Kampanie
09 sierpnia 2024
Agnieszka Pióro

Na naszej platformie właśnie zadebiutowała nowa ścieżka pacjenta. W zakładce „Znajdź informację o nowotworze” pojawiły informacje dotyczące raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy – tu znajdziesz wiedzę na ten temat.

Rak szyjki macicy to nowotwór, który rozwija się przede wszystkim u kobiet po 20. roku życia. W 2021 roku rak szyjki macicy odpowiadał za 2,5 proc. zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet, natomiast w populacji młodych kobiet (20-44) za 5 proc. i był to trzeci najczęściej stwierdzany nowotwór w tej grupie (po raku piersi i czerniaku skóry).

O raku szyjki macicy wielu specjalistów mówi, że nie powinien już występować bo można go uniknąć dzięki szczepieniom przeciw wirusowi HPV. Tymczasem w Polsce w 2021 roku ok. 2,2 tys. kobiet dowiedziało się, że ma te chorobę. Większość rozpoznawanych przypadków to raki o wysokim stopniu zaawansowania.

Rak szyjki macicy jest nowotworem wywodzącym się najczęściej (ok. 90%) z nabłonka tak zwanej strefy przejściowej szyjki macicy. Kanał szyjki macicy jest wyścielony nabłonkiem gruczołowym, który przechodząc przez ujście zewnętrzne kanału zaczyna zmieniać się w nabłonek płaski. Z tego powodu najczęstszym typem histologicznym raka szyjki macicy jest rak płaskonabłonkowy (ok. 80 proc.) i znacznie rzadziej rak gruczołowy (ok. 10 proc.), chociaż częstość jego występowania w ostatnich 20 latach rośnie. Do innych rzadkich postaci raka szyjki macicy należą rak drobnokomórkowy, chłoniak i mięsak szyjki macicy.

Rokowania w przypadku tego nowotworu zależą od stopnie jego zaawansowania. Odsetek 5-letnich przeżyć w I stopniu (bez zajęcia węzłów chłonnych) wynosi ponad 95 proc. W przypadku zajęcia węzłów chłonnych – między 40 a 70 proc. W II stopniu zaawansowania ten odsetek spada już do 65 proc, w III – do 45 proc.

Co można zrobić, by uniknąć zachorowania na ten nowotwór złośliwy?

Przede wszystkim wykonywać badania ginekologiczne z cytologią przynajmniej raz w roku. Około 70 proc. inwazyjnych raków szyjki macicy rozwija się w wyniku przewlekłego zakażenia wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) typu 16 lub 18. Dlatego tak ważne są szczepienia. Dzięki powszechnym programom w Polsce dostępne są bezpłatnie dwie szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9 dla dziewczynek i chłopców w wieku 12-13 lat.

Na stronach Onkologicznego Centrum Kryzysowego szczegółowo opisujemy objawy raka szyjki macicy, sposoby jego diagnozowania, badania, jakie trzeba wykonać i stosowane terapie, których rodzaj zależy przede wszystkim od typu, stopnia zaawansowania choroby i stanu chorego. Zebraliśmy też informacje o możliwościach wsparcia psychicznego, niezwykle istotnego w trudnych momentach, z którymi przychodzi się mierzyć podczas choroby.

Onkologiczne Centrum Kryzysowe (www.centrumkryzysowe.org.pl)  to merytoryczna platforma, która krok po kroku przeprowadza przez wszystkie etapy diagnozy i leczenia nowotworu.

Zapraszamy też do śledzenia i udostępniania naszych postów na FB. Niech wiedza dotrze do wszystkich!

Infolinia Centrum Kryzysowego działa od poniedziałku do piątku w godz.17.00-19.00 pod numerem 22 105 55 30.

Zobacz także inne artykuły:

Kampanie

09 września 2024

Zapisz dziecko na szczepienie!

Dowiedz się więcej
Kampanie

03 września 2024

Projekt z sercem

Dowiedz się więcej
Kampanie

28 sierpnia 2024

Posłuchajcie o… przerwie na raka

Dowiedz się więcej

Zobacz także inne artykuły i aktualności:

Infolinia 22 105 55 30

(pon. - pt, 17.00 - 19.00)