Kampanie
19 września 2024
Agnieszka Pióro

Osoby z przerzutowym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP) mogą wziąć udział w nowym badaniu klinicznym – PolyDamas. To nowa opcja leczenia, niedostępna w leczeniu systemowym. Jakie warunki trzeba spełnić? O tym poniżej.

W badaniu Polydamas lekarze chcą ocenić bezpieczeństwo stosowania i skuteczność skojarzenia badanych leków u osób dorosłych z przerzutowym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP). Skojarzenie badanych leków nie zostało zatwierdzone przez żaden urząd regulacyjny ds. zdrowia do leczenia przerzutowego NDRP i jest dostępne tylko dla osób, które biorą udział w ww. badaniu klinicznym.

Aby wziąć udział w badaniu, należy spełnić następujące główne kryteria:

  • ukończone 18 lat
  • potwierdzony histologicznie lub cytologicznie niedrobnokomórkowy rak płuca (dowolny typ histologiczny), a także przerzutowy NDRP w chwili włączenia do badania
  • co najmniej jedna mierzalna zmiana nowotworowa
  • Kohorta A: w guzie uczestnika musi występować mutacja EGFR z delecją w eksonie 19 lub mutacja L858R oraz progresja choroby w trakcie lub po zakończeniu standardowego leczenia z zastosowaniem TKI EGFR 3. generacji i po chemioterapii opartej na pochodnych platyny
  • Kohorta B: u uczestnika musi występować guz bez stwierdzonych pierwotnych mutacji kierujących i ekspresja PD-L1 na poziomie ≥50%, a także nie może on wcześniej otrzymywać leczenia w stadium choroby przerzutowej

Pod uwagę będą brane również dodatkowe kryteria. Co ważne, wizyty, testy i leki wymagane w ramach badania zostaną zapewnione bezpłatnie. Ponadto może być dostępny zwrot kosztów podróży i innych wydatków związanych z podróżami do ośrodka badawczego.

W ramach badania pacjent otrzyma skojarzenie badanych leków podczas powtarzających się 28-dniowych cykli. Jeden badany lek będzie podawany w formie wlewów dożylnych co tydzień przez pierwsze 4 tygodnie, a następnie raz na 2 tygodnie. Drugi badany lek podaje się w formie wlewu dożylnego raz na 2 tygodnie.

Lekarz prowadzący badanie omówi z pacjentem szczegółowo badane leki, sposób oraz porę ich podawania. Udział w badaniu będzie trwał tak długo, jak długo będzie ono przynosiło korzyści choremu (co ocenia lekarz prowadzący). Pacjent będzie również regularnie poddawany badaniom i testom oceniającym stan zdrowia.

Badania prowadzą 3 ośrodki: w Lublinie, Warszawie i Poznaniu. Jeśli jesteś zainteresowany/a wzięciem udziału, skontaktuj się z nami pod numerem 22 105 55 30 w godzinach 17:00 – 19:00 (poniedziałki i piątki) oraz 17:00 – 20:00 (od wtorku do czwartku), a my pokierujemy Cię dalej.

Zobacz także inne artykuły:

Kampanie

14 października 2024

Spotkanie z kardiologiem w Szczecinie

Dowiedz się więcej
Kampanie

09 października 2024

Ankieta dla pacjentów z rakiem nerki

Dowiedz się więcej
Kampanie

08 października 2024

Wyzwania i nowości

Dowiedz się więcej

Zobacz także inne artykuły i aktualności:

Infolinia 22 105 55 30

(pon. - pt, 17.00 - 19.00)