Wsparcie psychologiczne

Znajdziesz tutaj najczęściej zadawane pytania dotyczące emocji, radzenia sobie ze stresem i trudnościami. Jeśli brakuje jakiegoś pytania, napisz do nas. Dodamy je wraz z odpowiedzią.

Numery telefonów, pod którymi możesz uzyskać wsparcie

Jeżeli szukasz pomocy - pamiętaj, że możesz zadzwonić na infolinie wsparcia.

22 105 55 30 +9
Numer telefonu
Opis infolinii
22 105 55 30
Infolinia Centrum Kryzysowego, czynna: poniedziałek - piątek ,17:00-19:00
800 080 164
Infolinia Onkologiczna Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego
537 777 205
Dolnośląska Fundacja Onkologiczna
58 661 94 56
Fundacja Gdyński Most Nadziei
570 870 330
Fundacja Onkologiczna Nadzieja
602 129 125
Centrum Psychoonkologii UNICORN
515 726 524
Fundacja Rak’n’Rol
500 459 450
Linia Pomocowa Rak’n’Roll
537 888 789
Fundacja OnkoCafe
577 899 615
Fundacja Onkologiczna Rakiety (również onkodietetyk)

Jeżeli uważasz, że brakuje tutaj jakiegoś numeru daj nam znać! Kliknij tutaj.

Zagubienie, "zamrożenie"

Możesz czuć zagubienie lub, tak zwane, zamrożenie emocji (przekonanie, że nic nie czujesz, jesteś otoczona mgłą i to tak mocno na Ciebie wpływa, że nie jesteś w stanie nic robić ani myśleć. W odpowiedziach znajdziesz informacje, dlaczego tak się dzieje i jak na to reagować.

 • Co się ze mną dzieje, kiedy czuję zagubienie, oszołomienie, mam trudności z podejmowaniem decyzji, chce mi się płakać albo schować przed wszystkimi i przed rzeczywistością?

  Wszystko wskazuje na to, że odczuwasz silny stres spowodowany sytuacją lub informacją o diagnozie. W psychologii mówi się w takich sytuacjach o kryzysie psychicznym. To jest zupełnie normalna i naturalna reakcja na coś, co jest dla nas nowe i co wzbudza silne emocje. Wynika to z faktu, że nie mamy gotowego wzorca zachowania i musimy go sobie wypracować.

  Pierwszy ważny krok do opanowania tej sytuacji to wyciszenie emocji. Możesz to zrobić z pomocą specjalisty (psycholog, psychoonkolog, terapeuta, coach kryzysowy) lub – jeśli czujesz się na siłach – samodzielnie. Techniki oddechowe oraz aktywność fizyczna najszybciej wyciszają emocje. Pomóc może także zapisywanie swoich mysi i przeżywanych uczuć. Możesz dowiedzieć się więcej tutaj.

   

  Drugi krok to stworzenie codziennej rutyny, czyli planu czynności na każdy dzień (od momentu pobudki przez posiłki, różne obowiązki po porę snu). To sprawia, że mamy podstawę, która nas trzyma w ryzach, pozwala w miarę normalnie funkcjonować i daje szansę na wyciszenie emocji i coraz lepszy dostęp do racjonalnego rozumowania. Racjonalne rozumowanie jest nam bardzo potrzebne do radzenia sobie z trudnościami, a silne emocje osłabiają naszą zdolność do podejmowania dobrych dla nas decyzji.

 • Dlaczego nic nie czuję, jakby coś zamroziło moje uczucia?

  To jest reakcja obronna naszego mózgu na trudne dla nas sytuacje. Ona minie. Najlepiej, żeby minęła szybko. Jak możesz sobie pomóc? Potrzebujesz bezpiecznego miejsca i chwili dla siebie. Ważne jest, żeby zrozumieć, co się dzieje (znaleźć przyczynę). Pomóc może mówienie na głos (do siebie, do kogoś bliskiego i wspierającego, do specjalisty z obszaru wsparcia psychicznego) albo zapisywanie emocji, strumienia myśli (bez kontrolowania sposobu pisania – wszystko tak, jak to widzisz i czujesz). Pozwól sobie na to! Daj sobie czas na zrozumienie siebie, a kiedy pojawią się emocje (złość, wściekłość, smutek, żal), pobądź z nimi tyle czasu, ile potrzebujesz. To ważne, by dawać sobie pozwolenie i czas na przeżywanie emocji.

 • Dlaczego mnie to spotkało?

  Choroba może się zdarzyć każdemu. Teraz przytrafiła się Tobie. Kiedy pytasz dlaczego albo chcesz znaleźć przyczynę, albo winnego. Jeśli możliwe jest znalezienie przyczyny i wnosi to coś dobrego do leczenia, to warto to wiedzieć. Jeśli szukasz czyjejś winy, to taki sposób myślenia osłabi Cię jeszcze bardziej.

  Mniej istotne jest to, dlaczego mnie to spotkało?, ale to, CO MOGĘ TERAZ DLA SIEBIE ZROBIĆ, ŻEBY PORADZIĆ SOBIE JAK NAJLEPIEJ Z ŻYCIEM, Z CHOROBĄ I LECZENIEM? Zastanów się nad tym, zapisz wszystkie pomysły i dbaj o siebie codziennie.

 • Czy mogę poczuć się lepiej psychicznie?

  Tak, możesz! Nasze psychiczne samopoczucie zmienia się, bo zależy od wielu czynników – od nastawienia do danej sytuacji (jak myślimy o sobie i o tym, co się nam przytrafia). Nad tym mamy kontrolę! To jest nasza wielka moc! O radzeniu sobie z trudnymi i natrętnymi myślami oraz o wspierających przekonaniach dowiesz się więcej tutaj.

   

  Jeśli nie dajesz sobie z tym rady i Twoje samopoczucie się pogarsza, skorzystaj z pomocy specjalisty i powiedz o tym swojemu lekarzowi. To może być kryzys psychiczny i wtedy wystarczy pomoc psychologa, psychoonkologa, terapeuty lub coacha kryzysowego. Może to być również depresja i wtedy konieczna jest pomoc farmakologiczna. Depresja to poważna choroba, którą można wyleczyć. Depresja nie znika sama. Im prędzej dostaniesz leki i pomoc, tym szybsza szansa na normalne funkcjonowanie i dobre samopoczucie.

 • Czy to normalne, że czuję się zagubiona/zagubiony, nic mi się nie chce, nie daję sobie rady z niczym?

  Tak, to jest normalna reakcja naszego organizmu na coś, co jest dla nas bardzo trudne. Ważne jest, by w takim stanie zadbać o siebie pod każdym względem i poszukać wsparcia wśród bliskich osób lub specjalisty. O tym, jak możesz o siebie zadbać każdego dnia dowiesz się tutaj.

Emocje w chorobie: Strach, lęk, złość …

W trudnych sytuacjach bardzo często pojawiają się silne emocje (strach, lęk, złość, głęboki smutek, żal). Tutaj znajdziesz odpowiedzi na pytania, jak można takie emocje oswoić.

 • Dlaczego czuję strach, złość, smutek?

  Takie emocje mówią Ci, że coś, co jest dla Ciebie ważne – jest zagrożone. To może być zdrowie, życie (Twoje lub bliskich). To może również oznaczać, że czujesz niezgodę na to, co się dzieje. Możesz żałować siebie, jakiś decyzji lub masz poczucie winy. Takie emocje pojawiają się w życiu każdego z nas. Są zupełnie naturalne.

  Ważne jest to, by rozumieć, że są Twoje i informują o czymś ważnym, prowokują do konkretnych działań. Zrozum siebie, swoje emocje, swoje potrzeby i daj sobie na wszystko czas i pozwolenie. Emocje mijają – taka ich natura. Dobrze jest wiedzieć co zrobić, żeby ten proces przyspieszyć. O tym dowiesz się więcej tutaj.

 • Nie chcę czuć lęku/strachu – co mogę zrobić?

  Zastanów się, dlaczego tego nie chcesz? Dużo lęków powstaje tylko w naszej głowie, a to znaczy, że warto umieć panować nad swoimi myślami. Panowanie nad nimi oznacza świadomość tego, jak formułuję własne myśli, czy one mi pomagają, czy umiem powiedzieć: stop – ta myśl mnie tylko osłabia. Panowanie nad swoimi myślami oznacza wiedzę, jak takie niewspierające i natrętne myśli zatrzymać i przekierować swoją uwagę na coś, co będzie wspierać.

  Zapoznaj się z materiałami o tym, jak radzić sobie z trudnymi myślami oraz z trudnościami.

 • Lek/strach sprawia, że ciągle o nim myślę i bardzo mi to przeszkadza w życiu – jak mogę sobie z nim poradzić?

  Po pierwsze pamiętaj, że to Ty decydujesz, o czym myślisz i na czym skupiasz swoją uwagę. Warto się zastanowić, co takie myślenie mi daje, jakie myślenie mnie wspiera, co sprawia, że moje myśli są dla mnie dobre? Pamiętaj o tym, że być może nie dałaś/dałeś sobie czasu i przestrzeni na pobycie ze swoim lękiem/strachem, na zrozumienie, czego się boisz, na zastanowienie się nad tym, czego teraz potrzebuję najbardziej żeby zmniejszyć mój lęk/strach lub całkiem się go pozbyć.

  Może potrzebujesz rozmowy, może wiedzy, może czułości. Znajdź w sobie odpowiedź i daj sobie to, czego teraz potrzebujesz. Jeśli nie radzisz sobie z tym kompletnie, poszukaj pomocy specjalisty (psycholog, psychoonkolog, terapeuta, coach kryzysowy).

 • Dlaczego najgorsze są wieczory i noce? Nie mogę spać i ciągle myślę o chorobie i śmierci.

  Dzieje się tak, ponieważ jest to związane z tak zwaną energią życiową, której mamy najwięcej rano i która wyczerpuje się stopniowo w ciągu dnia. Kiedy odczuwamy duży stres, nasza dawka codziennej energii życiowej wyczerpuje się dużo szybciej.

  Co można z tym zrobić? Warto zrozumieć ten proces i pozwolić sobie na zmęczenie, które pojawia się wieczorem. Kiedy uświadomisz sobie, że to jest naturalne, że to są informacje, by o siebie zadbać, to ta świadomość sprawi, że poczujesz się lepiej. Kiedy to zrozumiesz, możesz dać sobie odpoczynek, relaks, coś, co sprawi Ci przyjemność.

  O dostarczaniu sobie codziennie dobrej energii oraz o znaczeniu przyjemności dowiesz się więcej tutaj i tutaj.

 • Czy jest coś, co pomoże mi szybko wyciszyć lęk/strach?

  Tak. Wiele badań dowodzi, że szybko można wyciszyć lęk/strach poprzez ćwiczenia oddechowe i aktywność fizyczną. To jednak nie zadziała w pełni bez zrozumienia, skąd bierze się mój lęk/strach, bez dania sobie czasu i przestrzeni na pobycie z tą emocją i bez zrozumienia, czego tak naprawdę potrzebuję, żeby te emocje w sobie wyciszyć.

  Lęk i strach najczęściej powstają tylko w naszej głowie i nie wydarzają się w rzeczywistości. Warto pamiętać, że strach bardzo nas osłabia psychicznie i najlepsze w jego przypadku jest działanie, czyli zrobienie czegoś dobrego dla siebie drugiej osoby.

 • Jak radzić sobie, kiedy nagle ogarnia mnie lęk?

  Jest specjalna pozycja ciała, która przywraca poczucie bezpieczeństwa dzięki objęciu się i swoich emocji. Ta pozycja pomoże Ci opanować lęk oraz panikę. Obejrzyj film zatytułowany „Poczuj się bezpiecznie”. Poznasz sposób, który łagodzi lęk, jak i pomaga wyjść z paniki.

   

 • Jak radzić sobie, kiedy dopada mnie lęk i tracę nadzieję?

  Można sobie szybko pomóc i uspokoić natrętne myśli, emocje, przywrócić lepszy nastrój i poczucie nadziei. Poznaj proste techniki, które pomagają regulować emocje i wywodzą się z m.in. z terapii traumy i medytacji. Zapraszamy Cię do obejrzenia serii zatytułowanej „Techniki Regulacji Emocji”. Techniki te przyniosą pomoc, jeśli będziesz je stosować regularnie.

Wsparcie socjalne

Emocje w chorobie: adaptacja, akceptacja

Choroba często nas zaskakuje i równie często jesteśmy zmuszeni żyć z nią przez jakiś czas lub przez resztę życia. O tym, dlaczego akceptacja trudnych sytuacji jest ważna dla jakości naszego życia i jak się do takich sytuacji adaptować (jak je oswajać) przeczytasz w odpowiedziach.

 • Dlaczego mam akceptować chorobę?

  Akceptacja to przyjęcie tego, jaką jestem osobą i co się w moim życiu wydarza. To jest dla nas dobre. Jeśli coś akceptujemy – jesteśmy świadomi, że to jest teraz w moim życiu. Taka świadomość daje nam moc zrobienia czegoś z tym, co jest. Jeśli nie akceptujesz choroby – nie uznajesz jej obecności. Jak możesz leczyć coś, czego nie ma? Dostajesz leki, ale Twój mózg Ci nie pomaga w leczeniu i zdrowieniu.

  Z pewnością wiesz coś o pozytywnym nastawieniu – to jest wynik akceptacji tego, co teraz dzieje się w życiu i zdolność do odczuwania nadziei, że leczenie pomoże. To jest również forma wzmacniania wiary w siebie. Leczenie to nie tylko leki i zabiegi, to także Twoje nastawienie i wszystko, co pozwala Ci oswoić się z chorobą.

 • Co mi da oswojenie się z sytuacją?

  Oswojenie się z sytuacją (choroba) ma duże znaczenie w leczeniu i zdrowieniu, poprawia jakość życia. Kiedy adaptujemy się do nowej sytuacji (oswajamy się z nią), dajemy sobie możliwość odczuwania mniejszego stresu. Badania są stresujące, ale regularne ich wykonywanie pozwala oswoić się ze stresem oczekiwania na wynik.

  O tym, jak radzić sobie stresem i jak się z nim oswajać, dowiesz się tutaj.

 • Dlaczego mnie to spotkało?

  Choroba może się zdarzyć każdemu. Teraz przytrafiła się Tobie. Kiedy pytasz dlaczego, chcesz, znaleźć przyczynę, czasem szukasz winnych. Jeśli możliwe jest znalezienie przyczyny i wnosi to coś dobrego do leczenia, warto wiedzieć. Jeśli szukasz czyjejś winy, taki sposób myślenia osłabia Cię.

  Nie jest tak istotny powód, dlaczego choroba się pojawiła, ale plan, który podpowiada CO MOGĘ TERAZ DLA SIEBIE ZROBIĆ, ŻEBY PORADZIĆ SOBIE JAK NAJLEPIEJ Z ŻYCIEM, CHOROBĄ I LECZENIEM? Zastanów się nad tym, zapisz wszystkie pomysły i dbaj o siebie codziennie.

 • Czy mogę poczuć się lepiej psychicznie?

  Tak, możesz. Nasze psychiczne samopoczucie zmienia się często, to zależy od wielu czynników, najbardziej od naszego nastawienia, czyli od tego, jak myślimy o sobie i o tym, co się nam przytrafia. Nad tym mamy całkowitą kontrolę. To jest nasza wielka moc. O radzeniu sobie z trudnymi i natrętnymi myślami oraz o wspierających przekonaniach dowiesz się więcej tutaj.

   

  Jeśli nie dajesz sobie z tym rady i Twoje samopoczucie się pogarsza, skorzystaj z pomocy specjalisty i powiedz o tym swojemu lekarzowi. To może być tak zwany kryzys psychiczny i wtedy wystarczy pomoc psychologa, psychoonkologa, terapeuty lub coach kryzysowego. Może to być również depresja i wtedy konieczna jest pomoc farmakologiczna.

  Depresja to poważna choroba,  którą można wyleczyć. Depresja nie znika sama i czym prędzej dostaniesz leki i pomoc, tym szybsza szansa na normalne funkcjonowanie i dobre samopoczucie.

 • Jak mogę oswoić się z nową sytuacją?

  Najważniejsze jest zrozumienie, że w tym momencie mojego życia jego częścią jest choroba i leczenie (zgoda wewnętrzna na to, że właśnie tak jest). To duży krok do oswojenia się z chorobą, a taka akceptacja daje Ci moc do zmian, moc działania, moc życia na własnych zasadach.

  Możesz sobie powiedzieć: Wiem, że nie zapraszałam/zapraszałem choroby do mojego życia, ale się pojawiła, więc teraz całą moją uwagę skupię na tym, jak mam dobrze żyć w czasie choroby i leczenia. To jest moje zadanie na ten czas!

  Teraz możesz zacząć planować i spisywać pomysły, działania, które pomogą Ci żyć z chorobą i leczeniem. Zrób to sama lub z pomocą bliskich osób. Wybierz taki sposób, by czuć się naturalnie. I zacznij realizować pomysły, zacznij działać! Działanie daje nam poczucie sprawczości oraz panowania nad sytuacją, a to jest uważane w psychologii za jedną z podstaw dobrego  życia. 

Emocje w chorobie: strach przed śmiercią, wsparcie naturalne

Strach przed śmiercią pojawia się w naszym życiu. W obliczu choroby nasila się. O tym, jak sobie z nim radzić oraz wspierać siebie i swoich bliskich, przeczytasz w odpowiedziach.

 • Dlaczego najgorsze są wieczory i noce? Nie mogę spać i ciągle myślę o chorobie i śmierci…

  Dzieje się tak, ponieważ jest to związane z tak zwaną energią życiową, której mamy najwięcej rano i która wyczerpuje się stopniowo w ciągu dnia. Kiedy odczuwamy duży stres, nasza dawka codziennej energii życiowej wyczerpuje się dużo szybciej.

  Co można z tym zrobić? Warto zrozumieć ten proces i pozwolić sobie na zmęczenie, które pojawia się wieczorem. Kiedy uświadomisz sobie, że to jest naturalne, że to są informacje, by o siebie zadbać, to ta świadomość sprawi, że poczujesz się lepiej. Kiedy to zrozumiesz, możesz dać sobie odpoczynek, relaks, coś, co sprawi Ci przyjemność.

  O dostarczaniu sobie codziennie dobrej energii oraz o znaczeniu przyjemności dowiesz się więcej tutaj i tutaj

   

 • Czy ja umrę?

  Każdy kiedyś umrze – Ty także. W naszej kulturze mało się o tym rozmawia. Śmierć dotyczy każdego, dlatego warto jak najlepiej żyć każdego dnia i zastanowić się nad tym, co po sobie zostawię. Warto przygotować się również na to, co nasza śmierć przyniesie bliskim.

  Każdy dzień może być piękny, gdy będziesz się skupiać na tym, co możesz zrobić dobrego dla siebie i bliskich. 

  • Sprawdź, co chcesz i możesz jeszcze zrobić. 
  • Zastanów się, jakie marzenie chcesz spełnić.
  • Za co możesz sobie podziękować? 
  • Sprawdź, czy potrafisz wybaczyć sobie i innym to, co jest do wybaczenia.
  • Jeśli jest Ci trudno pogodzić się ze swoja śmiertelnością, zastanów się, co może sprawić, że będziesz trwała/ trwał w pamięci innych. Może coś stworzysz, zasadzisz drzewo. Możesz dać miłość, życzliwość, wdzięczność i pielęgnować relacje. Pomyśl i zrób to, co uważasz za dobre dla siebie i innych.

  Być może masz wizję, jak ma wyglądać ceremonia pożegnania. Opowiedz o tym komuś lub zapisz.

  Pomyśl o swoich bliskich. Czy chcesz ich jakoś zabezpieczyć na wypadek swojej śmierci. 

  • Czy masz spisany testament? 
  • Czy masz uregulowane wszystkie kwestie prawne i własnościowe? 
  • Jeśli masz dzieci, zadbaj o ich opiekę.
  • Może chcesz napisać listy albo nagrać film. 

  Pomyśl o tym i zrób to teraz. 

  Wszystkie działania pomogą Tobie i Twoim bliskim oswoić się z myślą o śmierci. Warto o tym rozmawiać.

 • Czy warto rozmawiać o śmierci?

  Rozmowa o śmierci może pomóc zmniejszyć strach. Rozmowa pomaga nam się oswoić z trudnymi tematami i często przynosi ulgę. Śmierć to ważny element życia. Można o niej pomyśleć jak o zakończeniu czegoś, co było dobre i wartościowe. 

  Warto nie tylko rozmawiać, ale też czynić przygotowania, spisać testament i powoli się żegnać z bliskimi. 

  Warto zadbać o to, by każdy dzień, który pozostał był piękny, godny i pełen normalności. Można myśleć o śmierci jako o końcu życia, można myśleć jako o pewnym etapie, a można jako o celebracji życia, które przeminęło i zostawia po sobie miłość, życzliwość, wdzięczność i radość wspólnych chwil. 

  Zastanów się, czego ty chcesz i potrzebujesz i zadbaj o spełnienie tych potrzeb.

 • Jak wspierać kogoś w chorobie, smutku, trudnej sytuacji

  Najważniejsza zasada tak zwanego wspierania naturalnego, czyli takiego, które każdy z nas może oferować innym to pytanie o potrzeby, czyli kiedy chcemy komuś pomóc, to możemy zadać takie pytania:

  • Co mogę dla ciebie teraz zrobić?
  • Czego potrzebujesz ode mnie?
  • Czego teraz potrzebujesz, żeby poczuć się lepiej?
  • Lub możesz też powiedzieć:
  • Jestem teraz dla Ciebie i jeśli mogę coś dla Ciebie zrobić, po prostu powiedz, a ja chętnie to zrobię.
  • Pamiętaj, że jeśli masz dobre chęci, a nie znasz konkretnych potrzeb drugiej osoby, to nie będziesz mógł pomóc tak, jak należy.
  • Rozmowa jest podstawą wspierania.
  • Jeśli to Ty potrzebujesz pomocy i nie słyszysz pytań o swoje potrzeby, po prostu powiedz komuś, co może dla Ciebie zrobić. To wystarczy, żeby dostać to, czego w danej chwili potrzebujesz.
  • Więcej o wspieraniu przeczytasz tutaj.

Emocje w chorobie: Odzyskiwanie spokoju

Każdy z nas marzy czasem o tak zwanym “świętym spokoju”, o życiu bez stresu, bez nieprzyjemnych dla nas emocji. O tym, jak możesz odzyskać spokój oraz o niego zadbać w trudnych momentach, przeczytasz 
w odpowiedziach.

 • Jak odzyskać spokój?

  Pozwól, by rzeczy się działy. Nie walcz ze sobą. Nie musisz mieć kontroli nad wszystkich, a tak naprawdę nie możesz mieć kontroli nad wszystkim. Warto to zrozumieć, że na wiele spraw i sytuacji nie mamy żadnego wpływu i przestać się tym martwić. Dużo lepiej jest skupić swoją uwagę i myśli na to, co zależy od Ciebie. To jedna strony odzyskiwania spokoju.

  Druga strona to skupienie się na własnym ciele i aktywności ruchowej. To jest bardzo pomocne w odzyskiwaniu spokoju – świadomość własnego ciała i takie dobre zmęczenie, wynikające z długiego spaceru, biegu, jazdy na rowerze, tańca, pływania czy tego, co sprawia Ci przyjemność.

  Jak jeszcze można odzyskiwać spokój i radzić sobie z trudnościami przeczytasz tutaj. 

  Przeczytaj się też o tym jak relacje pomagają odzyskiwać spokój wewnętrzny.

 • Czy mogę poczuć się lepiej psychicznie?

  Tak, możesz. Nasze psychiczne samopoczucie zmienia się często, to zależy od wielu czynników, najbardziej od naszego nastawienia, czyli od tego, jak myślimy o sobie i o tym, co się nam przytrafia. Nad tym mamy całkowitą kontrolę. To jest nasza wielka moc. O radzeniu sobie z trudnymi i natrętnymi myślami oraz o wspierających przekonaniach dowiesz się więcej tutaj.

  Jeśli nie dajesz sobie z tym rady i Twoje samopoczucie się pogarsza, skorzystaj z pomocy specjalisty i powiedz o tym swojemu lekarzowi. To może być tak zwany kryzys psychiczny i wtedy wystarczy pomoc psychologa, psychoonkologa, terapeuty lub coach kryzysowego. Może to być również depresja i wtedy konieczna jest pomoc farmakologiczna.

  Depresja to poważna choroba,  którą można wyleczyć. Depresja nie znika sama i czym prędzej dostaniesz leki i pomoc, tym szybsza szansa na normalne funkcjonowanie i dobre samopoczucie.

 • Dlaczego najgorsze są wieczory i noce? Nie mogę spać i ciągle myślę o chorobie i śmierci…

  Dzieje się tak, ponieważ jest to związane z tak zwaną energią życiową, której mamy najwięcej rano i która wyczerpuje się stopniowo w ciągu dnia. Kiedy odczuwamy duży stres, nasza dawka codziennej energii życiowej wyczerpuje się dużo szybciej.

  Co można z tym zrobić? Warto zrozumieć ten proces i pozwolić sobie na zmęczenie, które pojawia się wieczorem. Kiedy uświadomisz sobie, że to jest naturalne, że to są informacje, by o siebie zadbać, to ta świadomość sprawi, że poczujesz się lepiej. Kiedy to zrozumiesz, możesz dać sobie odpoczynek, relaks, coś, co sprawi Ci przyjemność.

  Dowiedz się też więcej o dostarczaniu sobie codziennie dobrej energii oraz o znaczeniu przyjemności.

 • Jak szybko się ukoić?

   Jest specjalna pozycja ciała, która przywraca spokój i poczucie harmonii. Ta pozycja pomoże Ci opanować poczucie zagubienia, chaosu, lęku. Obejrzyj film zatytułowany „Poczuj spokój”.

  Poznasz sposób, który przywraca poczucie harmonii i ukierunkowania, jak i wewnętrznej spójności.

   

 • Co robić, aby mieć więcej nadziei?

  Istnieje prosta i skuteczna praktyka, oparta o słowo 'dziękuję’, która przywraca poczucie nadziei i poprawia nastrój. Obejrzyj film zatytułowany „Poczuj więcej nadziei”. Poznasz sposób na doznawanie większej radości z życia.

Infolinia 22 105 55 30

(pon. - pt, 17.00 - 19.00)