Kampanie
25 listopada 2024
Agnieszka Pióro

„Mam czwarte stadium, już pięć lat żyję i mam się bardzo dobrze”, mówi bohater 11. odcinka naszego podcastu „Życie z plusem”. Jak oswajał się z chorobą? Co może pomóc, gdy człowiek jest kompletnie rozbity?

Gościem Magdy Knefel jest Jasiek Suchodolski, projektant biżuterii artystycznej i pacjent z rakiem płuca. W kolejnym odcinku podcastu stowarzyszenia Ruch Onkologiczny PARS opowiedział o swoich doświadczeniach związanych z diagnozą i chorobą.

Zanim oswoił się ze swoją sytuacją, przeżywał różne etapy. „Na początku jest jakaś katastrofa, szok, niedowierzanie. Wiadomo, każdy się zaczyna zastanawiać, dlaczego ja”, wspomina swoje myśli po wizycie u lekarza. Jak sobie wtedy poradzić? „Niezbędna jest pomoc z zewnątrz osoby, która nie jest aż tak rozbita, jak pacjent, który właśnie się dowiedział, że ma raka”, stwierdza.„Człowiek po takiej diagnozie ma prawo być kompletnie rozbity i w zasadzie pozbawiony możliwości działania dosłownie jak małe dziecko. To jest normalne i o tym trzeba pamiętać”, dodaje. Uważa, że trzeba sobie wtedy pozwolić na ten „luksus bezradności”.

Dla Jaśka była to potrójnie trudna sytuacja bo na tę chorobę zmarła jego mama. „Raczej w mojej głowie były takie myśli czarne: że taka choroba to jest – jak to się mówi – mogiła”. Potem jednak nastąpiła mobilizacja „Coś trzeba robić. Nawet jeżeli ta diagnoza się pojawi jakaś taka straszna i z takim fatalnym rokowaniem, no to siedzieć i czekać aż się umrze jest bez sensu”, stwierdza. On skupił się na tym co tu i teraz, co pozwoliło mu uwolnić umysł od czarnych myśli.

W jego przypadku dobre wyniki badań histopatologicznych dały efekt w postaci szybkiego i skutecznego leczenia, głównie immunoterapii. „Ja nie jestem i nie będę wolny od tej choroby, przynajmniej nie na tym poziomie medycyny, który jest w tej chwili, ale kto wie, co będzie za chwilę”, mówi z przekonaniem.

Jak dziś postrzega swoją sytuację? „Ja już tego walką nie nazywam. Ja mam to oswojone włącznie ze wszystkimi scenariuszami”, wyznaje.

Podcast możesz również obejrzeć na kanale stowarzyszenia Ruch Onkologiczny PARS na YouTube.

Nasza kampania „Plaster na raka” przekonuje, że diagnoza „rak” nie jest końcem, ale początkiem nowego rozdziału, na który możesz mieć wpływ. Pragniemy, by ten podcast był plastrem na zniechęcenie i poczucie zagubienia. Dlatego zapraszamy inspirujących gości i rozmawiamy o „ŻYCIU Z PLUSEM” – o tym, co daje siłę, energię i chęć, aby odnaleźć swoje plusy, niezależnie od tego, w jakiej jesteśmy sytuacji.

Zapraszamy też na strony Onkologicznego Centrum Kryzysowego: https://centrumkryzysowe.org.pl/, gdzie znajdziesz wiedzę o kolejnych etapach leczenia i wsparcie psychiczne.

O innych naszych działaniach dowiesz się na stronie: https://ruchonkologiczny.org.pl/

Zobacz także inne artykuły:

Kampanie

27 listopada 2024

Ścieżka dla pacjentów z rakiem szyi i głowy

Dowiedz się więcej
Kampanie

20 listopada 2024

Rak płuca: wyzwania i potrzeby

Dowiedz się więcej
Kampanie

18 listopada 2024

Zapraszamy na konferencję!

Dowiedz się więcej

Zobacz także inne artykuły i aktualności:

Przekaż nam 1.5% podatku

Jeśli masz ochotę nam pomóc, możesz przekazać nam 1,5% z podatku.
Przekaż 1.5% podatku

Infolinia 22 105 55 30

(pon. - pt, 17.00 - 19.00)