wprowadzenie

Ostatnia aktualizacja: 29 lutego 2024

Gdzie rozpocząć leczenie czerniaka?

Obecnie w Polsce jest wiele ośrodków onkologicznych mających dostęp do kompleksowej diagnostyki i wielospecjalistycznego leczenia czerniaka. Mam na myśli leczenie chirurgiczne (biopsja węzła wartowniczego) oraz leczenie systemowe, nowoczesnymi lekami w ramach programów lekowych. Wybierz dla siebie taką placówkę, w której pracują osoby, do których masz pełne zaufanie. Ważna jest także odległość ośrodka od Twojego miejsca zamieszkania. To będzie miało duże znaczenie gdy zakwalifikujesz się do leczenia systemowego, czyli takiego, które będzie zastosowane dodatkowo po operacji. Wówczas wymagane są częste przyjazdy do ośrodka na kontynuacje terapii oraz ewentualne leczenie jej powikłań. 

Kryteria wyboru ośrodków

W naszej wyszukiwarce znajdują się ośrodki, które leczą w ramach programu lekowego, dzięki któremu pacjenci mają zapewniony dostęp do nowoczesnych terapii. Bardzo ważne jest też, aby ośrodek brał udział w badaniach klinicznych – obraz leczenia bardzo szybko się zmienia, a dzięki temu ośrodek może mieć dostęp do najnowszych leków.

Pamiętaj!

Czerniak wykryty wcześnie w olbrzymiej większości przypadków jest w pełni uleczalny. Dlatego obserwacja skóry, oraz szybka reakcja w przypadku jeśli zauważymy nową zmianę skórną, lub zmiany w obrębie znamion występujących od dawna jest bardzo istotne i pozwala na szybką diagnozę czerniaka, zwiększając zdecydowanie szanse na wyleczenie. 

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka leczącego?

Jak już wspomnieliśmy, przy wybieraniu ośrodka istotne są trzy kryteria: dostęp do operacji, dostęp do programów lekowych NFZ i badań klinicznych. Nie bez znaczenia jest odległość od miejsca zamieszkania.

Ścieżkę pacjenta przygotowała

Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie.

Pamiętaj!
  1. W Polsce możesz skorzystać z tzw. drugiej opinii i zapisać się na konsultację do drugiego ośrodka.
  2. Znajomość przysługujących Ci praw działa na Twoją korzyść. Dowiedz się więcej na https://pacjent.gov.pl/poznaj-swoje-prawa
Filtruj i sortuj ośrodki
    Kryterium wyboru ośrodka:

    Lista dostępnych poradni genetycznych znajdziesz tutaj:

    Przejdź do listy poradni genetycznych

    Brak wyników wyszukiwania

    Zmień kryteria lub usuń filtr.

    Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z naszej INFOLINII – tel. 22 105 55 30 od poniedziałku do piątku w godz. 17:00-19:00

    W naszej infolinii dla pacjentek i pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin pracują osoby z odpowiednim przygotowanym psychologicznym i merytorycznym – pomogą Ci rozwiązać różne problemy. W środy możesz skorzystać z porad interwentki kryzysowej, w czwartki i w piątki – również dietetyczki. Od wtorku do czwartku (w godz. 17:00-20:00) dyżuruje także koordynator onkologiczny.

    Jak przygotować się do ewentualnej wizyty i pobytu w szpitalu? Zwiń Rozwiń

    Każdy pobyt poza domem, a tym bardziej pobyt w szpitalu, może być stresujący. Już sam planowany zabieg czy operacja mogą powodować niepokój. Do tego dochodzi stres związany ze zmianą miejsca pobytu i dotychczasowych przyzwyczajeń. Możesz jednak spróbować oswoić tę nową sytuację, prawidłowo przygotowując się do pobytu w szpitalu!

    Po pierwsze: zadbaj o dokumenty. Weź ze sobą skierowanie do szpitala wystawione przez lekarza rodzinnego lub lekarza specjalistę, a także dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL potwierdzający tożsamość. Przydatne mogą się również okazać dane zakładu pracy.

    Po drugie: zabierz dokumentację medyczną. Warto mieć ze sobą karty informacyjne z wcześniejszego leczenia szpitalnego, jak również historię choroby. Konieczna jest także lista przyjmowanych długotrwale leków wraz ze sposobem ich dawkowania. Należy również zabrać ze sobą wyniki wykonanych wcześniej podstawowych badań (np. morfologia, EKG, grupa krwi, INR, APTT, elektrolity), a także zaświadczenie o szczepieniu przeciw WZW typu B. W szczególnych przypadkach może być również wymagane RTG klatki piersiowej oraz inne, dodatkowe badania wskazane przez lekarza prowadzącego.

    Koniecznie zapakuj do torby rzeczy osobiste: piżamę lub koszulę nocną, ręcznik, bieliznę, buty na zmianę – kapcie lub klapki oraz wygodne ubranie i szlafrok. Niezbędne będą również środki higieny osobistej: mydło lub żel pod prysznic, szampon, szczoteczka i pasta do zębów oraz inne przybory toaletowe. Zapakuj też ciepły sweter lub bluzę, na wypadek, gdyby temperatura na oddziale była niższa, niż ta w Twoim domu.

    Jeśli bierzesz ze sobą telefon komórkowy i komputer, pamiętaj o ładowarkach.

    Weź ze sobą coś, co sprawia Ci przyjemność, np. dobrą książkę lub słuchawki do słuchania muzyki.

    Prawidłowe przygotowanie się do pobytu w szpitalu na pewno zmniejszy stres związany z tą niecodzienną sytuacją. Skompletowana wcześniej dokumentacja medyczna i prawidłowo przygotowane dokumenty zapewnią, że pobyt w placówce nie będzie się niepotrzebnie przedłużał.

    Leczenie czerniaka – podsumowanie
    • Czerniak jest nowotworem, którego można skutecznie leczyć chirurgicznie. Wykryty wcześnie w olbrzymiej większości przypadków jest w pełni uleczalny. Jednak ze względu na to, że daje zmiany o charakterze przerzutów odległych, jest też najbardziej groźny ze wszystkich nowotworów skóry i może wymagać również leczenia systemowego.
    • Wybierając ośrodek, kieruj się zatem liczbą wykonanych zabiegów chirurgicznych i możliwościami leczenia systemowego. Pamiętaj, zawsze możesz skorzystać z tzw. drugiej opinii i zapisać się na konsultację do drugiego ośrodka. Dowiedz się więcej na temat przysługujących Ci praw https://pacjent.gov.pl/poznaj-swoje-prawa
    • Przygotuj się do pobytu w ośrodku, zapytaj o kwestie, które budzą Twoje wątpliwości, możliwie zadbaj o swój komfort. Zmniejszy to Twoje poczucie stresu.

    Infolinia 22 105 55 30

    (pon. - pt, 17.00 - 19.00)