Nowa lista refundacyjna: przełomowe terapie onkologiczne od 1 kwietnia
Od kwietnia pacjenci onkologiczni zyskają dostęp do nowoczesnych terapii refundowanych przez NFZ. Największe zmiany dotyczą leczenia raka płuca – jednego z najczęstszych i najgroźniejszych nowotworów w Polsce. Na liście znalazło się 10 terapii onkologicznych, w tym 3 w chorobach rzadkich.

Od 1 kwietnia wchodzi w życie zaktualizowana lista leków refundowanych, która przynosi istotne zmiany dla pacjentów onkologicznych. Jak zapowiedział Mateusz Oczkowski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia, dzięki refundacji nowoczesnych terapii, polscy pacjenci lista zawiera „spektakularne terapie”, które znacząco poprawią dostępność leczenia nowotworów w Polsce.
Nowe leki dla pacjentów z rakiem płuca
Jedną z najważniejszych zmian jest rozszerzenie refundacji nowoczesnych terapii dla pacjentów z drobnokomórkowym i niedrobnokomórkowym rakiem płuca. Na listę trafiły leki ukierunkowane molekularnie, które odpowiadają na konkretne mutacje genetyczne – m.in. EGFR, ALK, ROS1. Terapie te nie tylko wydłużają życie, ale także zmniejszają skutki uboczne w porównaniu z tradycyjną chemioterapią. „Wprowadzamy bardzo konkretne i oczekiwane przez środowiska pacjenckie zmiany. Rak płuca to jedna z najczęstszych i najgroźniejszych chorób onkologicznych – posumował wiceminister podczas niedawnego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. „Dzięki refundacji nowoczesnych terapii polscy pacjenci będą leczeni zgodnie z najnowszymi standardami europejskimi”, dodał.
Nowości w terapii nowotworów kobiecych
„Wśród innych najbardziej spektakularnych terapii możemy wyróżnić 3 terapie onkologiczne dedykowane kobietom: abemacyklib dedykowany leczeniu hormonowrażliwego wczesnego HER2-ujemnego raka piersi, dostarlimab w pierwszej linii leczenia zaawansowanego oraz nawrotowego raka endometrium oraz rukaparyb jako uzupełnienie inhibitorów PARP dla raka jajnika” – wyliczał wicedyrektor Oczkowski.
Refundacją objęto również elranatamab i talkwetamab do leczenia od czwartej linii szpiczaka plazmocytowego, talazoparyb stosowany w leczeniu opornego na kastrację raka gruczołu krokowego w skojarzeniu z enzalutamidem, niwolumab – w leczeniu uzupełniającym czerniaka niwolumabem pacjentów od 12. roku życia oraz akalabrutynib w leczeniu pierwszej linii przewlekłej białaczki limfocytowej (rozszerzenie o pacjentów niskiego ryzyka).
Więcej informacji na stronach Ministerstwa Zdrowia.
Zobacz także inne artykuły: