Diagnoza: rak jelita grubego. Co dalej?
Na naszej platformie właśnie zadebiutowała nowa ścieżka pacjenta – znajdziesz na niej kompleksowe informacje dotyczące diagnostyki i leczenia raka jelita grubego. To jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce.

Co roku diagnozuje się ponad 20 tysięcy nowych przypadków tej choroby, a według prognoz, w 2025 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do 25 tysięcy. Niestety, choroba ta często wykrywana jest w zaawansowanym stadium, co znacznie utrudnia skuteczne leczenie. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie zmian nowotworowych oraz edukacja pacjentów na temat objawów, diagnostyki i leczenia.
W marcu, z okazji miesiąca świadomości raka jelita grubego, na naszej platformie Onkologiczne Centrum Kryzysowe debiutuje nowa ścieżka diagnostyki i leczenia przeznaczona dla tej grupy pacjentów. Ścieżka ułatwia poruszanie się po trudnym i złożonym procesie leczenia, zapewniając pacjentom dostęp do sprawdzonych informacji medycznych przygotowanych przez ekspertów.
Kiedy słyszy się taką diagnozę, trzeba obudzić w sobie bojownika i przejść do działania, pamiętając o tym, że system nie zawsze będzie ci pomagał – mówi Jarosław, który ma za sobą doświadczenie raka jelita grubego. Właśnie w tym działaniu pacjentów i ich bliskich pragnie wspierać Onkologiczne Centrum Kryzysowe (OCK). Na platformie szczegółowo opisane zostały objawy, proces diagnostyki i terapie stosowane w tej chorobie. Można znaleźć podpowiedzi, do jakich specjalistów się zgłosić, jak znaleźć ośrodek spełniający wymagane kryteria i uzyskać kompleksową opiekę.
Edukacja pacjenta jest bardzo istotna. Specjaliście lepiej się pracuje z osobą, która posiada wiedzę na temat swojej choroby. Taki świadomy pacjent ma również niższy poziom lęku i dzięki temu łatwiej już na starcie. My nie zawsze mamy czas, żeby wszystko dokładnie wyjaśnić – tłumaczy dr n. med. Marek Gełej, Specjalista Onkologii Klinicznej, Kierownik Oddziału Dziennego Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, autor treści dla pacjentów z rakiem jelita grubego na OCK. Ludzie szukają informacji w różnych miejscach, trafiając na wiele fake-newsów, które działają na ich szkodę. Dlatego tak ważne jest istnienie takich stron, jak OCK, ze sprawdzonymi informacjami medycznymi podanymi w przystępny sposób – dodaje.
Jarosław pamięta, że z opisu histopatologicznego zrozumiał jedynie słowo „rak”. Miał szczęście, że trafił na osoby, które szybko i właściwie nim pokierowały. Musisz wiedzieć, gdzie możesz zrobić badanie na NFZ, gdzie kolejka jest krótsza, który szpital dysponuje np. robotem da Vinci, gdzie się zgłosić w razie powikłań. Musisz zostać menedżerem swojego raka. Najważniejsze to nie poddawać się -mówi. Ważne jest też weryfikowanie informacji, niepoleganie wyłącznie na jednym źródle, nieuleganie panice i lękowi, choć ten i tak przyjdzie – dodaje i apeluje: Ludzie, badajcie się, nie ma co przed tym uciekać. Ja też uważałem, że raka mają inni!
Rak jelita grubego często rozwija się z nieleczonych polipów i może przez długi czas przebiegać bezobjawowo. Wczesne wykrycie zmian, takich jak zmiana rytmu wypróżnień, krwawienie z odbytu, smoliste stolce, ból brzucha czy wyczuwalny guz, może znacząco zwiększyć szanse na skuteczne leczenie. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie na dalsze badania. Podstawowym badaniem w diagnostyce raka jelita grubego jest kolonoskopia, dostępna również w ramach badań przesiewowych, która pozwala na wykrycie zmian nowotworowych oraz usunięcie polipów. Wskazane są też: badanie kału na krew utajoną (zalecane po 50. roku życia) oraz tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny (w przypadku zaawansowanych zmian).
W związku z udostępnieniem nowej ścieżki diagnostyki i leczenia zapraszamy także pacjentów i ich bliskich na spotkanie online Godzina z Ekspertem.

Spotkanie odbędzie się 27 marca 2025 roku o godzinie 18:00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a tematem przewodnim będzie leczenie raka jelita grubego oraz przygotowanie pacjentów do kolejnych etapów terapii. Zarejestruj się tutaj.
Naszym ekspertem będzie dr n. med. Marek Gełej, onkolog kliniczny, kierownik Oddziału Dziennego Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu. Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące leczenia oraz wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z procesem diagnostycznym i terapeutycznym.
Zobacz także inne artykuły:

31 marca 2025
Nowa lista refundacyjna: przełomowe terapie onkologiczne od 1 kwietnia
Dowiedz się więcej