Ostatnia aktualizacja: 8 stycznia 2025
Jak wygląda wznowa raka prostaty?
Nawrót lub wznowa raka prostaty to sytuacja, w której dochodzi do uaktywnienia się nowotworu po zastosowaniu leczenia radykalnego.
Aby wykryć ewentualny nawrót, każdy pacjent powinien być poddawany obserwacji, tzn. okresowej ocenie stężeń PSA, badaniu lekarskiemu, a w razie potrzeby badaniom obrazowym. Obserwacja po radykalnym leczeniu raka prostaty zazwyczaj prowadzona jest przez urologa (po radykalnej prostatektomii) lub radioterapeutę (po radykalnej radioterapii). Po leczeniu radykalnym stężenie PSA powinno się obniżyć. Jeśli po operacji najniższe stężenie PSA (osiągane zwykle ok. 4-8 tygodni po zabiegu) wynosi 0,1 i więcej, oznacza to niepowodzenie leczenia. Po radykalnej radioterapii stężenie PSA obniża się wolniej, proces ten może trwać nawet ponad rok.
Zdarza się, że wznowa nie ma charakteru miejscowego, ale dochodzi do powstania przerzutów odległych. Wówczas należy wykonać badania obrazowe i leczyć chorobę przerzutową. Jeśli pacjent regularnie poddaje się badaniom kontrolnym, taka sytuacja zdarza się rzadko. Zazwyczaj jeśli obserwacja jest prowadzona w prawidłowy sposób, ewentualna wznowa ma charakter miejscowy lub pod postacią przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych.
Ryzyko wznowy jest najwyższe w początkowym okresie po leczeniu radykalnym i zmniejsza się w czasie, ale wznowa możliwa jest nawet wiele lat po leczeniu pierwotnym.
Rodzaje nawrotów raka prostaty
Większość nawrotów pojawia się niedługo po leczeniu, ale pacjenci powinni pozostać pod stałą opieką lekarza, ponieważ wznowa może także wystąpić po wielu latach od zakończenia terapii.
Regularne badania kontrolne:
Obejmują okresową ocenę stężeń PSA, badanie lekarskie. Obserwacja po radykalnym leczeniu raka prostaty zazwyczaj prowadzona jest przez urologa (po radykalnej prostatektomii) lub radioterapeutę (po radykalnej radioterapii).
Badania obrazowe:
To przede wszystkim PET/TK-PSMA, badanie z zakresu medycyny nuklearnej. Pozwala wykryć nawet bardzo małe przerzuty raka, przykładowo w węzłach chłonnych, które nie są powiększone. Ponieważ na terenie Polski jest mało ośrodków wykonujących to badanie, czas oczekiwania na nie jest dłuższy niż na badania konwencjonalne. Dlatego lekarz może zlecić inne badania obrazowe: tomografię komputerową (TK), scyntygrafię kości czy MR całego ciała.
Rozmawiaj z lekarzem prowadzącym i opieraj się na informacjach od niego uzyskanych. KAŻDY PRZYPADEK JEST INDYWIDUALNY I WYMAGA INNEGO LECZENIA. Nie porównuj się z innymi i nie szukaj informacji na forach internetowych. W przypadku wyczerpania możliwości terapeutycznych dopytaj swojego lekarza o możliwość leczenia w ramach badania klinicznego.