Kampanie
27 listopada 2024
Agnieszka Pióro

Onkologiczne Centrum Kryzysowe stale się rozwija. Do 15 ścieżek pacjentów dołączyły właśnie nowe treści – dla osób z nowotworami złośliwymi głowy i szyi. Znajdziesz tu informacje o objawach, procesie diagnozy i sposobach leczenia raków z tej grupy.

Raki głowy i szyi – co warto wiedzieć?

Nowotwory złośliwe głowy i szyi nie są tak nagłaśniane jak inne choroby onkologiczne. Stanowią 7 proc. zachorowań na raka w Polsce, ale ich liczba stale rośnie (od 2011 do 2021 roku wzrosła o 24 proc). Najczęstszymi w tej grupie są rak krtani i tarczycy, ale to wszystkie nowotwory zlokalizowane powyżej obojczyka: gardła, krtani, jamy ustnej, języka, policzków, ślinianek, nowotwory szczękowe, ale też skóry (za wyjątkiem mózgu i gałki ocznej).

W Polsce rocznie stwierdza się ok. 6000 nowych zachorowań. W ciągu ostatnich 10 lat ta liczba wzrosła o 24 proc. Niestety ponad połowa przypadków diagnozowana jest za późno – najczęściej w III i IV stadium zaawansowania. Tymczasem wczesne wykrycie to szansa na wyleczenie! Niepokoi również fakt, że diagnozę coraz częściej słyszą też ludzie młodzi, bez nałogów.

Złota zasada 3 przez 1

Nowotwory głowy i szyi  ze względu na swoje umiejscowienie rozwijają się skrycie. Często dają o sobie znać objawami towarzyszącymi infekcjom górnych dróg oddechowych, jak np. ból gardła, pieczenie języka, białe naloty w jamie ustnej, ból podczas połykania lub trudności z połykaniem, przewlekła chrypka, niedrożność nosa.

Jeżeli jeden z powyższych objawów utrzymuje się nieprzerwanie przez 3 tygodnie i jeżeli nie ma poprawy klinicznej mimo stosowanych leków, należy niezwłocznie udać się do lekarza POZ. Ten skieruje Cię na badania lub do otolaryngologa.

Jak wygląda ścieżka pacjenta z rakiem głowy i szyi zobaczysz na stronach Onkologicznego Centrum Kryzysowego. To merytoryczna platforma, która krok po kroku przeprowadza przez wszystkie etapy diagnozy i leczenia nowotworów. Pacjenci oraz ich bliscy mogą dowiedzieć się tu o przebiegu danego raka, sposobach jego leczenia czy postępowaniu w sytuacji wznowy. Tu znajdziesz również wyszukiwarkę specjalistycznych ośrodków. Autorami treści są lekarze specjaliści, na co dzień zajmujący się leczeniem opisywanych chorób.

Zapraszamy też do śledzenia i udostępniania naszych postów na FB. Chcemy podzielić się wiedzą ze wszystkimi, którzy tego potrzebują!

Proponujemy też wsparcie psychologiczne i merytoryczne pod numerem 22 105 55 30 – Infolinia Centrum Kryzysowego działa od poniedziałku do piątku w godz.17.00-19.00.

Zobacz także inne artykuły:

Kampanie

25 listopada 2024

Pięć lat z rakiem – nowy odcinek naszego podcastu!

Dowiedz się więcej
Kampanie

20 listopada 2024

Rak płuca: wyzwania i potrzeby

Dowiedz się więcej
Kampanie

18 listopada 2024

Zapraszamy na konferencję!

Dowiedz się więcej

Zobacz także inne artykuły i aktualności:

Przekaż nam 1.5% podatku

Jeśli masz ochotę nam pomóc, możesz przekazać nam 1,5% z podatku.
Przekaż 1.5% podatku

Infolinia 22 105 55 30

(pon. - pt, 17.00 - 19.00)