Nawrót/wznowa raka endometrium (trzonu macicy)
Nawrót choroby jest momentem, kiedy Twoje leczenie wkracza w kolejny etap. W Twoim organizmie ponownie wykryto komórki rakowe. To naturalne, że pojawia się wtedy wiele emocji i pytań. Nawrót procesu nowotworowego może mieć charakter miejscowy – kiedy komórki rakowe pojawiają się w jednej lokalizacji, a także odległy – gdy występują w różnych miejscach w organizmie.
Sposoby leczenia nawrotu raka endometrium
W nawrocie raka endometrium stosowane są następujące typy leczenia:
Nie ma standarów leczenia II linii przy nawrotowym raku endometrium. Według dostępnych badań immunoterapia (pembrolizumab+lenvatinib) ma znamienną przewagę nad chemioterapią. Zaleca się jednak stosowanie chemioterapii (paklitaksel, doksorubicyna) w nawrotach mięsakoraka. Stosowanie chemioterapii w innych typach histologicznych wiąże się z ograniczeniami dostępności do immunoterapii.
W potwierdzonym nawrocie lub zaawansowanym raku endometrium (stadium ≥IIIB), z wykluczeniem mięsaka endometrialnego, od 1 września 2023 jest możliwość zastosowania immunoterapii (zgodnie z kryteriami programu lekowego NFZ o numerze B.148) w przypadku:
- wystąpienia progresji zaawansowanego lub nawrotowego raka endometrium w trakcie lub po zakończeniu wcześniejszego schematu chemioterapii dwulekowej zawierającego platynę;
- obecności upośledzenia naprawy nieprawidłowo sparowanych nukleotydów (ang. mismatch repair deficient, dMMR) lub wysokiej niestabilności mikrosatelitarnej (ang. microsatellite instabilityhigh, MSIH).
Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z naszej INFOLINII – tel. 22 105 55 30
Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj. W naszej infolinii dla pacjentek i pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin pracują osoby z odpowiednim przygotowanym psychologicznym i merytorycznym – pomogą Ci rozwiązać różne problemy. Możesz skorzystać z porad psychologa, interwentki kryzysowej, dietetyczki i koordynatora onkologicznego.