Ostatnia aktualizacja: 8 stycznia 2025
Opieka paliatywna – czym jest i co obejmuje?
Termin „opieka paliatywna” pochodzi od łacińskiego „pallium”, co oznacza okrycie podobne do płaszcza. Z kolei w angielskim określeniu „palliative care” słowo „care – troska” ma więcej niż jedno znaczenie: oznacza „dbam o ciebie” ale również „jesteś dla mnie ważny”.
Główne cele opieki paliatywnej to złagodzić ból i inne objawy choroby, zająć się trudnościami emocjonalnymi i duchowymi (w tym opiekunów), poprawić jakość życia w trakcie choroby.
Opieka paliatywna obejmuje leczenie osób z chorobami nieuleczalnymi, zagrażającymi życiu lub przewlekle postępującymi. Wiąże się z opieką wyprzedzającą, ale skupia się na czasie, gdy wyleczenie choroby nie jest już możliwe, a rekonwalescencja nie jest już celem nadrzędnym. Celem jest zagwarantowanie pacjentom optymalnej jakości życia dostosowanej do ich sytuacji aż do śmierci oraz zapewnienie odpowiedniego wsparcia najbliższym. Opieka paliatywna zapobiega cierpieniu i dalszym powikłaniom. Obejmuje zabiegi medyczne, interwencje pielęgniarskie, a także wsparcie psychologiczne, społeczne i duchowe. Możliwości opieki paliatywnej powinny być wprowadzane z wyprzedzeniem i na wczesnym etapie – w parze z działaniami leczniczymi i rehabilitacyjnymi.
Także w przypadku raka prostaty opieka paliatywna jest formą wsparcia skoncentrowaną na poprawie jakości życia pacjentów z zaawansowanym stadium choroby. Istnieją sytuacje, w których leczenie przestaje być skuteczne, a celem staje się zarządzanie objawami i poprawa komfortu życia pacjenta.
Kiedy opieka paliatywna jest wskazana?
Pacjent z chorobą przerzutową powinien być objęty opieką paliatywną jak najszybciej. Niesie to ze sobą poprawę jego stanu ogólnego i poprawę komfortu życia, co przekłada się na możliwość dłuższego leczenia systemowego. W przypadku pacjentów z rakiem prostaty trzeba zwrócić szczególną uwagę na problemy związane z przerzutami w kościach. Są one bardzo bolesne, więc odpowiedni dobór leczenia przeciwbólowego jest bardzo ważny.
Pacjent może skorzystać z konsultacji w poradni leczenia bólu, w których pracują specjaliści medycyny paliatywnej i anestezjolodzy. Pacjenci z przerzutami kostnymi w razie możliwości powinni otrzymywać leki zmniejszające ryzyko złamań – bisfosfoniany lub denosumab. Podawane w sposób regularny wzmacniają kości, a także w pewnym stopniu zmniejszają dolegliwości bólowe kości. Należy przy tym zwrócić uwagę na rzadkie, ale dość nieprzyjemne powikłanie, jakim jest jałowa martwica kości żuchwy. Aby zmniejszyć ryzyko tego powikłania, należy regularnie poddawać się wizytom stomatologicznym i leczyć źródła stanu zapalnego w jamie ustnej, niekiedy konieczna jest ekstrakcja zębów.
Więcej o opiece paliatywnej i jej rodzajach przeczytasz poniżej: