wprowadzenie

Ostatnia aktualizacja: 2 kwietnia 2025

Gdzie rozpocząć leczenie raka jelita grubego?

Gdy rozpoczyna się leczenie, to naturalne, że pojawia się wiele niewiadomych i do głowy przychodzi wiele pytań. To od Ciebie zależy, do jakiego ośrodka się zgłosisz. W Polsce nie obowiązuje rejonizacja. Wybierz miejsce, które zapewni Ci dostęp do kompleksowego leczenia. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Kryteria wyboru ośrodków

W naszej wyszukiwarce znajdują się ośrodki, które wykonują minimum 100 operacji raka jelita grubego rocznie lub leczą pacjentów w ramach programu lekowego. Liczba przeprowadzonych operacji została sprawdzona przez NFZ (najnowsze dane dotyczą roku 2023).

Wszystkie ośrodki wykonujące chirurgię raka jelita grubego oraz realizujące program lekowy B.4.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka onkologicznego?

Kierując się wyborem ośrodka onkologicznego należy brać pod uwagę dostęp do kompleksowej opieki obejmującej wszystkie etapy leczenia, czyli:

  • diagnozę (w tym biopsje)
  • leczenie operacyjne
  • chemioterapię
  • radioterapię
  • opiekę paliatywną.

Dodatkowym argumentem za wyborem danego ośrodka onkologicznego jest wydzielenie leczenia nowotworów jelita grubego w ramach osobnych jednostek tzw. centrów leczenia nowotworów przewodu pokarmowego – „colorectal cancer unit”. Są to specjalne oddziały dedykowane dla pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego. W ramach ośrodka onkologicznego wyodrębniony jest zespół lekarzy z różnych specjalizacji współpracujących ze sobą, aby zapewnić pacjentowi jak najlepsze leczenie. W skład zespołu wchodzą chirurdzy onkologiczni, onkolodzy kliniczni (specjaliści od chemioterapii), radioterapeuci, patologowie, dietetycy, psycholodzy i specjaliści od rehabilitacji. Dzięki temu, że zajmują się oni leczeniem jednej grupy nowotworów pozwala to im na zdobycie ogromnego doświadczenia, a tym samym lepszych wyników leczenia. Ośrodki takie biorą też czynny udział w licznych badaniach klinicznych, dając szansę na dostęp do terapii, które nie są jeszcze rutynowo stosowane. 

Ścieżkę pacjenta przygotował

Kierownik Oddziału Dziennego Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.

dr n.med. Marek Gełej Specjalista Onkologii Klinicznej
Pamiętaj!
  1. W Polsce onkolog przyjmuje bez skierowania. Aby zapisać się na konsultację u specjalisty z zakresu onkologii nie potrzebujesz specjalnego druku. Możesz skorzystać z tzw. drugiej opinii i zapisać się na konsultację do drugiego ośrodka onkologicznego.
  2. Znajomość przysługujących Ci praw działa na Twoją korzyść. Dowiedz się więcej na https://pacjent.gov.pl/poznaj-swoje-prawa
Filtruj i sortuj ośrodki
    Kryterium wyboru ośrodka:

    Lista dostępnych poradni genetycznych znajdziesz tutaj:

    Przejdź do listy poradni genetycznych

    Brak wyników wyszukiwania

    Zmień kryteria lub usuń filtr.

    Jak przygotować się do wizyty i pobytu w ośrodku onkologicznym?

    Każdy pobyt poza domem, a tym bardziej pobyt w szpitalu, może być stresujący. Już sam planowany zabieg czy operacja mogą powodować niepokój, dochodzi do niego stres związany ze zmianą miejsca pobytu i dotychczasowych przyzwyczajeń. Możesz jednak spróbować oswoić tę nową sytuację, prawidłowo przygotowując się do pobytu w szpitalu.

    Po pierwsze: zadbaj o dokumenty. Weź ze sobą skierowanie do szpitala wystawione przez lekarza rodzinnego lub lekarza specjalistę, a także dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL potwierdzający tożsamość. Przydatne mogą się również okazać dane zakładu pracy.

    Po drugie: zabierz dokumentację medyczną. Warto mieć ze sobą karty informacyjne z wcześniejszego leczenia szpitalnego, jak również historię choroby. Konieczna jest także lista przyjmowanych długotrwale leków wraz ze sposobem ich dawkowania. Należy również zabrać ze sobą wyniki wykonanych wcześniej podstawowych badań (np. morfologia, EKG, grupa krwi, INR, APTT, elektrolity), a także zaświadczenie o szczepieniu przeciw WZW typu B. W szczególnych przypadkach może być również wymagane RTG klatki piersiowej oraz inne, dodatkowe badania wskazane przez lekarza prowadzącego.

    Koniecznie zapakuj do torby rzeczy osobiste: piżamę lub koszulę nocną, ręcznik, bieliznę, buty na zmianę – kapcie lub klapki oraz wygodne ubranie i szlafrok. Niezbędne będą również środki higieny osobistej: mydło lub żel pod prysznic, szampon, szczoteczka i pasta do zębów oraz inne przybory toaletowe. Zapakuj też ciepły sweter lub bluzę, na wypadek, gdyby temperatura na oddziale była niższa, niż ta w Twoim domu.

    Jeśli bierzesz ze sobą telefon komórkowy i komputer, pamiętaj o ładowarkach.

    Zaopatrz się w coś, co sprawia Ci przyjemność, np. dobrą książkę lub słuchawki do słuchania muzyki.

    Prawidłowe przygotowanie się do pobytu w szpitalu na pewno zmniejszy stres związany z tą niecodzienną sytuacją. Skompletowana wcześniej dokumentacja medyczna i prawidłowo przygotowane dokumenty zapewnią, że pobyt w placówce nie będzie się niepotrzebnie przedłużał.

    Leczenie raka jelita grubego – podsumowanie
    • Kieruj się ilością wykonywanych operacji w danym ośrodku, a nie tylko bliskością od Twojego miejsca zamieszkania. Bardzo ważny jest także, aby ośrodek realizował program lekowy B.4 (dla pacjentów z rakiem jelita grubego ).
    • Możesz skorzystać z tzw. drugiej opinii i zapisać się na konsultację do drugiego ośrodka onkologicznego. Nie potrzebujesz skierowania do lekarza onkologa. Dowiedz się więcej na temat przysługujących Ci praw https://pacjent.gov.pl/poznaj-swoje-prawa
    • Przygotuj się do pobytu w ośrodku, zapytaj o kwestie, które budzą Twoje wątpliwości, możliwie zadbaj o swój komfort. Zmniejszy to Twoje poczucie stresu.

    Przekaż nam 1.5% podatku

    Jeśli masz ochotę nam pomóc, możesz przekazać nam 1,5% z podatku.
    Przekaż 1.5% podatku

    Infolinia 22 105 55 30

    (pon. - pt, 17.00 - 19.00)