicznego (w przypadku raka niepłaskonabłonkowego również uzyskanie wyników badań molekularnych: EGFR, ALK, ROS1). W przypadku braku wyżej wymienionych zaburzeń genetycznych oraz w raku płaskonabłonkowym obowiązuje ocena statusu ekspresji PD-L1. Tylko tak przeprowadzone rozpoznanie umożliwia prawidłową kwalifikację do leczenia onkologicznego.
W przypadku rozpoznania raka gruczołowego, wielkokomórkowego czy NOS należy (w pierwszej kolejności) wykonać badania molekularne ukierunkowane na poszukiwanie czynników predykcyjnych. Pozwala to na podjęcie właściwego, spersonalizowanego leczenia. W przypadku osób z zaburzeniami molekularnymi leczenie celowane (ukierunkowane molekularnie) jest bardziej skuteczne niż klasyczna chemioterapia.
Jeśli chorujesz na niepłaskonabłonkowego raka płuca, upewnij się, że te trzy podstawowe badania molekularne zostały u Ciebie wykonane przed kwalifikacją do leczenia systemowego. Jeśli nie jest to możliwe z uwagi na niewielką ilość materiału histopatologicznego, lekarz może zlecić powtórne badania albo zabiegi diagnostyczne prowadzące do ponownego pobrania materiału tkankowego.
Czasem, jeśli dany ośrodek dysponuje takimi możliwościami, lekarz może zlecić wykonanie sekwencjonowania nowej generacji (ang. next-generation sequencing – NGS). Wtedy oprócz trzech podstawowych zaburzeń molekularnych poszukiwane będą również te rzadsze, których wykrycie umożliwia leczenie celowane (obecnie nierefundowane). Do tych zaburzeń należą zaburzenia w genach: BRAF, KRAS, MET, RET, NTRK, HER2.
Jeśli nie wykryto u Ciebie żadnego z zaburzeń molekularnych lub chorujesz na płaskonabłonkowego raka płuca przed kwalifikacją do leczenia systemowego konieczne będzie oznaczenie ekspresji białka PD-L1 na komórkach nowotworowych. Oznaczenie to pozwoli na dobór najbardziej skutecznego leczenia.
Możesz zabezpieczyć płodność!
Po otrzymaniu diagnozy, ale przed rozpoczęciem leczenia, warto porozmawiać z lekarzem o możliwościach zabezpieczenia płodności. Leczenie onkologiczne i sama choroba mają negatywny wpływ na układ rozrodczy, ale nie muszą przekreślać Twoich szans na rodzicielstwo. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: MamRakaChceDziecko.pl i na stronach Ministerstwa Zdrowia.