Ostatnia aktualizacja: 19 lipca 2024
Jak wygląda leczenie raka szyjki macicy u kobiet w ciąży
Rak szyjki macicy należy do najczęściej występujących nowotworów u kobiet w ciąży. Około 1-3 proc. kobiet z tym rozpoznaniem jest w ciąży lub połogu (pierwsze 6-8 tyg po porodzie). Około połowa jest diagnozowana przed porodem, a druga do 12 miesięcy od porodu. Postępowanie w takich przypadkach zależy od:
- stopnia zaawansowania raka szyjki macicy
- wielkości guza
- typu histologicznego
- stanu węzłów chłonnych
- wieku ciąży w momencie diagnozy
Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z naszej INFOLINII – tel. 22 105 55 30 od poniedziałku do piątku w godz. 17:00-19:00
W naszej infolinii dla pacjentek i pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin pracują osoby z odpowiednim przygotowanym psychologicznym i merytorycznym – pomogą Ci rozwiązać różne problemy. W środy możesz skorzystać z porad interwentki kryzysowej, w czwartki i w piątki – również dietetyczki. Od wtorku do czwartku (w godz. 17:00-20:00) dyżuruje także koordynator onkologiczny.
Jakie są strategie leczenia kobiet w ciąży?
70 proc. raków szyjki macicy jest rozpoznawana w I stopniu zaawansowania. Przy podejrzeniu inwazji powinna zostać wykonana konizacja (polega na usunięciu stożka szyjki macicy i dokładnym jego zbadaniu) za pomocą zimnego noża lub pętlą elektryczną, najlepiej w II trymestrze.
We wczesnym raku szyjki stwierdzonym w I trymestrze lub na początku II, lekarz może zastosować limfadenektomię laparoskopową (laparoskopowe wycięcie węzłów chłonnych), aby określić stan zaawansowania w węzłach chłonnych. Jej wykonanie jest możliwe do ok. 20-22 tygodnia przy pojedynczej ciąży.
U kobiet w ciąży można wykonywać zabiegi radykalne oraz oszczędzające jak u kobiet niebędących w ciąży. Jednak w takich przypadkach najlepiej zdecydować się na leczenie w ośrodkach wyspecjalizowanych.
Schematy leczenia kobiet w ciąży
Decyzja o leczeniu zależy m.in. od wieku ciąży. Poniżej możesz sprawdzić optymalny schemat swojego leczenia, który uwzględnia Twoje rozpoznanie.
W przypadkach niekwalifikujących się do leczenia operacyjnego (jak wyżej) metodą z wyboru jest radiochemioterapia i brachyterapia (o tych metodach przeczytasz na poprzedniej stronie) Decyzja zależy od:
- oceny stopnia dojrzałości płodu
- wieku ciążowego
- decyzji chorej
Jeśli płód jest zdolny do życia (III trymestr, powyżej 24. tygodnia ciąży), a stopień zaawansowania nie przekracza IIA postępowaniem z wyboru jest zakończenie ciąży na drodze cięcia cesarskiego i radykalne wycięcie macicy i węzłów chłonnych, a następnie przeprowadzenie teleterapii i brachyterapii dopochwowej. We wcześniejszych etapach ciąży nie wykonuje się cięcia cesarskiego, a pozostałe postępowanie jest podobne jak powyżej.
U chorych z zaawansowanym, nieoperacyjnym rakiem szyjki, jeśli płód jest zdolny do życia, wykonuje się cięcie cesarskie, a następnie radykalną radioterapię. Jeśli chora jest w I lub II trymestrze, leczenie rozpoczyna się bezpośrednio od teleradioterapii, co w konsekwencji skutkuje poronieniem.
W granicznych sytuacjach między II a III trymestrem można odroczyć leczenie o ok. 2-3 tygodnie w celu uzyskania większej dojrzałości płodu.
W przypadku rozpoznania raka drobnokomórkowego charakteryzującego się złym rokowaniem zaleca się możliwie szybkie zakończenie ciąży i natychmiastowe podjęcie leczenia onkologicznego.
Wyniki leczenia raka szyjki macicy u kobiet w ciąży nie są gorsze niż u kobiet niebędących w ciąży, głównie za sprawą częstszego wykrywania wczesnych postaci raka u ciężarnych.
Planowaniem i prowadzeniem leczenia powinien zajmować się zespół wielospecjalistyczny (perinatolog i neonatolog oraz specjaliści z zakresu dziedzin onkologicznych), który potrafi zapewnić bezpieczeństwo ciąży.