wprowadzenie

Ostatnia aktualizacja: 8 grudnia 2023

Jak się diagnozuje chłoniaka Hodgkina?

Jeśli obserwujesz u siebie symptomy ogólne, które opisaliśmy na stronie Czym jest chłoniak Hodgkina i jakie daje objawy?, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on wywiad, zbada Twoje obwodowe węzły chłonne, oceni wielkość wątroby oraz śledziony, a jeśli potwierdzi nieprawidłowości, skieruje Cię na dalszą diagnostykę hematoonkologiczną.

Podstawowe badania takie jak morfologia krwi obwodowej i podstawowe badania biochemiczne nie stanowią podstawy dla podejrzenia lub rozpoznania chłoniaka Hodgkina. Odchylenia w tych badaniach są bardzo rzadkie, pojawiają się jedynie w zaawansowanych stadiach rozrostu nowotworu. Niedokrwistość lub małopłytkowość mogą świadczyć (ale nie muszą) o zajęciu szpiku kostnego przez chłoniaka Hodgkina.

Aktywnemu chłoniakowi Hodkina często towarzyszy wzrost markerów zapalnych OB  lub CRP a także LDH oraz b2mikroglobuliny.

Właściwa diagnoza wymaga często postępowania diagnostycznego wielospecjalistycznego z udziałem chirurga, laryngologa, torakochirurga, radiologa czy specjalisty medycyny nuklearnej.

W przypadku podejrzenia choroby nowotworowej, lekarz POZ może Ci wystawić kartę DiLO (tzw. zieloną kartę). Warto jednak wstrzymać się z jej uzyskaniem do pierwszej wizyty u hematologa lub onkologa, który będzie prowadził dalsze leczenie. 

Ścieżkę pacjenta przygotował

Pracuje na Oddziale Hematologii i Oddziale Chemioterapii Nowotworów w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu

lek.med. Mateusz Kmiecik Specjalista onkologii klinicznej
Pamiętaj!

W diagnozowaniu oraz kontrolowaniu choroby Hodgkina nie należy brać pod uwagę pojedynczych badań laboratoryjnych, lecz całość obrazu klinicznego pacjenta. Interpretację tych badań należy pozostawić doświadczonemu specjaliście hematologii lub onkologii klinicznej.

Poniżej znajdziesz badania, które może zlecić lekarz pod kątem diagnozy chłoniaka Hodgkina.

Pamiętaj, że badania dobierane są do indywidualnych potrzeb i sytuacji pacjenta. Nie wszystkie z nich muszą zostać wykonane w każdym przypadku.

Morfologia Zwiń Rozwiń

Morfologia krwi obwodowej pozwala ocenić m.in. liczbę krwinek w jednostce objętości, ich wielkość czy kształt.

Lekarz może zlecić wykonanie morfologii krwi z rozmazem ręcznym. Pokazuje ono, jaki odsetek leukocytów stanowią ich poszczególne rodzaje: limfocyty, granulocyty (obojętnochłonne, kwasochłonne, zasadochłonne), monocyty. Jednak odchylenia są bardzo rzadkie i mogą pojawić się, ale też wcale nie muszą, w zaawansowanych stadiach procesu rozrostowego.  

Dzięki morfologii krwi z rozmazem ręcznym możemy stwierdzić niedokrwistość i małopłytkowość, które mogą świadczyć o zajęciu szpiku kostnego przez chłoniaka Hodgkina w zaawansowanych stadiach.

Aktywnemu chłoniakowi Hodgkina często towarzyszy wzrost markerów zapalnych OB lub CRP, a b2mikroglobuliny (białko niskocząsteczkowe, które wchodzi w skład układu antygenowego HLA-1 i zazwyczaj buduje błony komórkowe).

Badanie biochemiczne Zwiń Rozwiń

Materiałem poddawanym analizie jest osocze, część płynna krwi, w której zawieszone są białe i czerwone krwinki oraz płytki krwi. Badanie to, wykonywane z krwi żylnej, pozwala oznaczyć m.in. aktywność LDH (enzymu, który gra dużą rolę w procesie produkcji energii w organizmie. Aktywnemu chłoniakowi Hodgkina często towarzyszy wzrost markerów LDH).

Biopsja zmienionych węzłów chłonnych Zwiń Rozwiń

Ten zabieg wykonuje chirurg w znieczuleniu miejscowym. Pobiera cały węzeł chłonny do badania histopatologicznego.

W sytuacji węzłów chłonnych w głębokich strukturach jam ciała, jak śródpiersie czy jama brzuszna, pacjent poddawany jest operacji zwiadowczej metodą laparoskopii czy mediastinoskopii (czasem EBUS) w celu pobrania materiału do postawienia właściwego rozpoznania.

Nie zaleca się do postawienia rozpoznania wyłącznie badań cytologicznych z biopsji cienkoigłowych.

Biopsja szpiku Zwiń Rozwiń

Polega na nakłuciu specjalną grubą igłą kości (mostek lub kość biodrowa) w celu pobrania materiału do badania. W biopsji aspiracyjnej szpiku pobiera się materiał płynny. Badanie jest małoinwazyjne i trwa krótko. W przypadku prawidłowych wyników morfologii i badań obrazowych (w tym PET-CT) można od niego odstąpić.

Trepanobiopsja Zwiń Rozwiń

Polega na nakłuciu specjalną grubą igłą kości (mostek lub kość biodrowa) w celu pobrania fragmentu kości ze szpikiem kostnym do badania. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym. to badanie pozwala stwierdzić, czy doszło do naciekania szpiku kostnego przez chłoniaka Hodgkina. Do niedawna badanie to było wykonywane standardowo u każdego chorego – według najnowszych wytycznych można zrezygnować z tego badania u chorych, u których wykonano PET/CT.

Badanie PET Zwiń Rozwiń

Pozwala ocenić stopień zaawansowania choroby. W pierwszym etapie pacjent ma wykonywaną typową tomografię komputerową. Następnie otrzymuje dożylnie specjalną substancję (znacznik) i ponownie podlega badaniu. Podawany znacznik gromadzi się w miejscach, które mają tak zwaną dużą aktywność metaboliczną (np. w tkance nowotworowej). PET wskazuje, czy nieprawidłowe zmiany (np. powiększone węzły chłonne) są zajęte przez proces nowotworowy, czy też są to zmiany nieaktywne (np. pozostałość po przebytym kiedyś procesie zapalnym).

Tomografia komputerowa Zwiń Rozwiń

Lekarz może ją zlecić, jeśli występuje problem z dostępnością badania PET. Jednak trudno na jej podstawie odróżnić, czy nieprawidłowe struktury stwierdzane w badaniu są zajęte przez proces nowotworowy.

Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z naszej INFOLINII – tel. 22 105 55 30

W naszej infolinii dla pacjentek i pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin, pracują osoby z odpowiednim przygotowanym psychologicznym i merytorycznym – pomogą Ci rozwiązać różne problemy. W środy możesz skorzystać z porad coacha kryzysowego, we czwartki i w piątki – również dietetyczki. Dzwoń od poniedziałku do piątku w godz. 17:00 – 19:00, tel. 22 105 55 30

Jak się przygotować do wizyty u lekarza?

Aby Twoja wizyta u lekarza przebiegła sprawnie, ważne abyś był/a odpowiednio przygotowany/a. Ułóż, najlepiej w porządku chronologicznym, całą dostępną dokumentację. Nawet, gdy może Ci się wydawać, że niektóre badania nie są potrzebne, weź je ze sobą; lekarz zadecyduje czy weźmie pod uwagę informacje w nich zawarte. Do dokumentacji należą, m.in. wypisy ze szpitala, badania laboratoryjne i obrazowe, konsultacje innych lekarzy specjalistów oraz Twoja grupa krwi.

Możesz założyć sobie specjalny segregator, w którym będziesz zbierać wyniki i informacje. Dokumentację najlepiej umieszczać w koszulkach w segregatorze, a każdą koszulkę osobno oznaczyć.

Ważne jest, aby przemyśleć dotychczasowy przebieg choroby, tj., kiedy zaczęły się objawy; co spowodowało, że zgłosiłaś się do specjalisty; choroby onkologiczne występujące w rodzinie. Zbierz także informacje na temat: Twoich innych chorób; leków, które przyjmujesz (w dawkach); przebytych zabiegów operacyjnych oraz informacje o szczepieniach ochronnych. Na pierwszą wizytę zabierz też ze sobą WSZYSTKIE badania laboratoryjne jakie znajdziesz w domu oraz w swojej dokumentacji medycznej u lekarz rodzinnego. Każda najmniejsza informacja jak np. choroby współtowarzyszące, uczulenia czy leki aktywnie zażywane, mogą mieć istotne znaczenie dla podejmowania przyszłych decyzji terapeutyczno-diagnostycznych przez lekarza.

Pacjent/tka, która współpracuje z lekarzem, mówi o swoich problemach, zapisuje sobie wcześniej pytania, które ją nurtują – to pacjentka dobrze przygotowana. Wtedy, w trakcie wizyty, jesteśmy w stanie maksymalnie spożytkować czas, który mamy.

Pamiętaj, że możesz pójść na wizytę w towarzystwie bliskiej osoby, która może zapamiętać przekazane przez lekarza informacje i wesprzeć Cię.

Przed rozpoczęciem leczenia możesz zabezpieczyć płodność!

Współczesna tendencja do skracania czasu trwania leczenia choroby Hodgkina oraz stosowane schematu chemioterapii nie wpływają w znaczący sposób na przyszłe zdolności reprodukcyjne pacjentów. Jednak po otrzymaniu diagnozy, ale przed rozpoczęciem leczenia, warto porozmawiać z lekarzem o możliwościach zabezpieczenia płodności. Leczenie onkologiczne i sama choroba mają negatywny wpływ na układ rozrodczy, ale nie muszą przekreślać Twoich szans na rodzicielstwo. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: MamRakaChceDziecko.pl.

Scenariusz
rozmowy z lekarzem

Pobierz scenariusz rozmowy

Pobierz pełną listę badań!

Pobierz listę badań

Infolinia 22 105 55 30

(pon. - pt, 17.00 - 19.00)