Kampanie
05 lutego 2024
Agnieszka Pioro

Właśnie opublikowaliśmy nową ścieżkę leczenia na naszej platformie Centrum Kryzysowe. Treści dotyczące raka endometrium dołączyły do informacji o chłoniakach agresywnych i indolentnych, czerniaku, nowotworów mieloproliferacyjnych, ostrych białaczek, przewlekłej białaczki limfocytowej, raka jajnika, piersi, płuca, skóry oraz szpiczaka plazmocytowego.

Rak endometrium – tu znajdziesz wiedzę na ten temat.

Rak endometrium, zwany również rakiem trzonu macicy jest obecnie na 4. miejscu, jeśli chodzi o częstość zachorowań oraz na 6., jeśli chodzi o przyczynę zgonów. Choruje na niego prawie 10 tys. kobiet rocznie. Liczba ta niestety rośnie, m.in. dlatego, że przybywa osób z otyłością, zaburzeniami metabolicznymi i hormonalnymi. 

Nowotwór ten rozwija się w błonie śluzowej wyściełającej wnętrze trzonu macicy (endometrium). Pod wpływem hormonów (estrogenów i progesteronu) ulega ona cyklicznym zmianom, powodującym regularne krwawienia menstruacyjne. Wydłużone, bardziej obfite miesiączki, a także nieregularne krwawienia międzymiesiączkowe u kobiet w wieku rozrodczym oraz w okresie okołomenopauzalnym są najczęstszym objawem tej choroby.

W większości przypadków rak endometrium jest nowotworem o powolnym przebiegu i dobrym rokowaniu. U około 80% chorych rozpoznawany jest we wczesnym stadium zaawansowania. Pięcioletnie przeżycia sięgają 90-95%. Jednak ok. 20-25% raków błony śluzowej macicy jest diagnozowanych w późnych stadiach (III i IV) i ma przebieg agresywny.

Istnieje 10 typów histopatologicznych raka endometrium. Najczęściej występującym jest rak endometrioidny. Stanowi ok. 85% przypadków. Większość tego typu raków cechuje się niskim stopniem złośliwości i dobrym rokowaniem.

Rak endometrium diagnozuje się głównie u pacjentek po menopauzie – średni wiek zachorowania to 63 lata. Tylko 10% raków endometrium rozwija się na podłożu dziedzicznym.  Co można zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania? Zadbać o aktywność fizyczną, zdrową dietę bogatą w antyoksydanty i utrzymywać właściwą dietę.

Na stronach Centrum Kryzysowego szczegółowo opisujemy objawy raka endometrium, sposoby jego diagnozowania, badania, jakie trzeba wykonać i stosowane terapie, których rodzaj zależy przede wszystkim od typu, stopnia zaawansowania choroby i stanu chorego. Zebraliśmy też informacje o możliwościach wsparcia psychicznego, niezwykle istotnego w trudnych momentach, z którymi przychodzi się mierzyć podczas choroby.

W momencie diagnozy obok huśtawki emocji, pacjentowi i bliskim mu osobom nasuwa się mnóstwo pytań o rokowania i leczenie. Niezwykle ważne jest korzystanie z rzetelnych i aktualnych źródeł wiedzy. Warto skorzystać z Centrum Kryzysowego www.centrumkryzysowe.org.pl, merytorycznej platformy, która krok po kroku przeprowadza przez wszystkie etapy diagnozy i leczenia nowotworu.

Ponadto na www.centrumkryzysowe.org.pl znajdują się stale aktualizowane informacje dotyczące: chłoniaków agresywnych, indolentnych, czerniaka, nowotworów mieloproliferacyjnych, ostrej białaczki oraz przewlekłej białaczki szpikowej, raka jajnika, piersi, płuca oraz skóry, szpiczaka plazmatycznego. Pacjenci oraz ich bliscy mogą dowiedzieć się o objawach, czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania, przebiegu nowotworów, ścieżkach ich leczenia czy postępowaniu w sytuacji wznowy.

Zapraszamy też do śledzenia i udostępniania naszych postów na FB. Niech wiedza dotrze do wszystkich!

Infolinia Centrum Kryzysowego działa od poniedziałku do piątku w godz.17.00-19.00 pod numerem 22 105 55 30.

Zobacz także inne artykuły:

Kampanie

28 lutego 2024

Koordynator onkologiczny na naszej Infolinii!

Dowiedz się więcej
Kampanie

22 lutego 2024

Zachęcamy do udziału w ankiecie

Dowiedz się więcej
Kampanie

16 lutego 2024

Zapraszamy na drugi odcinek podcastu „Życie z plusem”!

Dowiedz się więcej

Zobacz także inne artykuły i aktualności:

Przekaż nam 1.5% podatku

Jeśli masz ochotę nam pomóc, możesz przekazać nam 1,5% z podatku.
Przekaż 1.5% podatku

Infolinia 22 105 55 30

(pon. - pt, 17.00 - 19.00)