Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2024
Diagnoza raka prostaty
Zauważyłeś niepokojące objawy, takie jak mogące sygnalizować problemy z prostatą? Nie zwlekaj, podejmij odpowiednie kroki w celu diagnozy. Podpowiemy Ci, do kogo się udać i co robić.
Diagnoza nowotworu złośliwego zwykle jest dla pacjenta bardzo stresująca. Wiele osób uważa, że rak jest wyrokiem śmierci. Nowotwory złośliwe stały się obecnie bardzo częstymi schorzeniami i dzięki coraz skuteczniejszym lekom przebieg choroby często przypomina chorobę przewlekłą, z którą pacjent może żyć lata. Tak samo jest w przypadku raka prostaty. Wielu pacjentów można wyleczyć, stosując jedną z metod leczenia radykalnego, ale warunkiem jest odpowiednio wczesne rozpoczęcie dobrze dobranej terapii.
Od czego zacząć?
Krok 1: Skontaktuj się z lekarzem rodzinnym
Pierwszym krokiem jest umówienie się na wizytę u lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wstępny wywiad i skieruje Cię do specjalisty – urologa. Urolog to lekarz specjalista, zajmujący się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób z zakresu układu moczowego oraz płciowego.
Krok 2: Wykonaj badania wstępne
Urolog, po przeprowadzeniu wywiadu i badania fizykalnego, zleci odpowiednie badania. Najpierw podstawowe, a jeśli zajdzie konieczność – także rozszerzone.
Poniżej znajdziesz badania, które może zlecić lekarz pod kątem diagnozy raka prostaty
Pamiętaj, że badania dobierane są do indywidualnych potrzeb i sytuacji pacjenta. Nie wszystkie z nich muszą zostać wykonane w każdym przypadku.
Badanie podstawowe:
Jeśli wyniki badań podstawowych wykazały nieprawidłowości, lekarz może zlecić badania rozszerzone, Badania te są zalecane również w przypadku gdy istnieje podejrzenie bardziej zaawansowanego raka tarczycy lub zachodzi konieczność szczegółowego określenia zakresu i typu nowotworu. To jest kluczowe dla wyboru odpowiedniej metody leczenia.
Badania rozszerzone:
W każdym przypadku nowo rozpoznanego nowotworu złośliwego należy ustalić jego zaawansowanie, tzn. czy jest ograniczony tylko do jednego miejsca, narządu, czy doszło do powstania przerzutów, a jeśli tak – w jakich lokalizacjach. Jest to niezwykle istotne, gdyż pomaga w doborze najlepszej formy leczenia dla danego pacjenta.
Rak prostaty nie jest pod tym względem wyjątkiem. Dobór dodatkowych badań zależy od charakterystyki nowotworu i cech które mogą sugerować, że dany nowotwór będzie mieć większą skłonność do tworzenia przerzutów. W świetle aktualnie obowiązujących zaleceń pogłębienia diagnostyki obrazowej nie wymagają jedynie pacjenci, którzy spełniają wszystkie wymienione cechy:
- maksymalne stężenie PSA nie przekroczyło 10 ng/ml;
- w rozpoznaniu histopatologicznym złośliwość została oceniona na nie więcej niż Gleason 6;
- rak w preparacie histopatologicznym nie zajmował więcej niż połowę jednego płata gruczołu krokowego
U wszystkich innych pacjentów należy wykonać dodatkowe badania obrazowe. Opcji jest kilka:
Krok 3: Wizyta u urologa/onkologa
Jeśli badania potwierdzą obecność raka tarczycy, kolejnym krokiem jest konsultacja z onkologiem lub urologiem, który specjalizuje się w leczeniu nowotworów. Lekarz oceni wyniki i zaproponuje odpowiedni plan leczenia.
Skierowanie na badania rozszerzone wystawia zazwyczaj lekarz specjalista (urolog, onkolog), gdy wyniki badań podstawowych wskazują na wysokie prawdopodobieństwo nowotworu lub gdy istnieje podejrzenie bardziej zaawansowanego raka tarczycy. Ważne, by zbierać i przechowywać (w kolejności chronologicznej) wszystkie wyniki.
Jakie są rokowania w przypadku tego nowotworu i od czego zależą?
Rokowanie pacjenta zależy od wielu czynników. Należą do nich te zależne od nowotworu (rodzaj, złośliwość, zaawansowanie nowotworu), zależne od pacjenta (obciążenia dodatkowe, wiek, chęć współpracy, obciążenia genetyczne) oraz od opieki medycznej (odpowiedni dobór terapii, zarządzanie działaniami niepożądanymi lecenia). Generalnie można powiedzieć, że zazwyczaj jest to nowotwór o dość dobrym rokowaniu i nawet w chorobie zaawansowanej możliwe jest przeżycie wieloletnie.
Oczywiście zdarzają się przypadki bardzo agresywnego raka, który ulega szybkiej progresji pomimo leczenia. Źle rokującą grupą nowotworów są też raki drobnokomórkowe i neuroendokrynne, które mają tendencję do bardzo szybkiego tworzenia przerzutów w tym do wątroby i mózgu.
Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z naszej INFOLINII – tel. 22 105 55 30
Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj. W naszej infolinii dla pacjentek i pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin pracują osoby z odpowiednim przygotowanym psychologicznym i merytorycznym – pomogą Ci rozwiązać różne problemy. Możesz skorzystać z porad psychologa, interwentki kryzysowej, dietetyczki i koordynatora onkologicznego.
Jak się przygotować do wizyty u lekarza?
Aby Twoja wizyta u lekarza przebiegła sprawnie, ważne abyś był/a odpowiednio przygotowany/a. Ułóż, najlepiej w porządku chronologicznym, całą dostępną dokumentację. Nawet, gdy może Ci się wydawać, że niektóre badania nie są potrzebne, weź je ze sobą; lekarz zadecyduje, czy weźmie pod uwagę informacje w nich zawarte. Do dokumentacji należą, m.in. wypisy ze szpitala, badania laboratoryjne i obrazowe, konsultacje innych lekarzy specjalistów oraz Twoja grupa krwi.
Możesz założyć sobie specjalny segregator, w którym będziesz zbierać wyniki i informacje. Dokumentację najlepiej umieszczać w koszulkach w segregatorze, a każdą koszulkę osobno oznaczyć.
Ważne jest, aby przemyśleć dotychczasowy przebieg choroby, tj., kiedy zaczęły się objawy; co spowodowało, że zgłosiłaś się do specjalisty; choroby onkologiczne występujące w rodzinie. Zbierz także informacje na temat: Twoich innych chorób; leków, które przyjmujesz (w dawkach); przebytych zabiegów operacyjnych oraz informacje o szczepieniach ochronnych. Na pierwszą wizytę zabierz też ze sobą WSZYSTKIE badania laboratoryjne jakie znajdziesz w domu oraz w swojej dokumentacji medycznej u lekarz rodzinnego.
Pacjent/tka, która współpracuje z lekarzem, mówi o swoich problemach, zapisuje sobie wcześniej pytania, które ją nurtują – to pacjentka dobrze przygotowana. Wtedy, w trakcie wizyty, jesteśmy w stanie maksymalnie spożytkować czas, który mamy.
Pamiętaj, że możesz pójść na wizytę w towarzystwie bliskiej osoby, która może zapamiętać przekazane przez lekarza informacje i wesprzeć Cię.
Przed rozpoczęciem leczenia możesz zabezpieczyć płodność!
Po otrzymaniu diagnozy, ale przed rozpoczęciem leczenia, warto porozmawiać z lekarzem o możliwościach zabezpieczenia płodności. Leczenie onkologiczne i sama choroba mają negatywny wpływ na układ rozrodczy, ale nie muszą przekreślać Twoich szans na rodzicielstwo. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: MamRakaChceDziecko.pl.