Masz pytania?

Pragniemy jak najprościej przekazać Ci wszystkie ważne informacje, by ułatwić proces leczenia i oswoić się ze świadomością pojawienia choroby.

Diagnostyka

 • Czy badania molekularne i genetyczne to jest to samo? Na jakim etapie należy je wykonać i czy wszyscy pacjenci mają je wykonywane?

  Nazw badania genetyczne oraz badania molekularne używa się zamiennie. Badania molekularne powinni mieć wykonane wszyscy pacjenci z rakiem niedrobnokomórkowym, niepłaskonabłonkowym (rak gruczołowy, wielkokomórkowy czy tak zwany NOS, czyli niesprecyzowany).

Leczenie raka płuca

 • Na czym polega leczenie radykalne?

  Leczenie radykalne jest leczeniem, które w założeniu prowadzi do uzyskania wyleczenia i może do niego doprowadzić. Mówimy o radykalnym leczeniu zarówno po chirurgicznym zabiegu raka płuca jak i po radykalnej radioterapii czy radykalnej radiochemioterapii (w przypadku przeciwskazań do leczenia chirurgicznego). Leczenie radykalne jest możliwe w przypadku pierwszego, drugiego oraz miejscowo zaawansowanego stopnia nowotworu.

 • Na czym polega obserwacja po radykalnym leczeniu raka płuca?

  Rak płuca jest takim nowotworem, w którym częstość nawrotów jest na tyle znacząca, że potrzebna jest bardzo staranna obserwacja chorych po leczeniu radyklanym. Obserwacja powinna być prowadzona przynajmniej przez okres 5 lat.

 • Co to jest leczenie paliatywne?

  Leczenie paliatywne jest leczeniem rozsianej formy nowotworu i nie można go utożsamiać z postępowaniem terminalnym czyli objawowym. Leczenie paliatywne to aktywne postępowanie przeciwnowotworowe, które może zagwarantować długi czas przeżycia choremu. Takie leczenie może trwać wiele lat.

 • Czym są czynniki predykcyjne?

  Czynniki predykcyjne są to czynniki, które przewidują jaka będzie skuteczność danego leczenia celowanego. Jeżeli pacjent będzie miał dane zaburzenie molekularne to odpowiedź na leczenie lekiem ukierunkowanym molekularnie będzie lepsza.

Przekaż nam 1.5% podatku

Jeśli masz ochotę nam pomóc, możesz przekazać nam 1,5% z podatku.
Przekaż 1.5% podatku

Infolinia 22 105 55 30

(pon. - pt, 17.00 - 19.00)