Czy można ułożyć sobie życie z rakiem?
O tym opowie m.in. bohaterka 10. odcinka podcastu „Życie z plusem” – Jagna Kaczanowska, dziennikarka z doświadczeniem raka piersi i autorka książki „Rak i dziewczyna. Jak ułożyłam sobie życie z rakiem”.
„Diagnoza to był oczywiście szok. U mnie w rodzinie nikt nie chorował na raka. Miałam 44 lata, uprawiałam sport, przez wiele lat byłam wegetarianką, nie wpisywałam tego na listę ryzyk życiowych”, wspomina pierwsze myśli po otrzymaniu wyników badań. „Sądziłam, że nie przeżyję roku. Rak konfrontuje nas z faktem własnej śmiertelności. Rak mówi nam: możesz umrzeć teraz i co z tym zrobisz? To jest taki komunikat, który naprawdę potrafi zmienić człowiekowi całe życie”, dodaje. Potem zaczęła się wgłębiać w temat swojej choroby i dowiedziała się, że raki są bardzo różne i leczenie wygląda zupełnie inaczej niż kiedyś. Dziś Jagna Kaczanowska mówi o sobie „dziewczyna, która poradziła sobie z rakiem”.
Przyznaje, że choroba odmieniła jej podejście do życia. „Dziś bardzo mało przejmuję się rzeczami, które kiedyś wydawały mi się bardzo ważne”. Co jej pomogło w trakcie leczenia? „Myślę, że bardzo ważne jest nasze nastawienie. To, jaką sobie opowiadamy historię, o tym, co się dzieje”, mówi. Ona sama zauważyła, że w jej otoczeniu jest mnóstwo osób, które miały raka i „nie umarły” i że „bardzo ładnie wygląda z łysą głową”.
Jednym z trudnych momentów było dla niej…zakończenie leczenia. „Nagle się okazało, że nie widuję się z lekarką, co tydzień, nie jestem pod taką opieką, to życie nie jest organizowane przez kolejne daty oczekiwania na chemię, operację, na wyniki. Że trzeba wrócić do normalności, codzienności”, opowiada. Przyznaje, że codzienność po chorobie była już inna, co nie znaczy, że gorsza. Teraz widzi, że „nasze życie nie jest jak piękna długa reklama”.
Podcast „Jak poradziłam sobie z rakiem” znajdziesz również na YouTube.
Nasza kampania „Plaster na raka” przekonuje, że diagnoza „rak” nie jest końcem, ale początkiem nowego rozdziału, na który możesz mieć wpływ. Pragniemy, by ten podcast był plastrem na zniechęcenie i poczucie zagubienia. Dlatego zapraszamy inspirujących gości i rozmawiamy o „ŻYCIU Z PLUSEM” – o tym, co daje siłę, energię i chęć, aby odnaleźć swoje plusy, niezależnie od tego, w jakiej jesteśmy sytuacji.
Zapraszamy na strony Centrum Kryzysowego: https://centrumkryzysowe.org.pl/ , gdzie znajdziesz wiedzę o kolejnych etapach leczenia i wsparcie psychiczne.
O innych naszych działaniach dowiesz się na stronie:https://ruchonkologiczny.org.pl/
Zobacz także inne artykuły: