12 nowych terapii od października!
1 października wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych. Wśród nowych refundowanych terapii dla pacjentów onkologicznych znalazły się m.in. te stosowane w leczeniu raka endometrium oraz po raz pierwszy terapia dla pacjentów z nowotworem dróg żółciowych.
„Mamy rosnący trend w dostępie do nowych terapii. W tym roku objęliśmy terapią 135 nowych wskazań. Wśród nowych terapii znalazło się m. in. 36 terapii onkologicznych”, podsumował dotychczasowe działania podsekretarz stanu Marek Kos, który przygotował projekt.
Najwięcej zmian dotyczy:
- hematoonkologii
- nowotworów ginekologicznych
- nowotworów układu urologicznego
- nowotworów skóry
- nowotwory układu pokarmowego
Od 1 października refundowane są m.in.:
- Imfinzi (durwalumab) – w leczeniu pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym gruczolakorakiem dróg żółciowych
- Columvi (glofitamab) – w leczeniu od III linii dorosłych chorych na chłoniaka rozlanego z dużych komórek B
- Tepkinly (epkorytamab) – w leczeniu od III linii dorosłych chorych na chłoniaka rozlanego z dużych komórek B
- Yescarta (aksykabtagen cyloleucel) – w leczeniu II linii dorosłych chorych na chłoniaka rozlanego z dużych komórek B (DLBCL), w tym stransformowanego w DLBCL chłoniaka grudkowego (TFL) oraz chłoniaka z komórek B o wysokim stopniu złośliwości (HGBCL)
- Tecvayli (teklistamab)- w leczeniu od IV linii teklistamabem w monoterapii dorosłych chorych na szpiczaka plazmocytowego
- Keytruda (pembrolizumab)– w leczeniu uzupełniającym chorych na czerniaka skóry lub błon śluzowych w stadium IIB i IIC.
- Tecartus (breksukabtagen autoleucel) – w leczeniu pacjentów w wieku 26 lat i powyżej chorych na oporną lub nawrotową ostrą białaczkę limfoblastyczną z komórek B
- Adcetris (brentuksymab vedotin) – w leczeniu I linii dorosłych chorych na klasycznego chłoniaka Hodgkina w III stadium zaawansowania
- Keytruda (pembrolizumab) – w leczeniu pembrolizumabem w monoterapii chorych na nawrotowego lub zaawansowanego raka endometrium
Wskazania refundacyjne zostały również rozszerzone w przypadku:
- doksorubicyna w pegylowanych liposomach – rozszerzenie wskazań refundacyjnych o nowotwór złośliwy przestrzeni zaotrzewnowej i otrzewnej (C48) oraz nowotwór złośliwy innych i nieokreślonych żeńskich narządów płciowych (C57).
- trabektedyny – rozszerzenie wskazań refundacyjnych o nową populację chorych – pacjentki z nawrotowym platynowrażliwym rakiem jajnika, jajowodu lub pierwotnym rakiem otrzewnej, u których jest przeciwskazane zastosowanie schematu zawierającego związek platyny, w skojarzeniu z pegylowaną liposomalną doksorubicyną (PLD).
- lapatynibu – lapatynib stosowany w skojarzeniu z kapecytabiną lub trastuzumabem i.v. lub hormonoterapią, u chorych na przerzutowego lub miejscowo zawansowanego raka piersi (gdy radykalne leczenie miejscowe jest nieskuteczne lub niemożliwe do zastosowania) HER2-dodatniego raka piersi w drugiej lub kolejnej linii leczenia, a w pierwszej tylko, gdy była stosowana terapia przedoperacyjna lub uzupełniająca trastuzumabem i czas od jej zakończenia do nawrotu wynosi nie więcej niż 12 miesięcy lub nawrót wystąpił w jej trakcie.
Wśród nowych terapii znalazły się aż cztery stosowane w leczeniu właśnie nowotworów układu chłonnego, a także w szpiczaku plazmocytowym czy ostrej białaczce limfoblastycznej. To oczekiwane przez pacjentów zmiany, o które konsekwentnie apelowaliśmy – zauważyła Elżbieta Kozik, prezeska stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Liczymy na to, że w kolejnych miesiącach będziemy mieli do czynienia z kontynuacją tego trendu, a potrzeby pacjentów onkologicznych, hematoonkologicznych czy seniorów, którzy z dużą nadzieją wyczekują rozszerzenia wykazu leków bezpłatnych 65+ m.in. o szczepienia, będą dalej dostrzegane przez resort – dodała.
Więcej informacji o zmianach na liście refundacyjnej znajdziesz tutaj.
Zobacz także inne artykuły: