Kampanie
16 grudnia 2024
Agnieszka Pióro

Przekonuje o tym Aga Szuścik, edukatorka zdrowotna, artystka, influencerka i osoba z doświadczeniem raka szyjki macicy w III stadium. Co ją ciągnie ku górze? Co robić, by strach nie paraliżował? Dowiesz się z tego podcastu!

Z Agą Szuścik rozmawia Magda Knefel z Ruchu Onkologicznego PARS.

„Dla mnie rak to było to, co jest zawsze w hollywoodzkich filmach: czyli na pewno się umiera, ma się chemioterapię, która tak naprawdę jest ostatnim przystankiem przed śmiercią i tyle”, wspomina swoje pierwsze zetknięcie z chorobą onkologiczną. I przywołuje swoją ulubioną metaforę: „Jak ja się dowiedziałam, że mam raka, to się poczułam jakby ktoś mnie puścił na środek zamarzniętego jeziora. Moi bliscy byli na brzegu i mówili: chodź, damy radę, rób coś, idź… A ja stałam tam i wiedziałam, że oni nie wiedzą, że oni są brzegu, że oni w ogóle tego nie czują”. „Bałam się ruszyć, bałam się zostać”, dodaje. Z tego pierwszego czasu po diagnozie nie pamięta niczego dobrego. Potem zaczęła rozumieć, że z „tym rakiem jest zupełnie inaczej”, że można go zaleczyć na tyle, żeby później żyć długo.

Przeszła dwa rzuty leczenia – operację radykalną, a rok później dwie operacje ze względu na przerzuty, chemioterapię i radioterapię. Dzięki chorobie odkryła swoją misję i rozpoczęła działanie jako edukatorka i influencerka. „Jeżeli ten rak nie wróci, to jest i najgorszym i najlepszym, co mnie spotkało w życiu”, podsumowuje. Jednocześnie wyjaśnia, że to nie jest tak, że nigdy się nie boi. Aby nauczyć się panowania nad swoim lękiem, skorzystała m.in. z terapii simontonowskiej i z grupy wsparcia osób po raku. Dziś dużą wagę przywiązuje do zdrowia psychicznego. Uważa, że stres był jednym z czynników, który przyczynił się do jej choroby.

Podacstu można posłuchać także na naszym kanale na YouTube i na Spotify.

Nasza kampania „Plaster na raka” przekonuje, że diagnoza „rak” nie jest końcem, ale początkiem nowego rozdziału, na który możesz mieć wpływ. Pragniemy, by ten podcast był plastrem na zniechęcenie i poczucie zagubienia. Dlatego zapraszamy inspirujących gości i rozmawiamy o „ŻYCIU Z PLUSEM” – o tym, co daje siłę, energię i chęć, aby odnaleźć swoje plusy, niezależnie od tego, w jakiej jesteśmy sytuacji.

Zapraszamy też na strony Onkologicznego Centrum Kryzysowego: https://centrumkryzysowe.org.pl/, gdzie znajdziesz wiedzę o kolejnych etapach leczenia i wsparcie psychiczne.

O innych naszych działaniach dowiesz się na stronie: https://www.ruchonkologiczny.org.pl/

Zobacz także inne artykuły:

Kampanie

16 stycznia 2025

Spotkanie dla pacjentek z rakiem piersi

Dowiedz się więcej
Kampanie

13 stycznia 2025

Nowe terapie od Nowego Roku

Dowiedz się więcej
Kampanie

27 listopada 2024

Ścieżka dla pacjentów z rakiem szyi i głowy

Dowiedz się więcej

Zobacz także inne artykuły i aktualności:

Przekaż nam 1.5% podatku

Jeśli masz ochotę nam pomóc, możesz przekazać nam 1,5% z podatku.
Przekaż 1.5% podatku

Infolinia 22 105 55 30

(pon. - pt, 17.00 - 19.00)