wprowadzenie

Ostatnia aktualizacja: 29 lutego 2024

Jak wygląda nawrót czerniaka?

Czerniak może nawrócić pod postacią wznowy miejscowej, przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych oraz odległych zmian przerzutowych. Im bardziej zaawansowana była choroba w momencie diagnozy, tym większe jest ryzyko jej nawrotu i tym szybsze są nawroty po leczeniu pierwotnym. Największe ryzyko nawrotu czerniaka istnieje przez pierwszych pięć lat od zakończenia leczenia. Dlatego w tym okresie badania kontrolne są bardziej intensywne. Ich częstość i rodzaj zależą od stopnia zaawansowania czerniaka i związanego z nim ryzyka nawrotu. Ważną częścią badań kontrolnych są badania lekarskie. Obejmują one ocenę skóry i węzłów chłonnych pod kątem nawrotu choroby oraz drugiego niezależnego ogniska czerniaka skóry. Lekarz może również zalecić wykonanie badań obrazowych, takich jak badanie ultrasonograficzne (USG), rentgen (RTG) czy tomografię komputerową (TK). Rodzaj i częstość tych badań uzależniony jest od indywidualnego ryzyka nawrotu choroby.  

Późne nawroty czerniaka są rzadkie, ale niestety zdarzają się nawet wiele dekad po leczeniu pierwotnym choroby. 

Pamiętaj!

Szybkie wykrycie wznowy oznacza większe szanse na jej wyleczenie! Dlatego po zakończeniu leczenia poddawaj się regularnym badaniom kontrolnym i samodzielnie oglądaj skórę. Zwracaj uwagę na nowe guzki na skórze lub pod skórą, szczególnie w pobliżu blizn po leczeniu chirurgicznym. Regularnie sprawdzaj znamiona: czy istniejące się nie zmieniają i czy pojawiają się nowe. W przypadku podejrzanych zmian niezwłocznie udaj się do lekarza!

Ścieżkę pacjenta przygotowała

Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie.

Leczenie wznowy czerniaka

Leczenie nawrotu choroby nie różni się bardzo od leczenia pierwotnego. Jeśli to możliwe będziesz kwalifikowana/y do wycięcia wznowy miejscowej choroby. W przypadku przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych, przeprowadzany jest zabieg wycięcia węzłów chłonnych (limadenektomia). Jeśli wcześniej nie byłeś/aś leczony/a systemowo, zostaniesz prawdopodobnie zakwalifikowany/a do rocznego leczenia uzupełniającego.

Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z naszej INFOLINII – tel. 22 105 55 30 od poniedziałku do piątku w godz. 17:00-19:00

W naszej infolinii dla pacjentek i pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin pracują osoby z odpowiednim przygotowanym psychologicznym i merytorycznym – pomogą Ci rozwiązać różne problemy. W środy możesz skorzystać z porad interwentki kryzysowej, w czwartki i w piątki – również dietetyczki. Od wtorku do czwartku (w godz. 17:00-20:00) dyżuruje także koordynator onkologiczny.

Leczenie przerzutów odległych czerniaka

W przypadku rozsiewu odległego choroby, leczenie dobierane będzie na podstawie Twojego stanu ogólnego, zakresu choroby oraz obecności mutacji BRAF.

Immunoterapia skojarzona niwolumabem i ipilimumabem, wydaje się obecnie najbardziej skuteczną opcją leczenia systemowego. W Polsce możliwa jest do zastosowania tylko w pierwszej linii leczenia. Jest to jednak leczenie związane z wysokim ryzykiem powikłań i nie wszyscy chorzy się do niego kwalifikują. Inhibitory BRAF/ MEK mogą być zastosowane tylko u chorych z obecnością mutacji BRAF (około połowa pacjentów z rozpoznaniem czerniaka).

Przekaż nam 1.5% podatku

Jeśli masz ochotę nam pomóc, możesz przekazać nam 1,5% z podatku.
Przekaż 1.5% podatku

Infolinia 22 105 55 30

(pon. - pt, 17.00 - 19.00)