Czas na zmiany!

Pospolite ruszenie. Hamuj raka! Daj szansę płucom! – to nowa odsłona kampanii stowarzyszenia PARS dla osób z nowotworowymi chorobami płuca. Pragniemy poznać Wasze potrzeby w zakresie diagnostyki i wpłynąć na poprawę w dostępie do tych badań. Wystarczy kliknąć na podany link i odpowiedzieć na pytania: https://ankieteo.pl/s/pospolite_ruszenie.

Kampania Hamuj raka! Daj szansę płucom! w tym roku pod hasłem Pospolite ruszenie zwraca uwagę na problem związany z późnym diagnozowaniem nowotworów płuca. Rak płuca jest w Polsce główną przyczyną zgonów nowotworowych wśród kobiet i mężczyzn. Obecnie rocznie diagnozuje się około 23 tysięcy nowych przypadków zachorowań. Niestety, większość pacjentów dowiaduje się o swojej chorobie zbyt późno. To znacząco wpływa na szanse powodzenia leczenia.

Pospolite ruszenie odwołuje się do idei jedności i solidarności, które są nie tylko wyrazem wsparcia dla chorych, ale także niosą im realną pomoc. W ramach kampanii przeprowadzamy badanie potrzeb pacjentów, którzy chorują na raka płuca lub są w procesie diagnozy. Mamy nadzieję, że zebrane w ten sposób informacje przyczynią się do poprawy usług diagnostycznych. Do pomocy przy wypełnianiu ankiety zachęcamy również bliskich i opiekunów pacjentów.

Link do ankiety: https://ankieteo.pl/s/pospolite_ruszenie.

Doświadczenia pacjentów zebrane z całej Polski dadzą obiektywny obraz sytuacji i materiał do wnikliwej analizy, której efekty zostaną następnie zaprezentowane tym, którzy podejmują decyzje o dostępie do diagnostyki i leczenia.

Wczesna profilaktyka, większa dostępność do badań molekularnych, wprowadzenie ujednoliconych standardów diagnostycznych, wdrożenie Lung Cancer Unitów oraz przyspieszenie dostępu do innowacyjnych terapii to kluczowe elementy, które prowadzą do zmniejszenia śmiertelności z powodu raka płuca. Postulujemy o zmiany w tych zakresach od samego początku naszych działań. W tym roku PARS koncentruje się szczególnie na etapie diagnozy. Chcemy, by głos chorych wybrzmiał mocno, by mogli oni opowiedzieć o swoich doświadczeniach związanych z procesem diagnostyki. Wierzę, że doświadczenie, wiedza oraz profesjonalizm lekarzy mogą i powinny iść w parze z obserwacjami i wnioskami pacjentów, mówi Elżbieta Kozik ze stowarzyszenia PARS.

Dlaczego to ważne?

„Chcemy, aby zgromadzone informacje przyczyniły się do poprawy usług diagnostycznych osób chorych na raka płuca. Od tej wiedzy może zależeć zdrowie kilkudziesięciu tysięcy Polaków rocznie!”

Elżbieta Kozik PARS Założycielka i Prezes Zarządu

Rak płuca jest piątą przyczyną zgonów nowotworowych na świecie wśród osób niepalących, podczas gdy u osób palących – przyczyną pierwszą. Wynika z tego, że najbardziej narażona grupa – osoby palące – powinny być objęte szczególną opieką diagnostyczną, np. badaniem przesiewowym. Takie badanie można wykonać w ramach Ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej. Niestety, wśród lekarzy POZ oraz wśród osób z grup ryzyka nadal istnieje bardzo mała świadomość możliwości skorzystania z tego programu. Tymczasem w jego ramach można wykonać niskodawkowe TK w kilkudziesięciu ośrodkach w Polsce.

Na diagnostykę w kierunku raka płuca powinny zostać skierowane także osoby, które uskarżają się na uporczywy długotrwały kaszel, zauważają zmianę jego charakteru, czują ból w klatce piersiowej lub duszność. Zdecydowanie są to wskazania do dalszych badań, które niestety często zastępowane są… kilkukrotną antybiotykoterapią.

O tym etapie diagnostyki mówi w naszym filmie prof. Maciej Krzakowski z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie:

Jakie są dalsze kroki po tomografii komputerowej? Dowiesz się z tego filmu:

Ile trwają badania diagnostyczne?

Kluczowym elementem kompletnej i nowoczesnej diagnostyki jest także wykonanie badania molekularnego. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca (niezależnie od stopnia zaawansowania). Blisko 85 proc. przypadków raka płuca stanowi niedrobnokomórkowy rak płuca, który dzieli się na co najmniej kilkanaście podtypów, różniących się na poziomie molekularnym. Dopiero po przeprowadzeniu diagnostyki molekularnej możliwy jest świadomy wybór  najlepszej i najbardziej adekwatnej metody leczenia.

Więcej dowiesz się z tego filmu:

Czy w Polsce raka płuca diagnozujemy w sposób optymalny? Czy chorzy mają  dostęp do wszystkich metod postępowania diagnostycznego? Jak długo pacjenci czekają na wyniki? Odpowiedzi zebrane w ramach ankiety kampanii Pospolite ruszenie. Hamuj raka! Daj szansę płucom! zostaną zaprezentowane w listopadzie podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

W ramach kampanii oprócz ankiety badającej diagnostyczne potrzeby pacjentów z rakiem płuca przeprowadzone zostaną webinary, a na kanałach social mediowych stowarzyszenia PARS pojawią się edukacyjne posty oraz formaty video.

Zbieranie ankiet potrwa do 30 września.

Więcej informacji na temat diagnostyki i leczenia raka płuca znajdziesz na stronach Onkologicznego Centrum Kryzysowego.

Kampania realizowana jest dzięki współpracy Lung Ambition Alliance. Patronat medialny objął portal zwrotnikraka.pl.

Infolinia 22 105 55 30

(pon. - pt, 17.00 - 19.00)