prof. dr hab. n. med.

Tadeusz Orłowski

Kierownik Kliniki Chirurgii w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Wielokrotnie uczestniczył w zespołach specjalistycznych krajowych i międzynarodowych, w ustalaniu zaleceń i standardów postępowania w diagnostyce i leczeniu raka płuca. Medycynę studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu, w 1975 r. uzyskał dyplom lekarza z wyróżnieniem. W latach 1993-1997 pełnił funkcje: kierownika Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz konsultanta wojewódzkiego. Prof. T. Orłowski był również konsultantem oddziałów pulmonologicznych w woj. dolnośląskim i opolskim, a w latach 1990-1995 w Wielkopolskim Centrum Gruźlicy i Chorób Płuc w Poznaniu.

Obecnie konsultuje oddziały woj. mazowieckiego i śląskiego. W 1998 r. otrzymał tytuł profesora i od tego czasu jest kierownikiem Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Od 1999 r. jest również konsultantem krajowym w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej. W 2007 r. wraz z onkologami powołał Polską Grupę Raka Płuca, której celem jest integracja środowisk medycznych oraz podnoszenie standardów diagnostyki i leczenia raka płuca w Polsce.

Pełnił funkcję prezesa tego Stowarzyszenia przez 5 lat i od daty powołania regularnie, co roku organizuje w Warszawie ogólnopolskie, wielospecjalistyczne konferencje na temat raka płuca. Wielokrotnie uczestniczył w zespołach specjalistycznych krajowych i międzynarodowych, w ustalaniu zaleceń i standardów postępowania w diagnostyce i leczeniu raka płuca. Jako konsultant krajowy (od 1998) kontynuuje prowadzenie rejestru zabiegów torakochirurgicznych wykonanych w klinikach i specjalistycznych oddziałach szpitalnych.

W 2002 r. zorganizował i prowadzi krajowy rejestr raka płuca, który jest jednym z najdokładniejszych rejestrów narządowych nie tylko w skali kraju.

Przekaż nam 1.5% podatku

Jeśli masz ochotę nam pomóc, możesz przekazać nam 1,5% z podatku.
Przekaż 1.5% podatku

Infolinia 22 105 55 30

(pon. - pt, 17.00 - 19.00)