Znajdziesz tu ścieżkę pacjenta, która zawiera informacje na temat diagnostyki i leczenia.
Treści, które znajdują się na stronie zostały opracowane zgodnie z najnowszymi obowiązującymi standardami medycznymi. Pamiętaj, jednak że każdy przypadek jest inny, dlatego o wszystko dopytuj swojego lekarza. Trzymamy za Ciebie kciuki!
Ostatnia aktualizacja: 26 listopada 2024
Czym jest rak głowy i szyi?
Nowotwory głowy i szyi to guzy znajdujące się w obszarze pomiędzy podstawą czaszki a obojczykami, za wyjątkiem mózgu i gałki ocznej. Innymi słowy to nowotwory górnego odcinka drogi oddechowo-pokarmowej poczynając od warg do poziomu części szyjnej przełyku. W większości (w 90 proc.) wywodzą się z nabłonka wielowarstwowego płaskiego.
Dość liczna grupa nowotworów rozwija się w gruczołach ślinowych, tarczycy i gruczołach przytarczycowych, tkance miękkiej, kościach oraz skórze. Najrzadsze w tej grupie są raki drobnokomórkowe pochodzenia neuroendokrynnego oraz raki skóry typu Merkla.
Płaskonabłonkowe raki głowy i szyi stanowią około 5 proc. wszystkich rozpoznawanych w Polsce nowotworów złośliwych. Osoby z takim rozpoznaniem narażone są na zwiększone ryzyko wystąpienia drugiego niezależnego nowotworu. Wynosi ono 2 proc. rocznie i 36 proc. w ciągu 20 lat. Na ten typ nowotworów częściej zapadają mężczyźni (7 proc.) niż kobiety (1 proc.). W Polsce rocznie występuje ok. 6000 nowych zachorowań. W ciągu ostatnich 10 lat ta liczba wzrosła o 24 proc.
Jakie są objawy raka głowy i szyi?
Nowotwory głowy i szyi ze względu na swoje umiejscowienie rozwijają się skrycie, wywołując objawy niecharakterystyczne. Często przypominają one objawy towarzyszące banalnym infekcjom górnych dróg oddechowych. Są to:
- ból gardła
- pieczenie języka
- niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej
- ból podczas połykania lub trudności z połykaniem
- przewlekła chrypka
- niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa
- guz na szyi
Jeżeli jeden z powyższych objawów utrzymuje się nieprzerwanie przez 3 tygodnie i jeżeli nie ma poprawy klinicznej po zastosowanym leczeniu np. po leczeniu przeciwzapalnym (antybiotyki, leki sterydowe, leki objawowe, NLPZ), w pierwszej kolejności zgłoś się do lekarza POZ, tzw. lekarza rodzinnego, który zweryfikuje, czy objawy są na tyle swoiste i nie są związane z infekcją wirusową czy bakteryjną. Jeżeli uzna, że dolegliwości nie są związane z infekcją, skieruje Cię do lekarza specjalisty otolaryngologa.
Jakie badanie wykonuje się w pierwszej kolejności?
Lekarz otorynolaryngolog przeprowadzi dokładny wywiad oraz specjalistyczne badanie otolaryngologiczne – w pierwszej kolejności:
- uszu
- nosa
- części nosowej gardła
- jamy ustnej
- gardła środkowego
- gardła dolnego i krtani
Takie badanie jest nieinwazyjne i niebolesne. Lekarz specjalista zbada również palpacyjnie szyję (badanie dotykiem).
W przypadku stwierdzonych odchyleń od stanu prawidłowego zaleci Ci odpowiednie leczenie albo dodatkowe badania takie jak:
Kto jest szczególnie narażony na zachorowanie?
W grupie ryzyka nowotworów głowy i szyi znajdują się osoby w wieku 40-65 lat, wieloletni palacze, osoby nadużywające alkoholu, kobiety i męźczyźni o doświadczeniu ryzykownych zachowań seksualnych oraz osoby, u których przez ponad trzy tygodnie występował jeden z 6 wyżej wymienionych objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg. Szczyt zachorowań na większość tego typu nowotworów przypada na okres po 45. roku życia. Jedynie rak nosowej części gardła występuje w grupie wiekowej 15-35 lat oraz po 50. roku życia.
Ryzyko rozwoju choroby nowotworowej w rejonie głowy i szyi zwiększają: palenie tytoniu, picie alkoholu i zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV.
Ryzyko zachorowania u osób, które regularnie piją alkohol i palą, jest 10-20 razy wyższe niż u osób niepalących/niepijących.
Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka głowy i szyi
Ryzyko powstania pierwotnego, a następnie ryzyko rozwoju kolejnych nowotworów pierwotnych jest wprost proporcjonalne do czasu i intensywności używania tytoniu. Z kolei przedłużone spożywanie alkoholu, w zależności od konsumowanej ilości, dwu- lub trzykrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka.
Ważnym czynnikiem mającym wpływ na rozwój raka głowy i szyi, a przede wszystkim jamy ustnej i gardła środkowego jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus – HPV).
Innymi czynnikami ryzyka są:
- wiek
- status społeczno-ekonomiczny
- brak higieny jamy ustnej
- zła dieta
- drażnienie błony śluzowej np. poprzez źle dopasowane protezy
- nieleczone stany zapalne
- narażenie na pył drzewny i węglowy, nikiel
- substancje używane w przemyśle tekstylnym i podczas obróbki skór
Profilaktyka nowotworów głowy i szyi
Od 2017 roku na terenie całej Polski jest realizowany Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, a projekt dotyczący jego kontynuacji jest aktualnie w opracowaniu. Do programu badań profilaktycznych kwalifikowane są osoby z grupy wiekowej 40-65 lat (osoby aktywne zawodowo!), znajdujące się w grupie ryzyka (tj. są wieloletnimi palaczami, nadużywają alkoholu, mają doświadczenie ryzykownych zachowań seksualnych), u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z 6 w/w objawów.
Czynnikiem wykluczającym jest przebyte leczenie z powodu nowotworów głowy i szyi oraz występowanie w/w objawów trakcie trwania infekcji wirusowej lub bakteryjnej.
Osoba spełniająca kryteria włączenia do programu może wziąć w nim udział raz na 24 miesiące.
- pamiętać o szczepieniach przeciw HPV chłopców i dziewczynek przed inicjacją seksualną – więcej na ten temat tutaj
- rzucić palenie i picie alkoholu, szczególnie wysokoprocentowego
- dbać o prawidłową higienę jamy ustnej