wprowadzenie

Ostatnia aktualizacja: 14 stycznia 2025

Jak wygląda leczenie raka prostaty?

Wykonałaś/eś już wszystkie niezbędne badania i już wiesz, że chorujesz na raka prostaty. Teraz kluczowe jest niezwłoczne podjęcie leczenia.

Aby je rozpocząć, konieczne jest rozpoznanie histopatologiczne i ustalenie pełnego zaawansowania. Tylko na tej podstawie można dobrać najbardziej skuteczną formę terapii. Uwzględnia się także Twój stan ogólny i choroby współistniejące. Czasami zdarza się, że pacjent, który teoretycznie mógłby być kwalifikowany do leczenia tripletowego w noworozpoznanym przerzutowym raku stercza, otrzymuje tylko jeden lek, bo stosowanie trzech jednocześnie niosłoby za sobą zbyt duże ryzyko powikłań.

Niekiedy odracza się czas rozpoczęcia  leczenia. Można zdecydować się na to w dwóch sytuacjach:

  • Pierwsza ma miejsce wtedy, gdy pacjent teoretycznie kwalifikuje się do leczenia radykalnego, ale ryzyko progresji jest znikome, więc odracza się rozpoczęcie leczenia do czasu, aż nowotwór  staje się nowotworem wyższego ryzyka. Ma to na celu uniknięcie bardzo prawdopodobnych powikłań leczenia radykalnego, jak nietrzymanie moczu  i zaburzenia funkcji seksualnych. Wstrzymanie się z leczeniem nie przekłada się na pogorszenie wyników leczenia, co zostało potwierdzone badaniem. Aktywna obserwacja polega na cyklicznym oznaczaniu stężenia PSA, badaniu przedmiotowym, wykonywaniu mpMRI oraz powtarzaniu biopsji raka prostaty.
  • Drugą sytuacją, gdy podejmuje się  decyzję o odroczeniu leczenia  jest sytuacja, gdy pacjent ma przewidywane przeżycie krótsze niż 10 lat i nie ma on objawów choroby. Odkłada  się decyzję o rozpoczęciu leczenia do momentu, aż pojawiają się objawy choroby. Takie postępowanie jest nazywane baczną obserwacją i ma charakter paliatywny, tzn. nie ma zamysłu wyleczenia.
ścieżkę pacjenta przygotował

Chirurg ogólny i onkologiczny, endokrynolog, profesor nauk medycznych, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Prof. dr hab. n. med. Marek Krzysztof Dedecjus Chirurgia ogólna i onkologiczna, specjalista endokrynolog
Ważne!

Każdy przypadek jest unikalny, dlatego istotne jest, abyś był pod opieką zespołu specjalistów, którzy mogą dostosować leczenie do Twoich indywidualnych potrzeb.

Klasyfikacja raka prostaty

Złośliwość raka prostaty określa się w systemie Gleasona. Skala zawiera się między 6 a 10. Lekarz, oglądając tkankę pobraną w czasie biopsji, ocenia rodzaje utkania nowotworu i wskazuje na dwa zajmujące największą objętość preparatu. W zależności od określonych cech złośliwości, każde utkanie otrzymuje od 3 do 5 punktów. Suma punktów przyznanych za dwa dominujące utkania wskazuje na złośliwość nowotworu. Przykładowo rak określony jako  Gleason 9 (5+4)  jest bardziej  złośliwy niż Gleason 9 (4+5), jako że tkanka oceniona na 5 jest utkaniem dominującym i została wymieniona jako pierwsza.
Ściśle z systemem Gleasona związana jest skala Grade Group (GG), zawierają się pomiędzy 1 a 5, gdzie 1 jest nowotworem najmniej złośliwym, a 5 najbardziej – zgodnie z poniższą tabelą.

Klasyfikacja Gleason i skala GG:

Gleason 6 (3+3)GG1
Gleason 7 (3+4)GG2
Gleason 7 (4+3)GG3
Gleason 8  (4+4) Gleason 8 (5+3) Gleason 8 (3+5)GG4
Gleason 9 (4+5) Gleason 9 (5+4) Gleason 10 (5+5)GG5

W celu określenia zaawansowania nowotworów złośliwych stosuje się ujednoliconą na całym świecie klasyfikację TNM. Jest to skrót od nazw niech elementów ocenianych  przy ustalenia zaawansowania – T (tumour-guz), N (nodes-węzły chłonne) i M (metastases-przerzuty). Poniżej opisujemy każdy z elementów:

Klasyfikacja TNM:

T (ang. tumor – guz) Zwiń Rozwiń

Oceniany od 1 do 4

T1a: nowotwór zajmuje mniej niż 5 proc. preparatu.
T1b: nowotwór zajmuje więcej niż 5 proc. preparatu.
T1c: obecność raka w materiale pochodzącej z biopsji

T2a – rak zajmuje mniej niż połowę jednego płata prostaty
T2b – rak zajmuje więcej niż połowa jednego płata prostaty
T2c – rak zajmuje oba płaty prostaty

T3a – przekraczanie torebki prostaty
T3b – naciek na pęcherzyki nasienne

N (ang. nodes – węzły chłonne) Zwiń Rozwiń

Dzieli się na kategorie N0 i N1

M (ang. metastases – przerzuty odległe) Zwiń Rozwiń

Dzieli się na M0, M1a, M1b i M1c.

Po określeniu klasyfikacji TNM i stopnia Gleasona pacjenci klasyfikowani są w jednej z grup ryzyka:

Grupa niskiego ryzyka:

  • T1c–T2a
  • GG1
  • PSA < 10 ng/ml
    (konieczne spełnienie wszystkich wymienionych kryteriów).

Grypa pośredniego ryzyka:

  • Pacjenci, którzy nie należą do grupy niskiego ani wysokiego ryzyka.

Grupa wysokiego ryzyka:

  • T2c lub wyższe
    GG 4-5 (Gleason 8-10)
    PSA ≥20 ng/ml (wystarczy spełnienie jednego kryterium).

Niektóre e klasyfikacja wyróżniają jeszcze grupę  bardzo niskiego i bardzo wysokiego ryzyka, ale kryteria nie są do końca jednoznaczne, stąd ich tutaj nie uwzględniamy.

W terapii raka prostaty zastosowanie mają różne metody – leczenie operacyjne, radioterapia i leczenie systemowe. Bardzo często są one kojarzone ze sobą w zależności od etapu choroby.

Leczenie operacyjne Zwiń Rozwiń

Radykalna prostatektomia jest zabiegiem polegającym na całkowitym usunięciu prostaty  oraz regionalnych węzłów chłonnych z obszaru zależnego od grupy ryzyka. Operacja przeprowadzana jest w sposób klasyczny lub laparoskopowo. Możliwa jest też operacja z użyciem robota. Kwalifikacja do operacji powinna być bardzo ostrożna: pacjenci z dużym zaawansowaniem miejscowym nie powinni być poddawani leczeniu operacyjnemu, bo zwykle i tak konieczna jest później radioterapia uzupełniająca, bądź wczesna radioterapia ratunkowa.

Leczenie operacyjne wiąże się z dość dużym ryzykiem powikłań. Do głównych należy nietrzymanie moczu  oraz zaburzenia funkcji seksualnych. Dodatkowo istnieje ryzyko powikłań takich jak krwawienie, perforacja odbytnicy, przecięcie moczowodów, zakażenia. Usunięcie węzłów chłonnych może wiązać się z przecięciem nerwów przebiegających w ich sąsiedztwie, chłonkotokiem (wyciek chłonki z drenu po operacji), powstaniem torbieli chłonnej (limfocele), zakrzepicą żylną.

Leczenie zabiegowe w przypadku raka prostaty jest ograniczone jedynie do prostatektomii. Raczej nie usuwa się operacyjnie przerzutów. Operacje wykonuje się jedynie w stanach nagłych jak stenoza kanału kręgowego, czy złamanie patologiczne albo usuwając przerzut do mózgu.

Radioterapia Zwiń Rozwiń

Ma szersze zastosowanie w tym rozpoznaniu. Można ją stosować zarówno na obszar guza pierwotnego, jak i zmian przerzutowych.  Radioterapia jest leczeniem z wyboru w przypadku większych guzów prostaty, jak też i w przypadku zajęcia regionalnych węzłów chłonnych. Kojarzona jest z leczenie hormonalnym, które trwa do 36 miesięcy w zależności od czynników ryzyka.
Radioterapeuta w pierwszej kolejności zleca badanie tomografii komputerowej do planowania leczenia. W oparciu o nie wykonuje plan radioterapii zaznaczając wszystkie obszary, które mają być poddane napromienianiu. Do niego należy decyzja, w jaki sposób zostaną podzielone dawki  i w jakim rytmie będą prowadzone sesje naświetlań – czas radioterapii może wynosić od 2 do nawet 8 tygodni w zależności od frakcjonowania, czyli podziału dawki całkowitej na pojedyncze frakcje.

Działania niepożądane występują obecnie rzadziej niż kiedyś, co jest związane  z rozwojem technologicznym i możliwością dokładnego podania dawki na obszar docelowy bez niepotrzebnego napromieniania struktur sąsiednich. Do najczęstszych należą: nietrzymanie moczu, biegunki, zaburzenia hematologiczne. Ostatnie wynikają z napromieniania miednicy, która u osób dorosłych dominuje w produkcji elementów morfotycznych krwi – może dojść do rozwoju niedokrwistości, małopłytkowości, obniżenia stężenia białych krwinek.

Radioterapia ma zastosowanie także w chorobie  przerzutowej. Stosuje się napromienianie u ściśle na guz pierwotny, co wpływa na zmniejszenie incydentów urologicznych, takich jak zatrzymanie moczu w przyszłości, a także wydłuża czas do rozwoju oporności na kastrację.  Ponadto można napromienić zmiany przerzutowe, np. w kręgosłupie, pod warunkiem że są to pojedyncze zmiany. Napromienia się także zmiany kostne zagrażające złamaniem,  co skutkuje wzmocnieniem kości. W przypadku pojedynczych zmian stosuje się zwykle radioterapię stereotaktyczną (SBRT), która pozwala na bardzo dokładne podanie dawki.

Szczególnym typem radioterapii jest brachyterapia, w której źródło promieniowania pochodzi ze specjalnego implantu umieszczanego w guzie nowotworowym lub jego okolicy. Stosuje się ją w leczeniu radykalnym i w leczeniu wznowy miejscowej.

Leczenie hormonalne Zwiń Rozwiń

Rak prostaty jest chorobą napędzaną przez testosteron, dlatego leczenie systemowe w dużej mierze opiera się na maksymalnej blokadzie męskich hormonów płciowych.  Stosuje się je zarówno w leczeniu radykalnym w skojarzeniu z radioterapią lub w leczeniu przerzutowego raka stercza. Do tej grupy należą nowoczesne leki hormonalne oraz tzw. deprywacja androgenowa, czyli analogi i antagoniści GnRH (leki wpływające na funkcjonowanie przysadki).
Nowoczesne leki hormonalne są stosowane w formie leków doustnych, zarejestrowane do stosowania zarówno w czasie leczenia radykalnego (octan abirateronu), stadium nieprzerzutowego raka prostaty opornego na kastrację (otan abirateronu, darolutamid, apalutamid i enzalutamid), a także w przypadku przerzutowego raka prostaty wrażliwego na kastrację i opornego na kastrację.

Deprywacja androgenowa (ADT) stosowana jest w skojarzeniu z radioterapią. Zwykle włącza się ją na kilka miesięcy przed rozpoczęciem radioterapii, co wpływa na zmniejszenie się nacieku nowotworowego, dzięki czemu obszar napromieniania może być mniejszy. W przypadku raka przerzutowego deprywacja androgenowa powinna być stosowana do końca życia pacjenta z ewentualną modyfikacją innych leków. Do niedawna leki te były dostępne jedynie w formie iniekcji podskórnych podawanych cyklicznie (co miesiąc, trzy lub sześć miesięcy. Obecnie dostępny jest też preparat doustny, którego zaletami jest szybki powrót funkcji hormonalnych po zaprzestaniu jego przyjmowania, a także brak bardzo bolesnych odczynów miejscowych po podaniu leku, które występują u niektórych pacjentów.

Leki hormonalne mają dość szerokie spektrum działań niepożądanych. U wielu pacjentów pojawia się bolesny odczyn w miejscu podania leku, który utrzymuje się nawet przez tydzień. Nie powinno się masować tego miejsca, gdyż zgromadzony tam lek będzie się nierównomiernie wchłaniać. Pacjenci często skarżą się na objawy takie jak uderzenia gorąca, bezsenność, zaburzenia nastroju, ospałość, ginekomastia (wzrost gruczołów piersiowych). Często zaniedbywanymi, a bardzo ważnymi powikłaniami są zaburzenia metaboliczne, tzn. osłabienie siły mięśniowej, hiperlipidemia i wzrost częstości incydentów sercowo-naczyniowych, osłabienie struktury kości. Ważne, by pacjent utrzymywał aktywność fizyczną i stosował prawidłową dietę, bo to przekłada się na zmniejszenie nasilenia dolegliwości. Pacjenci poddawani deprywacji androgenowej powinni również suplementować witaminę D i wapń co zmniejsza ryzyko osteoporozy i późniejszych zdarzeń kostnych.

Radioligandy Zwiń Rozwiń

W przerzutowym raku stercza zastosowaniu mają też radiofarmaceutki tzn. leki, które wprowadzane do organizmu pacjenta emitują promieniowanie niszczące nowotwór. Obecnie zastosowanie mają rad-223 i 177 Lu-PSMA-617. Do tej pory były stosowane w leczeniu pacjentów z rakiem opornym na kastrację, jednak trwają badania nad stosowaniem ich na wcześniejsze etapy leczenia, a także łączeniem z lekami hormonalnymi lub chemioterapią. Głównym powikłaniem są zaburzenia hematologiczne. Preparaty te powodują obniżenie stężenia hemoglobiny, białych krwinek i płytek krwi, dlatego potrzebna jest odpowiednia kwalifikacja pacjentów.

Leki ukierunkowane molekularnie Zwiń Rozwiń

Część pacjentów jest obciążona genetycznie patogennymi wariantami genów, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka prostaty. Nowotwory te występują często w młodszym wieku i mają bardziej agresywny przebieg, Na ten moment znaczenie w kontekście doboru leków mają mutację w zakresie genów BRCA1/2. Mutacja BRCA2 jest najczęściej występującym zaburzeniem genetycznym u pacjentów z rakiem stercza. Opracowano grupę leków, które hamują aktywność enzymu PARP, który naprawia uszkodzenia materiału  genetycznego komórek nowotworowych, hamując ich śmierć. Leki te są zarejestrowane do stosowania w monoterapii w przerzutowym raku stercza, a także w skojarzeniu z nowymi lekami hormonalnymi.
W Polsce istnieje możliwość stosowania jedynie olaparibu w monoterapii w ramach programu lekowego. Jest to leczenie dostępne jedynie dla pacjentów, u których stwierdzono mutację w obrębie genu BRCA 1 lub 2, gdyż udowodniono, że u innych pacjentów lek ten jest nieskuteczny. Do głównych działań niepożądanych należą zaburzenia hematologiczne, pod postacią niedokrwistości, neutropenii, małopłytkowości. Są one szczególnie wyraźne u osób, u których stosuje się skojarzenie inhibitora PARP i nowoczesnego leku hormonalnego. Niekiedy tacy pacjenci wymagają przetoczenia preparatu krwiopochodnego.

Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z naszej INFOLINII – tel. 22 105 55 30

Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj. W naszej infolinii dla pacjentek i pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin pracują osoby z odpowiednim przygotowanym psychologicznym i merytorycznym – pomogą Ci rozwiązać różne problemy. Możesz skorzystać z porad psychologa, interwentki kryzysowej, dietetyczki i koordynatora onkologicznego.

Schematy leczenia raka prostaty:

Już wiesz, że leczenie raka tarczycy zależy od złośliwości nowotworu, jego zaawansowania, klasyfikacji TNM oraz Twoich cech indywidualnych. Poniżej przedstawiamy schematy leczenia dla różnych typów raka prostaty, uwzględniając metody chirurgiczne oraz leczenie uzupełniające.

Stadium T1, T2, T3 Zwiń Rozwiń

Decyzja o wyborze leczenia radykalnego powinna być wspólną decyzją pacjenta i lekarza. Istnieją dwie metody leczenia radykalnego – operacyjne oraz radioterapia. Każda z obu metod ma swoje wady i zalety, jednak jeśli chodzi o wpływ na przeżycie, nie udowodniono wyższości żadnej z tych metod. Często bywa tak, że pacjenci kwalifikują się do obu tych metod i  i wówczas pacjent ma decydujący głos.

Prostatektomia może być wykonywana metodą otwartą, laparoskopową, a także z udziałem robota. Niezależnie od stosowanej metody zabieg ten polega na całkowitym usunięciu tkanki prostaty oraz węzłów chłonnych o zasięgu podstawowym lub rozszerzonym.  Pacjent przed zabiegiem jest informowany o potencjalnych powikłaniach, ale musi mieć świadomość, że w czasie zabiegu mogą się pojawić różne okoliczności, w wyniku których operator musi zmienić plan operacji.

Inną metodą leczenia radykalnego jest radioterapia. W przypadku raka stercza w leczeniu radykalnym stosuje się zarówno teleradioterapię (radioterapię z pól zewnętrznych), jak i brachyterapię (radioterapię w której źródłem promieniowania jest implant umieszczany w guzie lub jego okolicy) Radioterapia zwykle kojarzona jest z leczeniem hormonalnym.

Szczególną grupą pacjentów są pacjenci bardzo wysokiego ryzyka nawrotu. Cechami charakteryzującymi są: zajęcie węzłów chłonnych lub brak zajęcia węzłów z co najmniej 2 cechami (cecha T3/T4; Gleason 8–10, PSA ≥ 40 ng/ml). Ta grupa pacjentów powinna otrzymać hormonalne leczenie uzupełniające – deprywacja androgenowa + octan abirateronu.

Stadium oporności na kastrację – brak przerzutów Zwiń Rozwiń

Kastracja w tym kontekście nie oznacza chirurgicznej interwencji, a rodzaj terapii hormonalnej, która ma na celu obniżenie poziomu androgenów, a szczególnie testosteronu. To one pobudzają produkcję i wzrost komórek rakowych. W przypadku, gdy u pacjenta, który jest leczony taką hormonoterapią uzupełniającą po radioterapii, rośnie PSA, a badania obrazowe nie wykazują obecności przerzutów, stawia się rozpoznanie raka prostaty opornego na kastrację bez przerzutów. W przypadku czasu podwojenia PSA  krótszego niż 10 miesięcy (dostępne są specjalne kalkulatory) pacjent może kwalifikowany do leczenia nowoczesnymi lekami hormonalnymi, które wydłużają czas do powstania przerzutów.

Przerzutowy rak prostaty oporny na kastrację Zwiń Rozwiń

Przerzutowy rak prostaty oporny na kastrację jest chorobą źle rokującą. Na szczęście w onkologii zachodzi dynamiczny rozwój nowych form terapii. Decyzja o wyborze leczenia zależy od tego, jakie leki były zastosowane wcześniej. Niekiedy jest trudna. W terapii stosowane są nowoczesne leki hormonalne, chemioterapia, radioligandy i leki ukierunkowane molekularnie. Udowodniono, że sekwencyjne stosowanie nowych leków hormonalnych nie jest skuteczne, gdyż wykazują one krzyżową oporność. Ewentualnie można zdecydować się na takie postępowanie przy braku innych opcji w sytuacji, gdy odpowiedź na leczenie była głęboka i długa, a także było ono stosowane dość dawno.

Jeśli chodzi o chemioterapię, szczególną aktywność w tym rozpoznaniu potwierdzono dla docetakselu i kabazytakselu. Są to leki z jednej grupy: taksoidów. Działania niepożądane obejmują głównie rozwój neuropatii czuciowej (mrowienie i pieczenie dłoni i stóp), reakcje nadwrażliwości, obrzęki, zmianę wyglądu paznokci. Innymi cytostatykami stosowanymi w  leczeniu raka prostaty są pochodne platyny – karboplatyna i cisplatyna, skuteczne szczególnie u pacjentów z mutacją w obrębie genów BRCA 1 lub 2.

Jeśli chodzi o leki ukierunkowane molekularnie, w tej chwili zastosowanie mają jedynie inhibitory PARP, aktywne u pacjentów z mutacjami germinalnymi (dziedziczonymi) i somatycznymi (występującego jedynie w tkance nowotworowej)  w obrębie genów BRCA. Mogą być one stosowane zarówno przed, jak i po zastosowaniu chemioterapii. Zarejestrowana jest także terapia skojarzona inhibitorem PARP i nowym lekiem hormonalnym, ale taka terapia jest w tej chwili w Polsce nierefundowana.

Pacjenci z  przerzutowym rakiem opornym na kastrację mogą być kwalifikowani do leczenia radioligandami. W Polsce w tej chwili jest możliwość leczenia jedynie radem-223. Nie jest to preparat odpowiedni dla każdego pacjenta, kwalifikowani do leczenia mogą być pacjenci ze zmianami przerzutowymi w obrębie kości, ewentualnie niedużymi przerzutami w węzłach chłonnych, których funkcja szpiku nie jest w wyraźny sposób upośledzona. Wynika to z faktu, że rad-223 powoduje zaburzenia hematologiczne, które wpływają na przedwczesne zakończenie terapii. Udowodniono natomiast, że korzyść odnoszą jedynie pacjenci, którzy  otrzymali wszystkie 6 podań.

Przerzutowy rak stercza Zwiń Rozwiń

Nowo rozpoznany przerzutowy rak stercza jest rakiem wrażliwym na kastrację, podobnie jak nawrót pod postacią przerzutów odległych po zakończonym ponad  rok temu leczeniu radykalnym. Nowotwory takie kwalifikuje się jako nowotwór low lub high volume.

Oznacza stwierdzenie przerzutów w narządach miąższowych (np. płuca lub wątroba) lub obecność przynajmniej czterech zmian w kościach, z czego przynajmniej jedna musi znajdować się poza szkieletem osiowym (na szkielet osiowy składają się kręgosłup i miednica). Pacjenci z mCSPC high volume, o ile nie ma przeciwwskazań, powinni być leczeni tripletem – skojarzeniem deprywacji androgenowej, nowoczesnym lekiem hormonalnym i chemioterapią docetakselem. W tym wskazaniu stosowane są octan abirateronu i darolutamid, dostępny w programie lekowym.

Chorzy bez przerzutów w narządach miąższowych (np. płuca lub wątroba) lub obecności przynajmniej czterech zmian w kościach, klasyfikowani są jako grupa pacjentów low volume. Według aktualnie obowiązujących zaleceń pacjenci z mCSPC low volume (przerzutowy rak stercza wrażliwy na kastrację low volume) powinni być leczeni skojarzeniem deprywacji androgenowej z nowoczesnym lekiem hormonalnym – octanem abirateronu, apalutamidem lub enzalutamidem. Pierwszy z nich jest dostępny w katalogu chemioterapii, a kolejne dwa w programie lekowym. Wybór leku zależy od chorób współistniejących, a także od preferencji pacjenta. Przykładowo octan abirateronu musi być stosowany w skojarzeniu z prednizonem w dawce 5-10 mg, co może spowodować wzrost glikemii, a więc nie będzie najlepszym wyborem dla pacjentów z rozregulowaną cukrzycą. Enzalutamid jest przeciwwskazany u pacjentów z rozpoznaną padaczką albo wywiadem napadów drgawkowych w przeszłości.

Dodatkowo u pacjentów z mCSPC low volume powinno się rozważyć zastosowanie radioterapii na gruczoł krokowy, co zmniejsza ryzyko incydentów urologicznych w przyszłości i wpływa na przeżycie całkowite pacjentów. Lecenie pierwszej linii prowadzi się do momentu progresji, czyli rozwoju oporności na kastrację, którą rozpoznaje się w przypadku progresji. Czas ten jest różnie długi i zależy od  agresywności nowotworu, rodzaju zastosowanego leczenia (optymalne lub suboptymalne), a także od dyscypliny pacjenta i przestrzegania zalecanego schematu stosowania leku.

Zmiana typu histopatologicznego Zwiń Rozwiń

Niekiedy typowy gruczołowy nowotwór odrożnicowuje do innego, tzn. zmienia się jego charakterystyka histopatologiczna. Zmienia się on wtedy w nowotwór drobnokomórkowy lub neuroendokrynny. Typowo występuje wtedy progresja w narządach miąższowych np. masywna progresja w wątrobie. Nie towarzyszy temu wzrost PSA, a nawet stężenie PSA się wtedy obniża. Typowo wzrasta wówczas stężenie markerów nowotworowych – chromograniny A i enolazy neurospecyficznej. Celem weryfikacji należy wykonać biopsję  jednej z nowych zmian. Jest to bardzo ważne, bo odróżnicowany rak prostaty nie reaguje na typowe leczenie, za to jest bardzo wrażliwy na pochodne platyny. Zwykle stosuje się wtedy te same schematy leczenia co w drobnokomórkowym raku płuca – połączenie cisplatyny i etopozydu.

Pamiętaj!

Powyższy opis jest ogólnym opisem – decyzję w każdym przypadku indywidualnie podejmuje lekarz. Lekarz w ramach umowy z NFZ może zastosować leczenie zgodne z programem lekowym: B.56. dla pacjentów z rakiem stercza.

Twoje zdanie na temat Centrum Kryzysowego jest dla nas ważne!

Twoja opinia pomoże nam przy tworzeniu treści na Centrum Kryzysowym i rozwijaniu portalu – wyrazisz ją, wypełniając naszą ankietę (kliknij tutaj). Jeśli jesteś zadowolony/zadowolona z korzystania z naszej strony, prosimy: poleć Centrum Kryzysowe dalej!

Badania kliniczne

Badania kliniczne pozwalają na porównanie skuteczności i bezpieczeństwa nowych form terapii do schematów standardowych.  Aby zakwalifikować się do badania, pacjent musi spełniać ściśle określone kryteria ustalone przy projektowaniu badania. Największą wartość mają badania randomizowane z tzw. podwójnie ślepą próbą – oznacza to, że ani badacz, ani pacjent nie wie, czy podawany jest lek eksperymentalny czy standardowy. Pacjenci włączeni do badania poddawani są regularnym badaniom kontrolnym, które ma za zadanie ocenić jakie jest bezpieczeństwo leczenia. Nowe terapie są rejestrowane w oparciu o wyniki badań, w których udowodniono ich wyższość nad dodatkowo stosowanymi, jednak zdarza się, że nowy lek okazuje się nie mieć przewagi, a nawet być gorszy niż lek standardowo stosowany. Z tego powodu w czasie trwania badania dokonuje się cząstkowej analizy skuteczności w grupie, a w razie wyraźnie gorszych wyników leczenia badanie jest przerywane.

Pacjent może brać udział w badaniu klinicznym w dowolnym miejscu na świecie z tym, że finansowanie podróży i zakwaterowania leży po jego stronie. Można sprawdzić aktualnie rekrutujące badania kliniczne w Polsce na stronie Agencji Badań Medycznych https://abm.gov.pl/, europejskie – www.clinicaltrialsregister.eu oraz w Stanach Zjednoczonych – www.clinicaltrials.gov.

Dodatkowe materiały na temat raka prostaty znajdziesz tu:

„Wiem więcej – diagnostyka genetyczna” – poradnik o diagnostyce genetycznej m.in. dla pacjentów z rakiem prostaty

„O życiu z rakiem i po raku: Praktyczny poradnik dla każdego” pod red. prof. Krystyny de Walden-Gałuszko

Przekaż nam 1.5% podatku

Jeśli masz ochotę nam pomóc, możesz przekazać nam 1,5% z podatku.
Przekaż 1.5% podatku

Infolinia 22 105 55 30

(pon. - pt, 17.00 - 19.00)