wprowadzenie

Ostatnia aktualizacja: 28 listopada 2024

Jak wygląda diagnoza raka jelita grubego?

Zauważyłaś/eś niepokojące objawy, takie jak zmiana rytmu wypróżnień (zwłaszcza trwająca dłużej niż 6 tygodni), jawne krwawienie z odbytu? Być może nie zaobserwowałeś/aś takich objawów, ale np. masz problemy medyczne, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Nie zwlekaj, podejmij odpowiednie kroki w celu diagnozy. Podpowiemy Ci, do kogo się udać i co robić.

Podstawowym badaniem przy podejrzeniu raka jelita grubego jest kolonoskopia. Na badanie endoskopowe przewodu pokarmowego skierowanie może wystawić lekarz POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) lub lekarz z poradni specjalistycznej np. gastroenterolog, jeśli znajdujesz się pod jego opieką.

Ścieżkę pacjenta przygotował

Chirurg ogólny i onkologiczny, endokrynolog, profesor nauk medycznych, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Prof. dr hab. n. med. Marek Krzysztof Dedecjus Chirurgia ogólna i onkologiczna, specjalista endokrynolog
Autoryzowane przez Radę Naukową

Krok 1: Skontaktuj się z lekarzem rodzinnym

Pierwszym krokiem jest umówienie się na wizytę u lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wstępne badanie i skieruje Cię do specjalisty (gastroenterolog) albo wystawi skierowanie na koloskopię.

Krok 2: Wykonaj badania wstępne

Poniżej znajduje się opis badań, które mogą być wykonane na tym etapie:

Poniżej znajdziesz badania, które może zlecić lekarz pod kątem diagnozy raka tarczycy.

Pamiętaj, że badania dobierane są do indywidualnych potrzeb i sytuacji pacjenta. Nie wszystkie z nich muszą zostać wykonane w każdym przypadku.

Badanie podstawowe:

Badanie (per rectum): Zwiń Rozwiń

Lekarz bada wnętrze odbytu i odbytnicy palcem dłoni w rękawiczce. Około 30% raków leży w zasięgu 20 cm od kanału odbytu i przynajmniej cześć z nich można stwierdzić podczas badania per rectum.

Rutynowe testy krwi: Zwiń Rozwiń

Obejmują morfologię krwi oraz parametry czynności wątroby i nerek. Stwierdzona niedokrwistość – mała liczby czerwonych krwinek i hemoglobiny może być objawem utajonego krwawienia z guza jelita grubego.

Badanie kału na krew utajoną (FOB): Zwiń Rozwiń

Guz jelita grubego może uwalniać śladowe ilości krwi niewidoczne gołym okiem, które możemy stwierdzić testem FOBT. Należy pamiętać, iż inne nienowotworowe choroby jelit mogą dawać dodatni wyniku testu FOBT. W przypadku dodatniego testu lekarz zaleca wykonanie kolonoskopii.

Endoskopia: Zwiń Rozwiń

Jest główną procedurą pozwalająca na postawienie rozpoznanie nowotworu jelita grubego. Endoskopia dolnego odcinka przewodu pokarmowego to tzw. kolonoskopia. Badanie polega na wprowadzeniu cienkiego światłowodu z kamerą (endoskopu) przez odbyt w celu obejrzenia wnętrza jelita grubego. Przez endoskop mogą być też wprowadzone drobne narzędzia umożliwiające wykonanie biopsji – pobrania drobnego fragmentu podejrzanej części jelita lub też usunięcie całego polipa do badania histopatologicznego (patrz niżej).

Badanie histopatologiczne: Zwiń Rozwiń

Jest podstawą rozpoznania raka. Pobrany podczas kolonoskopii fragment jelita jest oglądany pod mikroskopem, co pozwala na stwierdzenie obecności komórek raka. Dzięki temu badania możliwe jest też określenie szczegółowej charakterystyki tego nowotworu.

W badaniu histopatologicznym określamy typ histologiczny komórek. Większość nowotworów jelita grubego to gruczolakoraki. Inne rzadkie typy nowotworów jelita grubego to np. raki neuroendokrynne mają zupełnie inną charakterystykę i sposób leczenia. Oceniany jest również stopień złośliwości.

Jeżeli badaniu poddawany jest polip – gruczolak usunięty w trakcie kolonoskopii – patomorfolog oceni, czy nie ma w nim ognisk raka tzw. raka w polipie. Wówczas należy ocenić poziom inwazji – głębokość naciekania raka. Jest ona inaczej określana w przypadku polipów uszypułowanych i płaskich (pozbawionych szypuły). Niezbędne są także dodatkowe informacje – margines wycięcia usuniętego polipa, naciekanie naczyń krwionośnych lub limfatycznych oraz stopień złośliwości. Na tej podstawie określa się, czy zabieg usunięcia polipa – polipektomia – jest wystarczającym leczeniem czy konieczny będzie zabieg operacyjny usunięcia części jelita grubego. Osobną kwestią jest opis badania histopatologicznego po przeprowadzonej operacji usunięcia jelita grubego z guzem i lokalnymi węzłami chłonnymi.

Krok 2: Wykonaj badania pogłębione w wyspecjalizowanym ośrodku:

W przypadku potwierdzenia raka jelita grubego w badaniu histopatologicznym pacjent kierowany jest na diagnostykę pogłębioną.

Diagnostyka ta może zostać wykonana w ramach założonej kart DiLO. Na tym etapie warto się zgłosić do ośrodka onkologicznego, który dysponuje kompleksowym leczeniem i specjalistami z zakresu chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej i radioterapii. Taki ośrodek przeprowadzi dalszą diagnostykę pogłębioną, a następnie opracowany zostanie plan leczenia dobrany indywidualnie dla każdego pacjenta podczas konsylium.

Na podstawie zleconych badań szczegółowych lekarze określą stadium zaawansowania nowotworu czyli zakres jego rozprzestrzenia się zarówno lokalnie, jak i do odległych miejsc w organizmie. Dokładna znajomość stadium zaawansowania pozwala określić najlepiej sposób leczenia oraz rokowanie chorego. Wyróżnia się cztery stopnie zaawansowania. Stopień I, II, III to zlokalizowany miejscowo rak jelita grubego. Stopień IV to zaawansowany rak jelita grubego, który rozprzestrzenił się do odległych narządów. Rokowanie raka jelita grubego jest ściśle powiązane z jego zaawansowaniem.

Badania rozszerzone:

Ultrasonografia jamy brzusznej: Zwiń Rozwiń

USG może być pomocna w wykazaniu przerzutów, ale ma niższą czułość niż tomografia komputerowa (TK) i niej jest zalecanym badaniem do ustalenia stopnia zaawansowania.

Tomografia komputerowa klatki piersiowej i jamy brzusznej wraz z miednicą: Zwiń Rozwiń

Pozwala na dokładniejszą ocenę zmian w wątrobie oraz ocenę wielkości guza i stopnia naciekania narządów sąsiednich. To badanie obrazowe stanowi podstawę w celu określenia stopnia zaawansowania

Rezonans magnetyczny (MR) Zwiń Rozwiń

Przy umiejscowieniu guza w odbytnicy zaleca się wykonanie badania metodą rezonansu magnetycznego (MR). W badaniu tym ocenia się głębokość nacieku nowotworowego w ścianie odbytnicy, okoliczne węzły chłonne. Rolą badania MR jest odpowiedź na pytanie czy terapia przedoperacyjna- radioterapia lub radiochemioterapia powinny być zastosowane.

Pozytonowa tomografia emisyjna (PET):` Zwiń Rozwiń

Nie rekomenduje się stosowanie rutynowo badania pozytonowej tomografii emisyjnej (PET-CT) w diagnostyce wczesnego raka jelita grubego, może być natomiast cenną metodą w diagnostyce wznowy choroby.

Wskazaniem do badania będzie zwiększające się stężenia antygenu karcinoembronalnego (CEA) przy prawidłowych innych badaniach obrazowych oraz różnicowanie wznowy choroby i zmian wywołanych leczeniem.

Markery nowotorowe: Zwiń Rozwiń

To różne czynniki wytwarzane przez nowotwory, których zawartość we krwi można zmierzyć́. Komórki raka jelita grubego mogą wytwarzać antygen karcynoembrionalny CEA. Jednakże nie wszystkie raki jelita grubego wytwarzają̨ CEA, a jego zawartość́ może być́ zwiększona także w przypadku innych nowotworów i innych, niezłośliwych stanów. W związku z tym oznaczanie CEA nie nadaje się do stosowania jako test przesiewowy w kierunku raka jelita grubego. Ocena markera CEA przed operacją ma znaczenie rokownicze, brak normalizacji markera po leczeniu operacyjnym może świadczyć o przetrwałej chorobie.

Profilowanie molekularne: Zwiń Rozwiń

Rozwój nowotworu jest następstwem zmian w obrębie genów kontrolujących wzrost komórek. Zmiany te są najczęściej spowodowane mutacjami – zmianami sekwencji DNA lub zmianą długości pewnych powtarzających się sekwencji DNA – i określane jako niestabilność mikrosatelitarna. W przypadku zaawansowanego raka jelita grubego oceniamy mutacje genu RAS, BRAF – decydują o skuteczności bądź braku określonych leków. Niestabilność mikrosatelitarna oceniana jest zarówno we wczesnym jak i zaawansowanym raku jelita grubego – ma znaczenie rokownicze, pozwala na wybór optymalnego leczenia i stanowi wskazanie do konsultacji genetycznej pod kątem występowania dziedzicznego uwarunkowania wystąpienia choroby.

Pamiętaj!

Skierowanie na badania rozszerzone wystawia zazwyczaj lekarz specjalista (gastroenterolog, onkolog), gdy wyniki badań podstawowych wskazują na nowotwór lub gdy istnieje podejrzenie bardziej zaawansowanego raka tarczycy. Ważne, by zbierać i przechowywać (w kolejności chronologicznej) wszystkie wyniki.

Podsumowując: badania podstawowe, takie jak FOB, badania krwi czy koloskopia stanowią pierwszy krok w diagnostyce raka jelita grubego. Jeśli wyniki tych badań wskazują na obecność nowotworu lub gdy istnieje podejrzenie zaawansowanego stadium choroby, lekarz zleca badania rozszerzone. Badania te są kluczowe dla wyboru najskuteczniejszej metody leczenia.

Gdy wyniki badań wskazują na raka tarczycy:

Jeśli wyniki przeprowadzonych badań wskazują na raka jelita grubego, kluczowe jest niezwłoczne podjęcie leczenia. Sposoby leczenia tego nowotworu opisujemy na kolejnej stronie.

Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z naszej INFOLINII – tel. 22 105 55 30

Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj. W naszej infolinii dla pacjentek i pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin pracują osoby z odpowiednim przygotowanym psychologicznym i merytorycznym – pomogą Ci rozwiązać różne problemy. Możesz skorzystać z porad psychologa, interwentki kryzysowej, dietetyczki i koordynatora onkologicznego.

Jak się przygotować do wizyty u lekarza?

Aby Twoja wizyta u lekarza przebiegła sprawnie, ważne abyś był/a odpowiednio przygotowany/a. Ułóż, najlepiej w porządku chronologicznym, całą dostępną dokumentację. Nawet, gdy może Ci się wydawać, że niektóre badania nie są potrzebne, weź je ze sobą; lekarz zadecyduje, czy weźmie pod uwagę informacje w nich zawarte. Do dokumentacji należą, m.in. wypisy ze szpitala, badania laboratoryjne i obrazowe, konsultacje innych lekarzy specjalistów oraz Twoja grupa krwi.

Możesz założyć sobie specjalny segregator, w którym będziesz zbierać wyniki i informacje. Dokumentację najlepiej umieszczać w koszulkach w segregatorze, a każdą koszulkę osobno oznaczyć.

Ważne jest, aby przemyśleć dotychczasowy przebieg choroby, tj., kiedy zaczęły się objawy; co spowodowało, że zgłosiłaś się do specjalisty; choroby onkologiczne występujące w rodzinie. Zbierz także informacje na temat: Twoich innych chorób; leków, które przyjmujesz (w dawkach); przebytych zabiegów operacyjnych oraz informacje o szczepieniach ochronnych. Na pierwszą wizytę zabierz też ze sobą WSZYSTKIE badania laboratoryjne jakie znajdziesz w domu oraz w swojej dokumentacji medycznej u lekarz rodzinnego.

Pacjent/tka, która współpracuje z lekarzem, mówi o swoich problemach, zapisuje sobie wcześniej pytania, które ją nurtują – to pacjentka dobrze przygotowana. Wtedy, w trakcie  wizyty, jesteśmy w stanie maksymalnie spożytkować czas, który mamy.

Pamiętaj, że możesz pójść na wizytę w towarzystwie bliskiej osoby, która może zapamiętać przekazane przez lekarza informacje i wesprzeć Cię.

Przed rozpoczęciem leczenia możesz zabezpieczyć płodność!

Po otrzymaniu diagnozy, ale przed rozpoczęciem leczenia, warto porozmawiać z lekarzem o możliwościach zabezpieczenia płodności. Leczenie onkologiczne i sama choroba mają negatywny wpływ na układ rozrodczy, ale nie muszą przekreślać Twoich szans na rodzicielstwo. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: MamRakaChceDziecko.pl.

Scenariusz
rozmowy z lekarzem

Pobierz scenariusz rozmowy

Pobierz pełną listę badań!

Pobierz listę badań

Przekaż nam 1.5% podatku

Jeśli masz ochotę nam pomóc, możesz przekazać nam 1,5% z podatku.
Przekaż 1.5% podatku

Infolinia 22 105 55 30

(pon. - pt, 17.00 - 19.00)