Ostatnia aktualizacja: 10 października 2024
Jak wygląda diagnoza raka skóry?
Już wiesz, że rozpoznanie wstępne Twojej zmiany skórnej lekarz ustali na podstawie badania podmiotowego i badania dermatoskopem. Jeśli lekarz uzna, że Twoja zmiana budzi niepokój skieruje Cię na dalszą diagnostykę. Podstawą diagnozy raka skóry jest badanie histopatologiczne biopsji wycinającej lub bioptatu zmiany skórnej. Raport tego badania, oprócz ustalenia typu histologicznego nowotworu, określa także podtyp raka, szczególnie jeśli jest to podtyp z grupy wyższego ryzyka.
Jeśli zdiagnozowano u Ciebie raka inwazyjnego (naciekającego), w raporcie będzie podany największy wymiar oraz głębokość naciekania (w milimetrach). Niezbędne jest także określenie statusu marginesów chirurgicznych wycięcia zmiany, a także ocena naciekania naczyń i przestrzeni okołonerwowych.
Po otrzymaniu diagnozy może się zdarzyć, że lekarz radykalnie (czyli z odpowiednim marginesem tkanek zdrowych) wytnie zmianę skóry i na tym zakończy się Twoje leczenie. Jeśli jednak pojawią się wątpliwości kliniczne, konieczne mogą okazać się oprócz biopsji badania obrazowe. Decyzja co do sposobu leczenia i dalszego postępowania, jest podejmowana po otrzymaniu wyników badania histopatologicznego.
Typ histopatologiczny nowotworu, stopień zaawansowania oraz ocena Twojego ogólnego stanu zdrowia będą miały decydujące znaczenie przy podejmowaniu decyzji odnośnie leczenia.
Poniżej znajdziesz badania, które może zlecić lekarz pod kątem diagnozy zmiany inwazyjnej.
Pamiętaj, że badania dobierane są do indywidualnych potrzeb i sytuacji pacjenta. Nie wszystkie z nich muszą zostać wykonane w każdym przypadku.
Podejrzenie zmiany inwazyjnej (objawiające się głębokim naciekiem, zajęciem tkanek i struktur położonych poniżej/w sąsiedztwie guza, tj. mięśni, kości, nerwów, węzłów chłonnych, gałki ocznej) jest wskazaniem do rozszerzenia diagnostyki o badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny). Badania te wykonywane są dużo częściej w przypadku rozpoznania raka kolczystokomórkowego (płaskonabłonkowego) niż w przypadku raka podstawnokomórkowego, który bardzo rzadko w porównaniu do raka płaskonabłonkowego rozprzestrzenia się na inne części ciała. W przypadku raka podstawnokomórkowego dodatkowa diagnostyka obrazowa zwykle nie jest konieczna.
Badania te może zlecić lekarz z poradni specjalistycznej oraz lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. W przypadku badań obrazowych, lekarz powinien dopisać adnotację, czy wskazane jest zastosowanie kontrastu.
Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z naszej INFOLINII – tel. 22 105 55 30
Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj. W naszej infolinii dla pacjentek i pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin pracują osoby z odpowiednim przygotowanym psychologicznym i merytorycznym – pomogą Ci rozwiązać różne problemy. Możesz skorzystać z porad psychologa, interwentki kryzysowej, dietetyczki i koordynatora onkologicznego.
Przed rozpoczęciem leczenia możesz zabezpieczyć płodność!
Po otrzymaniu diagnozy, ale przed rozpoczęciem leczenia, warto porozmawiać z lekarzem o możliwościach zabezpieczenia płodności. Leczenie onkologiczne i sama choroba mają negatywny wpływ na układ rozrodczy, ale nie muszą przekreślać Twoich szans na rodzicielstwo. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: MamRakaChceDziecko.pl i na stronach Ministerstwa Zdrowia.